14 praktických tipů jak ušetřit za elektřinu a snížit nedoplatky

01.08.2021

Zjistěte, jak zlevnit účet za elektřinu a snížit nedoplatky, nebo naopak zvýšit přeplatky. Ročně můžete ušetřit až několik tisíc korun. Stačí se držet našich praktických tipů.

Jak ušetřit za elektřinu
Jak ušetřit za elektřinu

1. Sušte prádlo na šňůře

Sušičky prádla spotřebovávají hodně energie, a to i ty s dobrými energetickými štítky. Pověste oblečení ven, aby uschlo, a brzy zjistíte, že vám klesl účet za elektřinu.

Úspora: 2000 korun ročně, pokud v létě vynecháte 3 sušení týdně a v zimě budete sušičku používat jednou týdně méně. Platí pro sušičku třídy A.

2. Vyhněte se pohotovostnímu režimu

Elektronika vyrobená před rokem 2009 může být v pohotovostním režimu velkým žroutem energie. Doporučuje se proto takovou elektroniku vypínat ze sítě. Úspora: 1200 Kč ročně za starší hudební systém - 600 Kč ročně za starší televizor.

3. Vypněte světla a používejte LED žárovky

Při odchodu z místnosti by se mělo zhasínat. Zvykněte si zhasínat světla, když nejste v místnosti. Současně používejte v lampách místo halogenových žárovek žárovky LED.

Úspora: 1000 korun ročně, pokud nezapomenete zhasnout světla ve dvou místnostech, ve kterých nejste. Úspora při používání LED žárovek namísto halogenových žárovek činí 250 korun ročně na jednu žárovku.

4. Snižte teplotu praní

Oblečení, jako jsou trička, halenky a kalhoty, které byste běžně prali na 30-40 stupňů, můžete snadno prát na 15-20 stupňů, pokud použijete prací prostředek na studené prádlo se správnými enzymy. Pokud je však oblečení plné bakterií nebo velmi špinavé, měla by být teplota vyšší. Bakterie při tak nízkých teplotách neumírají. Pokud se tedy oblečení dostalo do kontaktu s infekčními bakteriemi pocházejícími například z krve nebo moči, vyperte je na 90 stupňů.

Úspora: 750 korun ročně, pokud snížíte teplotu na polovinu, například ze 40 stupňů na 20 stupňů u pračky A+++.

5. Naplňte pračku

Pračka obvykle pojme 5 až 8 kilogramů prádla. Přesto vypereme v průměru pouze 3,2 kg oblečení najednou. Úspora: 500 korun ročně, pokud naplníte pračku a můžete tak vynechat každé třetí praní.

6. Naložte myčku nádobí a snižte teplotu

Myčka pravděpodobně zvládne umýt nádobí při teplotě 50 nebo 55 stupňů a spotřebuje o 10-20 % méně energie, než když ji nastavíte na 65 stupňů.

Úspora: 600 korun ročně, pokud pračku naplníte, a proto ji spustíte pouze dvakrát místo třikrát. Snížením teploty z 65 stupňů na 50 nebo 55 v myčce A++ ušetříte 300 - 400 korun ročně.

7. Zvyšte teplotu v chladničce a mrazničce

Při každém snížení teploty o 1 stupeň spotřebuje chladnička o 5 % více energie. Mraznička spotřebuje o 2-3 % více energie pokaždé, když snížíte teplotu jen o 1 stupeň pod -18 stupňů.

Úspora: 200 korun ročně, pokud nastavíte mrazák na -18 stupňů místo -22 stupňů. Nastavením chladničky na 5 stupňů místo 3 ušetříte 150 až 200 korun ročně.

8. Používejte noční proud

Pokud netopíte elektřinou tak váš tarif bude pravděpodobně nastávání na denní a noční režim. V noci tak bude elektřina mnohem levnější než během dne. Právě v tomto nočním čase byste tak měli používat pračku, myčku a jiné spotřebiče, které se dají načasovat.

Předejděte zbytečnému zvyšování účtů za elektřinu tím, že minimalizujete spotřebu elektřiny mezi 06:00 a 22:00.

9. Změna dodavatele elektřiny

Český trh s elektřinou je volný. Můžete si tedy vybrat, kdo bude dodávat elektřinu do vaší domácnosti, a rozhodnout se, zda je pro vás nejdůležitější cena nebo to, zda je elektřina vyráběna udržitelným způsobem.

10. Dobré využití klimatizace

V období roku, kdy je horko a dusno, je těžké se neochladit klimatizací. Důležité je však pamatovat na to, abyste jej zapínali pouze při zavřených oknech - aby se chlad nerozptyloval. Kromě toho vždy nezapomeňte vypnout klimatizaci, když nejste doma. Účinek klimatizace je téměř okamžitý; nechat ji zapnutou, když ji nepotřebujete, je jen plýtvání energií.

11. Správné používání elektrických a mikrovlnných trub

V kuchyni nezapomeňte zvážit, kolikrát otevřete elektrickou troubu během jejího provozu, a vždy volte pečení s ventilátorem. Ventilované pečení rovnoměrně cirkuluje horký vzduch v celé troubě, což nejen urychluje proces pečení, ale také šetří čas. Pokud je to možné, je třeba se vyhnout předehřívání, jinak je třeba věnovat pozornost načasování, abyste nenechali troubu zapnutou zbytečně dlouho.

A ti, kdo mají mikrovlnnou troubu, nezapomeňte, že je spojencem pro úsporu energie, protože spotřebuje o polovinu méně než klasická trouba a doba přípravy je výrazně kratší (i při rozmrazování potravin).

12. Při používání žehličky a vysavače dodržujte několik rad

Nejjednodušší způsob, jak ušetřit peníze za žehličku, je koupit si žehličku s energetickou třídou A+++. Stejně jako u všech spotřebičů lze výběrem energeticky úsporného modelu výrazně snížit počet wattů potřebných k provozu zařízení. Ačkoli jsou tyto modely jistě dražší než jiné, jejich dlouhodobý přínos je významný.

Důležité je také pečovat o spotřebič, aby se na něm netvořil vodní kámen. Za tímto účelem vyprázdněte nádržku na vodu pokaždé, když dokončíte žehlení. Tento jednoduchý úkon pomůže udržet žehličku v dobrém stavu a zachovat její účinnost.

Totéž platí pro vysavače, pokud jde o jejich energetickou třídu. I v tomto případě však můžete udělat několik jednoduchých kroků k úspoře energie, například vypnout vysavač, když děláte něco jiného, například stěhujete nábytek nebo upravujete předměty, nebo nepoužívat funkci "turbo", když to není nutné, protože tento režim vyžaduje více energie, což není pro běžné čištění nezbytné.

13. Venkovní osvětlení je také žroutem

Pokud máte venkovní prostor, měli byste vědět, že světla na příjezdové cestě nebo na zahradě, která jsou zapnutá celou noc, mohou mít významný vliv na spotřebu energie. Jejich vypínání před spaním se může stát zvykem, který má významný vliv na úsporu energie. Pokud jsou z bezpečnostních důvodů nezbytné, můžete se rozhodnout nahradit je automatickými světly, která fungují na základě pohybových čidel, nebo ještě lépe je nahradit světly na solární pohon, která se přes den nabíjejí a v noci svítí.

14. Ušetřete peníze s instalací fotovoltaického systému

Představte si, že energii potřebnou k osvětlení vašeho domu získáváte přímo ze slunce. S fotovoltaickým systémem se představy stávají skutečností. Fotovoltaické panely zachycují sluneční energii a přeměňují ji na elektřinu. Čím lepší je jejich osvit, tím vyšší je výtěžnost energie. Výhod tohoto systému je mnoho:

  • vyrábíme 90 % energie, kterou spotřebujeme, a můžeme ji dále prodávat jako třetí strana;
  • energie, kterou vyrábíme, je čistá, a proto má nízký dopad na životní prostředí;
  • díky dotacím můžeme snížit náklady na instalaci;
  • a v neposlední řadě zvyšujeme hodnotu svého majetku.

Nejnovější články z finančních zpráv

Přečtěte si, co je nového

Kuvajtský dinár, označovaný jako KWD, je měna používaná v Kuvajtu, malém bohatém arabském emirátu na pobřeží Perského zálivu. Jeho historie i současnost jsou úzce spjaty s bohatstvím a stabilitou země, která se stala významným hospodářským centrem Blízkého východu. V tomto článku se podíváme na vznik, vývoj a současný stav kuvajtského dináru.

Polský zlotý, oficiální měna Polska, má své kořeny ve 14. století, kdy byl zaveden za vlády Kazimíra III. Velikého. Původně se jednalo o zlatou minci zvanou zlote złote, což znamená "zlatý zlat". Tento název byl odvozen od polského slova "złoty", které znamená "zlatý". Ve středověkém Polsku byly používány také stříbrné a měděné mince pro obchod a...

V dnešní době, kdy rychlá móda vybízí k neustálému nakupování oblečení, je důležité naučit se, jak ušetřit peníze a zároveň najít kvalitní kousky, které vydrží déle. Následující rady a tipy vám pomohou při nakupování oblečení ušetřit peníze a zároveň investovat do lepší kvality.

Obchodování s klouzavými průměry (Moving Averages) je oblíbená technika technické analýzy grafů, která se používá k identifikaci trendů a potenciálních míst vstupu nebo výstupu z trhu. Klouzavé průměry jsou vyjádřeny ve formě čáry, která se na grafu pohybuje spolu s cenou a pomáhá vyhlazovat cenové výkyvy, čímž poskytuje lepší přehled o celkovém...

Gambling neboli patologické hráčství je psychická porucha, která spočívá v nekontrolovatelné touze hrát hazardní hry. Pro hráče s touto závislostí může mít hazardní hraní fatální dopady na jejich peněženku i život.