Šok pro maminky na mateřské! Stát začal pokutovat dipování!

Extrémně vysokou až likvidační pokutu 90 tis. Kč dostala maminka, která si chtěla přivydělat tzv. dipováním. Ministerstvo financí má na dipování jiný názor než maminky a tak je přísně pokutuje i přes to,že některé z nich pobírají jen rodičovský příspěvek.

Nemáte na kabelku Gucci?

Když je maminka na mateřské, tak o kabelce zn. Gucci může jen snít. Půjčku (tedy kromě Ammada) jí téměř nikdo nedá a z příspěvku si koupí akorát tak pleny. Maminky se dipováním dostaly k značkovým věcem téměř zdarma. No to už neplatí, protože státu se to nelíbí.
 

Facebooková tombola

Je v kurzu už minimálně rok a velmi oblíbená. Z jednoho pohledu lze vnímat jako pozitivní hra, ve které se zájemkyně složí vítězce na novou kabelku nebo jiné dražší věci. Jedna šťastná vyhrává a ostatní hrají dál. Ten druhý, negativní pohled je, že jde o hazard, který funguje podobně jako klasická tombola. A za hazard se musí platit daně.
 

Jak vnímáme přátele na Facebooku?

Zastánci dipování tvrdí, že jde o hru mezi přáteli, kterou Vám přece nemůže nikdo zdaňovat. Tomboly na firemních večírcích přece také nespadají do loterie. Pokud se setkáme na své zahrádce se svými přáteli a složíme se na kabelku, kterou pak jednomu z nich dáme, tak o hazardu určitě nemůže být řeč. Pokud Facebookovou skupinu přirovnáme k takové zahrádce tak zde vzniká pak otázka k zamyšlení.
 

Druhá strana mince

Internetová doba je stále v plenkách a my lidé se neumíme vypořádat ani se základní otázkou, zda přítel na Facebooku, je skutečně vnímán jako přítel. Založit si skupinu na FB a přidat do ní členy není komplikovaná věc stejně jako naplnit si svůj účet tisíci přáteli, které jsme ani nikdy neviděli a pak je do skupiny přesunout.
 

Půjčka bez licence by také musela být legální

Představme si, že máme takovou skupinu přátel, kterým můžeme vesele půjčovat peníze bez jakéhokoliv povolení. Zákon nezakazuje fyzické osobě půjčit peníze. Jistě se všichni shodneme, že by se spustila lavina podvodů, které by byly více na škodu než k užitku.
 

Dipování musí zlegalizovat

Jediné řešení, jak uspokojit touhu maminek a úřady ČR, je vytvořit platformu, ve které budou jasná pravidla. Například i při půjčkách existuje tzv. P2P platforma, v níž si lidé půjčují mezi sebou stejně jako v naší vymyšlené skupině. Nejznámější takovou platformou je Zonky, ale na trhu fungují i ​​například Bankerat, či Prestito. Doporučujeme organizátorkám těchto přátelských loterií, aby se zamyslely, jak vytvořit kompromis a stanovit určitá pravidla.
 

První pokutovaná žena

Ministerstvo financí udělilo pokutu první organizátorce tomboly, která svou "soutěž" organizovala na Facebooku. Tomboly se týkaly převážně zájezdů a šperků. Například na zájezd prodávala los za 200 Kč. Počet losů v tombole bylo 200 Ks. Dohromady tedy inkasovala 40 000 Kč. Kolik však stál zájezd ve skutečnosti se nám zjistit nepodařilo a tak částka, kterou vydělala, se může pohybovat v rozmezí od 5 000 - 25 000 Kč.
 

Schovávají se před veřejností

Ženy, které věří ve svůj pohled na pravdu, se začaly schovávat do uzavřených skupin, kde své tomboly pořádají dále. K zamyšlení tedy znovu přichází otázka, zda ani teď, pokud již jsou v uzavřené skupině, nejde jen o přátelskou hru s jasnými pravidly stejně jako v našem myšlenkovém experimentu na zahrádce.
 

Bez notářského dohledu

Víte jaký je rozdíl mezi tombolou na večírku a tombolou na Facebooku? Je velmi důležité si uvědomit, že tombola na Facebooku nás připravuje o osobní účast při losování, což však kompenzuje např. živé vysílání, které Facebook umožňuje. Otázkou však zůstává jak důvěřujeme osobě, která vítěze losuje. Takové losování bez osobního dohledu může být jednoduše zmanipulované a vítězem se může stát někdo, kdo například vůbec neexistuje a jedná se jen o fake účet.
 
Odstrašující příklad by mohl zabrat
Po masivní medializaci tohoto případu by mohlo ubývat skupin, které se věnují takovým hrám. Pokuta ve výši 90 tis. Kč byla tzv. exemplárním trestem pro účel zastrašení ostatních.
 
Nás však zajímá jaký Vy "obyčejní" lidé a uživatelé Facebooku máte na to názor. Pod článkem najdete diskuzi tak se,prosím, připojte. Také bychom Vás chtěli poprosit o sdílení příspěvku nebo tohoto článku, aby názory mohly být bohatší obsáhlejší.

Ammado pujcka