České půjčky jsou dražší než ty slovenské!

27.06.2018

Finanční portál Ammado porovnal všechny dostupné půjčky v České a Slovenské republice a výsledky tohoto srovnání Vám přinášíme v dnešním článku.

Ochrana spotřebitelů je na Slovensku přísnější

Porovnávali jsme produkty všech typů půjček. Od půjčky na bydlení až po nebankovní půjčky takzvaně před výplatou. Z našeho průzkumu jednoznačně vyplynulo, že na českém trhu jsou půjčky mnohem dražší než na Slovensku. Benefitem českých půjček však je, že jsou mnohem dostupnější pro klienty a jednodušeji získatelné.

Slovenské půjčky a limit

Podle novely zákona o spotřebitelském úvěru má dohled nad nebankovními společnostmi Národní Banka Slovenska. Ta mimo jiné má v kompetenci i rozhodovat o výši roční procentní sazby nákladů, což se v konečném důsledku odráží na samotném úroku za půjčku.

Půjčka a limit RPSN

Díky tomuto omezení výšky roční procentní sazby nákladů bylo nuceno skončit několik nebankovních společností na Slovensku, protože se nedokázaly vejít do zákonem povolených procentních norem pro příklad uvedeme společnosti jako Provident, Pohotovost, Credit-on, Ferratum, Kešovka a jiné.

Půjčky byly novelizovány i v České republice

I v České republice došlo ke změně zákona o spotřebitelském úvěru. Česká národní banka převzala kontrolu nad nebankovními společnostmi a stejně jako na Slovensku vykonává nad nimi dohled. Každý nebankovní subjekt, který chce legálně poskytovat půjčky, musí mít platnou licenci České národní banky. Roční procentní sazba nákladů v České republice se však pohybuje na mnohem vyšší úrovni než je tomu v případě Slovenska.

Za nebankovní půjčku i několik tisíc % RPSN

Taková je momentálně realita v České republice, ve které fungují nebankovní subjekty a poskytují takzvaně půjčky před výplatou. U některých produktů se tak roční procentní sazba nákladů může vyšplhat až na několik desítek tisíc procent ročně.

Slovenským půjčkám chybí přirozený trh

Vše dobré je i na něco špatné. Na Slovensku jsou sice levnější půjčky oproti České republice, avšak limit RPSN úplně zabrzdil tržní rozvoj. Není důvod bít se s konkurencí ani nabízet kvalitnější služby, protože trh neroste ale naopak stagnuje.

České půjčky zažívají revoluci

Je jich tolik, že musí snižovat nároky na klienta a to hraje právě do karet samotným zákazníkům. Tzv. Půjček před výplatou je několik desítek oproti dvěma slovenským. Bitva o klienta je natolik silná, že cena za kliknutí na reklamu se šplhá k 70 Kč za klik.

Kde se dva perou, třetí vyhrává. A v tomto případě je ten třetí samotný klient. Obrovská konkurence v mikro půjčkách zapříčinila, že jsou zdarma!

Půjčka zdarma - realita trhu!

Právě první půjčka zdarma je jednoznačným důkazem o dobře fungujícím trhu. Úvěrové společnosti dávají zdarma jen první půjčku, aby klienta získaly. To svědčí o tom, kam až jsou schopny zajít, aby si "odkrojily z koláče".

Dnešní článek začíná titulkem, že české půjčky jsou dražší než ty slovenské. I zde ale musíme upozornit na fakt, že dražší půjčky jsou jen pro klienty, kteří vyhledávají rizikovější druh produktů. Naopak klienti, kteří své finanční závazky splácejí včas, mají v České republice výhodnější podmínky oproti Slovákům. Například bankovní, ale i P2P půjčky se pohybují na hranici 4% ročně. Tento nízký úrok lze prakticky porovnat s úrokem za hypotéku a za tímto výsledkem stojí opět fungující trh.