Po druhé světové válce však musel být polský zlotý opět změněn, protože země byla po válce zpustošena a hospodářská situace byla špatná. V letech 1950-1990 se v Polsku používala měna zvaná "přechodný polský zlotý" (v polskem jazyce "polski złoty przejściowy"), která byla v roce 1995 nahrazena současným polským zlotým.
Dnes je polský zlotý oficiální měnou Polska a používá se jako běžná měna v zemi.
Autor polského zlotého
Autorem návrhu polské zlaté mince, která byla poprvé vydána v roce 1925 a po níž byla polská měna pojmenována, byl Józef Aumiller, sochař, medailér a návrhář medailí.
Polský zlotý byl později v letech 1950 a 1995 restandardizován a nové bankovky a mince navrhli jiní umělci. Mezi výtvarníky, kteří vytvořili nové polské bankovky a mince, patřili Andrzej Heidrich, Krzysztof Nowak, Jerzy Duda-Gracz a další.
Zajímavosti o polském zlotém
Polská měna měla v průběhu historie mnoho různých podob a názvů. Například v 16. století se používala měna zvaná "zlatý zec" (wąż zloty), která byla pojmenována podle vzoru italské mince zvané "zec".
V roce 1992 byla na polské zlaté minci v nominální hodnotě 100 zlotých vyobrazena postava Michaela Skotnického, který v roce 1982 provedl neobvyklý skok ze 43. patra budovy varšavské burzy a přežil. Skok se stal významným symbolem odporu proti komunistické vládě, která v té době v Polsku vládla.
Na některých verzích polských bankovek v nominální hodnotě 20 a 50 zlotých z roku 2016 je vyobrazen památník "Kościuszkova mohyla" spolu s datem 10. dubna 2010, kdy došlo k havárii polského vládního letadla v ruském Smolensku. Při havárii zahynulo 96 osob včetně polského prezidenta Lecha Kaczynského a jeho manželky.
V roce 2017 byl polský zlotý poprvé zvolen nejkrásnější bankovkou na světě v soutěži International Bank Note Society. Na bankovce v hodnotě 50 zlotých byly zobrazeny portréty králů a královen polské historie.