Historie polského zlotého. Kdy a jak vznikl?

19.02.2023

Polský zlotý vznikl v roce 1924, kdy polská vláda nahradila předchozí měnu, polskou marku, polským zlotým, který byl zaveden po první světové válce. Název "zlotý" znamená v překladu "zlatý" a odkazoval na historii Polska jako země s bohatými zásobami zlata.

Historie polského zlotého
Historie polského zlotého

Po druhé světové válce však musel být polský zlotý opět změněn, protože země byla po válce zpustošena a hospodářská situace byla špatná. V letech 1950-1990 se v Polsku používala měna zvaná "přechodný polský zlotý" (v polskem jazyce "polski złoty przejściowy"), která byla v roce 1995 nahrazena současným polským zlotým.

Dnes je polský zlotý oficiální měnou Polska a používá se jako běžná měna v zemi.

Autor polského zlotého

Autorem návrhu polské zlaté mince, která byla poprvé vydána v roce 1925 a po níž byla polská měna pojmenována, byl Józef Aumiller, sochař, medailér a návrhář medailí.

Polský zlotý byl později v letech 1950 a 1995 restandardizován a nové bankovky a mince navrhli jiní umělci. Mezi výtvarníky, kteří vytvořili nové polské bankovky a mince, patřili Andrzej Heidrich, Krzysztof Nowak, Jerzy Duda-Gracz a další.

Zajímavosti o polském zlotém

Polská měna měla v průběhu historie mnoho různých podob a názvů. Například v 16. století se používala měna zvaná "zlatý zec" (wąż zloty), která byla pojmenována podle vzoru italské mince zvané "zec".

V roce 1992 byla na polské zlaté minci v nominální hodnotě 100 zlotých vyobrazena postava Michaela Skotnického, který v roce 1982 provedl neobvyklý skok ze 43. patra budovy varšavské burzy a přežil. Skok se stal významným symbolem odporu proti komunistické vládě, která v té době v Polsku vládla. 

Na některých verzích polských bankovek v nominální hodnotě 20 a 50 zlotých z roku 2016 je vyobrazen památník "Kościuszkova mohyla" spolu s datem 10. dubna 2010, kdy došlo k havárii polského vládního letadla v ruském Smolensku. Při havárii zahynulo 96 osob včetně polského prezidenta Lecha Kaczynského a jeho manželky.

V roce 2017 byl polský zlotý poprvé zvolen nejkrásnější bankovkou na světě v soutěži International Bank Note Society. Na bankovce v hodnotě 50 zlotých byly zobrazeny portréty králů a královen polské historie. 

Nejnovější články

Přečtěte si jako první, co je nového

Obchodování CFD (Contract for Difference) je forma finančního obchodování, která umožňuje spekulovat na cenové rozdíly finančních nástrojů, jako jsou akcie, komodity, indexy nebo měnové páry, aniž byste tato aktiva fyzicky vlastnili.

Devizový trh (známý také jako forexový trh, nebo měnový trh) je globální decentralizovaný trh, na kterém se obchoduje s měnami. Tento trh je největším a nejlikvidnějším finančním trhem na světě s denním objemem obchodů přesahujícím 6 bilionů amerických dolarů. Na devizovém trhu se nakupují a prodávají měny za účelem spekulace, zajištění nebo...

Variabilní a fixní úrokové sazby jsou dva typy úrokových sazeb používaných u úvěrů a půjček. Rozdíl mezi nimi spočívá ve způsobu, jakým jsou tyto úrokové sazby stanoveny a jak se mohou v průběhu trvání půjčky nebo úvěru měnit.

Refinancování je proces, při kterém osoba nebo společnost získá nový úvěr na splacení stávajícího dluhu, často za lepších podmínek než původní úvěr. Cílem refinancování je získat výhodnější podmínky, například nižší úrokové sazby, kratší nebo delší dobu splácení, změnu typu úvěru nebo zlepšení finanční situace.