Co je to energetická náročnost a jak se vypočítává?

12.10.2022

Vysvětlíme vám, co je to energetická náročnost budovy nebo domu a jak dosáhnout lepších výsledků v oblasti úspor energie.

Energetická náročnost
Energetická náročnost

Co je to energetická náročnost?

Energetická náročnost je spotřeba co nejmenšího množství energie k provedení určité činnosti. Tedy, a to vysvětlíme na příkladu, jeden spotřebič je účinnější než druhý, pokud spotřebuje méně energie na provedení stejného úkolu.

K čemu se používá energetická náročnost?

Energetická náročnost pomáhá především snižovat spotřebu energie. To se v každodenním životě projevuje nižšími účty za elektřinu a/nebo plyn. Za druhé, nižší spotřeba energie snižuje emise skleníkových plynů do atmosféry, což je prospěšné pro životní prostředí. A konečně, vzhledem k tomu, že zdroje energie, které všichni známe, tj. neobnovitelné zdroje, jsou omezené, jejich šetření znamená zajištění dodávek energie na delší dobu.

Jak se vypočítává energetická náročnost domu?

Výpočet energetické náročnosti domu nebo jiné budovy se provádí měřením spotřeby energie na osvětlení, vytápění, přípravu teplé vody a/nebo větrání za běžných podmínek užívání a pobytu osob. Konečný výsledek je vyjádřen v kWh/m2 (kilowatty za hodinu na metr čtvereční) a v kg CO2/m2 (kilogramy CO2 na metr čtvereční obydlí).

Na základě tohoto výsledku a v souladu s průměrem se vystaví "energetický certifikát".

Co je to energetický certifikát?

Energetický certifikát je dokument vydaný kvalifikovaným odborníkem (např. architektem nebo geodetem), který uvádí energetická specifika obydlí spolu s možnými zlepšeními, která pomohou dále snížit spotřebu energie, a tím podpoří úspory účtů za energii.

Kolik stojí certifikát energetické náročnosti?

Neexistuje žádný předpis, který by stanovil pevnou cenu za průkaz energetické náročnosti, a náklady určují sami odborníci v oboru na základě faktorů, jako je umístění domu nebo jeho velikost.

Klasifikace domu podle stupně energetické náročnosti.

  • Po výpočtu energetické náročnosti domu je mu přiděleno hodnocení, které se může pohybovat od A do G.
  • Pokud má dům energetickou třídu A, znamená to, že spotřeba může být až o 90 % nižší než obvykle. Pokud se jedná o typ B, odhadované procento snížení je 70 %, a pokud se jedná o typ C, 35 %. Jak vidíme, s klesající stupnicí se energetická náročnost budovy snižuje, až se dostaneme k písmenu G, které označuje nejnižší úroveň energetické náročnosti.
  • Největší úspory energie tak dosáhnou domy s průkazy energetické náročnosti A a B, na rozdíl od domů s klasifikací F a G. V každém případě lze ke zlepšení energetické náročnosti domu použít různá opatření.

Opatření ke zlepšení energetické náročnosti domu

Použití těchto opatření, která uvádíme níže, může pomoci zlepšit energetickou náročnost domu:

  • Osvěžte osvětlení v domě: přechod na LED osvětlení může pomoci zlepšit energetickou náročnost domu a využít sluneční světlo během dne.
  • Nastavení vytápění a klimatizace: doporučená teplota pro rozumnou spotřebu energie je 20-22 stupňů v zimě a 22-25 stupňů v létě. Jakékoli zvýšení nebo snížení teploty z tohoto rozmezí může mít za následek zvýšení o přibližně 7 %.
  • Zlepšení izolace: snížení energetických ztrát v domě je zásadní pro zlepšení jeho energetické náročnosti. Utěsnění možných "cest úniku" v oknech a dveřích nebo instalace oken s dvojitým zasklením (nebo dvojitých oken) jsou některá z možných řešení, která lze přijmout ke snížení spotřeby.
  • Přechod na energeticky úsporné spotřebiče: hledejte energetický štítek, který vám usnadní nákup nové pračky, sušičky nebo myčky nádobí. Doporučujeme vybírat spotřebiče s energetickou třídou A (A, A+, A++ nebo A+++), protože právě ty přinášejí největší úspory energie.
  • Využívání obnovitelné energie: využití slunečního světla k výrobě čisté energie je dalším velkým krokem ke zlepšení energetické náročnosti domu. K tomu je třeba instalovat solární panely, které sbírají sluneční paprsky a přeměňují je na energii.

Nejnovější články

Přečtěte si jako první, co je nového

V důsledku úterního raketového útoku Ruska na Ukrajině byla poškozena rozvodna na bělorusko-ukrajinské hranici, která zajišťuje napájení ropovodu Družba, informoval v úterý večer maďarský veřejnoprávní zpravodajský kanál M1. V této souvislosti svolal maďarský premiér Viktor Orbán na večer zasedání Rady obrany.

Neustále o ni slyšíme a víme, jak s ní můžeme zbohatnout. Jak její hodnota stoupá a klesá. Jak je důvěryhodná a nedůvěryhodná. Co přesně je kryptoměna a jak funguje?

Digitalizace plateb způsobila revoluci ve všem, od způsobu, jakým nakupujeme produkty a služby, až po způsob, jakým sdílíme výdaje s přáteli. Bezpečnost, rychlost a pohodlí jsou jen některé z mnoha výhod, díky nimž se virtuální svět stává stále oblíbenější platební metodou.

Je běžné, že si stát půjčuje peníze, když jeho příjmy nestačí na pokrytí rozpočtových potřeb. Vysvětlíme vám, kdy si stát půjčuje peníze, jak to dělá, od koho si půjčuje a jaké jsou nejčastější metody.

Během života je třeba učinit mnoho rozhodnutí. Koupě domu je jednou z nejdůležitějších, mimo jiné proto, že vyžaduje velkou finanční investici. Z tohoto důvodu a vzhledem k finančním důsledkům se vyplatí před jakýmkoli krokem v tomto směru analyzovat, jak ušetřit, aby byla koupě domu "úspornější".