Co je EMS?

20.06.2021

V minulosti se využíval v Řecku, Španělsku, Portugalsku, Irsku, na Kypru a díky pandemii koronaviru se znovu dostal do popředí zájmu. Zde jsou informace o Evropském mechanismu stability (ESM), obecně známém jako záchranný fond, který byl vytvořen na podporu zemí eurozóny, jež se ocitly v krizi a hrozí jim platební

Evropský mechanismus stability
Evropský mechanismus stability

Evropský mechanismus stability je mezivládní organizace zemí, které mají společnou měnu euro. Za účelem poskytování finanční pomoci zemím v obtížích poskytuje fond půjčky s pevnou nebo pohyblivou úrokovou sazbou na základě dohodnutého programu reforem, ručí za preventivní úvěrové linky a nakupuje cenné papíry na primárním nebo sekundárním trhu.

Evropský mechanismus stability byl zřízen jako nástupce starého Evropského nástroje finanční stability (EFSF) na základě změn Lisabonské smlouvy a vstoupil v platnost v červenci 2012 poté, co jej ratifikovalo tehdejších 17 členských států eurozóny (později se k nim připojily Litva a Lotyšsko).

Tato organizace se sídlem v Lucembursku má maximální úvěrovou kapacitu 500 miliard eur. Jednotlivé členské státy financují ESM procentuálně podle svého hospodářského významu: Německo přispívá 27 %, Francie 20,3 %, Itálie 17,8 % atd. Způsob fungování fondu je definován v článku 3 jeho zakládací smlouvy: země v obtížích požádá o pomoc předsedu Rady guvernérů fondu, který následně požádá Komisi EU, aby posoudila hospodářskou situaci země, definovala její finanční potřeby a analyzovala (společně s Evropskou centrální bankou), zda se krize může rozšířit na zbytek eurozóny. Pokud EU dá zelenou, Evropský mechanismus stability může zemi ohrožené platební neschopností pomoci půjčkami.

ESM řídí Rada guvernérů složená z ministrů financí eurozóny, správní rada (jmenovaná samotnými guvernéry) a generální ředitel (s hlasovacím právem), dále evropský komisař pro hospodářské a měnové záležitosti a prezident ECB (prezident ECB jako pozorovatel). Rozhodnutí Rady musí být přijímána kvalifikovanou nebo prostou většinou.

O ESM se hodně mluvilo během největší záchranné operace v historii: během osmi let finanční pomoci a prostřednictvím tří samostatných záchranných plánů Řecko obdrželo 326 miliard eur. Tato pomoc byla poskytnuta na úkor rozsáhlých sociálně-ekonomických reforem (zvýšení DPH, důchodová reforma, nové pracovní právo a zvýšení nepřímých daní), které Řeckou republiku dostaly do velkých potíží.

Fond umožňuje zemím, kterým hrozí platební neschopnost, získat velké finanční prostředky na nápravu jejich situace. Půjčka je však poskytována výměnou za ekonomické programy, které mohou mít pro obyvatelstvo velmi tvrdé důsledky (jako v případě Řecka). Na druhou stranu bohatší země mají často výhrady k mechanismu, který poskytuje půjčky méně bonitním státům nebo státům s vysokým veřejným dluhem (jako je Itálie).

V rámci reformy ESM se předpokládá, že ESM bude poskytovat podporu Společnému fondu pro řešení krizí, tj. bude působit jako garant fondu, který by měl díky příspěvkům úvěrových institucí členských států přidělovat prostředky potřebné k záchraně bank, které jsou v zájmu EU jako celku. Druhá změna se týká zavedení některých novinek týkajících se kroků, které je třeba dodržet při záchraně celých zemí, zejména ustanovení, které by vyžadovalo předchozí restrukturalizaci dluhu, aby bylo možné získat finanční pomoc.

Nejnovější články z finančních zpráv

Přečtěte si, co je nového

Kreditní karta je pozoruhodný finanční nástroj, který umožňuje jejím držitelům flexibilitu v oblasti jejich osobních financí. Kreditní kartu si představte jako malé, ale efektivní vybavení pro cesty, které vám umožňuje nakupovat dnes a platit později, a to vše s dodatečným bonusem v podobě dalších výhod a možných řešení. Níže uvádíme detailní...

Minimální mzda v České republice byla stanovena na 17 300 Kč měsíčně pro rok 2023. Oproti minulému roku se jedná o zvýšení o 1 100 Kč. Kromě měsíční mzdy byla rovněž stanovena hodinová mzda ve výši nejméně 103,80 Kč. K tomuto navýšení došlo s účinností od 1. ledna 2023.

Stříbro, tento krásný kov s charakteristickým leskem, vždy fascinovalo lidstvo. Ale stříbro není jen dekorativní, je rovněž ceněno pro své jedinečné vlastnosti a široké využití v průmyslu. V dnešní době je stříbro také jednou z možných investičních příležitostí. Ale vyplatí se investovat do stříbra?

V dnešní době se stává nebankovní půjčka čím dál tím atraktivnějším způsobem financování pro mnoho lidí. Nejedná se o tradiční formu financování, kterou by nám poskytla banka, ale o formu půjčky, kterou poskytují nebankovní instituce. Tyto instituce mohou být různé - od společností specializujících se na mikropůjčky až po společnosti poskytující...

Telegram je aplikace pro zasílání zpráv, která se zaměřuje především na zasílání zpráv a komunikaci. Ačkoli není primárně určena k vytváření příjmů, mnoho lidí našlo kreativní způsoby, jak si jejím prostřednictvím vydělat peníze. Níže uvádíme 8 způsobů, jak můžete Telegram využít k vytváření příjmů.