Co jsou daňové ráje?

26.06.2021

Jsou ideální pro ty, kteří vlastní majetek, ale nechtějí z něj platit daně. Daňové ráje jsou země, které lákají zahraniční kapitál s minimálním (v některých případech dokonce nulovým) zdaněním bankovních vkladů nerezidentů.

Daňový ráj. Foto: Shutterstock.com
Daňový ráj. Foto: Shutterstock.com

Kromě toho nabízejí řadu doplňkových služeb, které mohou být legální i nelegální. Několik příkladů? Velmi přísné bankovní tajemství a odmítání spolupráce s daňovými úřady jiných zemí při identifikaci a dohledávání majitelů účtů a vkladů. I když se jedná o zločince nebo podvodníky. Někteří klienti těchto diskrétních bank mohou na účty ukládat i peníze, které pocházejí z různých půjček a úvěrů a také z grantů, které nemají v úmyslu splácet.

Daňové ráje jsou často také rájem turistů. Důvod? Ti, kteří utíkají s penězi do zahraničí, dávají většinou přednost tropickým místům, kde se žije "dobrý život". Není náhodou, že na seznamu nejznámějších daňových rájů jsou místa jako Barbados, Bermudy, Karibik nebo Britské Panenské ostrovy. Na druhou stranu jsou přitažlivé i země jako Lichtenštejnsko, které je pevností diskrétnosti a kde si můžete v klidu užívat života bohatých, pokud se trvale vystěhujete. Nebo Panama, daňový ráj světových mocných. Své miliardy si zde uložili světoví lídři, miliardáři, fotbalové a televizní hvězdy, jako je britský premiér David Cameron, ruský prezident Vladimir Putin, Leo Messi nebo herec a hvězda filmových trháků Jackie Chan.

Obrovský příliv peněz ze zahraničí může z daňových rájů učinit velmi bohaté země. Obvykle z nich však má prospěch jen malá část místních obyvatel. Například příjem na obyvatele v malém Lichtenštejnsku je jeden z nejvyšších na světě, mimo jiné díky příznivé bankovní a daňové legislativě, která vedla mnoho zahraničních společností k tomu, aby si v zemi zřídily sídlo.

Zde je přehledný seznam některých daňových rájů:

Alderney, Andorra, Anguilla, Antigua a Barbuda, Aruba,

Bahamy, Bahrajn, Barbados, Belize, Bermudy, Brunej, Brunej Darussalam, Kostarika, Dominika, Ekvádor, Gibraltar, Džibutsko, Grenada, Guernsey, Hongkong, Ostrov Man, Filipíny, Spojené arabské emiráty,

Kajmanské ostrovy, Cookovy ostrovy, Marshallovy ostrovy, Britské Panenské ostrovy, Jersey, Libanon,

Libérie, Lichtenštejnsko, Macao, Malajsie, Maledivy, Mauricius, Mauricius, Montserrat, Nauru, Niue, Nizozemské Antily,  Omán, Panama, Francouzská Polynésie, Monako, San Marino, Sark, Seychely, Singapur, Svatý Kryštof a Nevis, Svatá Lucie, Svatý Vincenc a Grenadiny, Švýcarsko, Tchaj-wan, Tonga, Turks a Caicos, Tuvalu, Uruguay, Vanuatu, Samoa.

Nejnovější články z finančních zpráv

Přečtěte si, co je nového

Kuvajtský dinár, označovaný jako KWD, je měna používaná v Kuvajtu, malém bohatém arabském emirátu na pobřeží Perského zálivu. Jeho historie i současnost jsou úzce spjaty s bohatstvím a stabilitou země, která se stala významným hospodářským centrem Blízkého východu. V tomto článku se podíváme na vznik, vývoj a současný stav kuvajtského dináru.

Polský zlotý, oficiální měna Polska, má své kořeny ve 14. století, kdy byl zaveden za vlády Kazimíra III. Velikého. Původně se jednalo o zlatou minci zvanou zlote złote, což znamená "zlatý zlat". Tento název byl odvozen od polského slova "złoty", které znamená "zlatý". Ve středověkém Polsku byly používány také stříbrné a měděné mince pro obchod a...

V dnešní době, kdy rychlá móda vybízí k neustálému nakupování oblečení, je důležité naučit se, jak ušetřit peníze a zároveň najít kvalitní kousky, které vydrží déle. Následující rady a tipy vám pomohou při nakupování oblečení ušetřit peníze a zároveň investovat do lepší kvality.

Obchodování s klouzavými průměry (Moving Averages) je oblíbená technika technické analýzy grafů, která se používá k identifikaci trendů a potenciálních míst vstupu nebo výstupu z trhu. Klouzavé průměry jsou vyjádřeny ve formě čáry, která se na grafu pohybuje spolu s cenou a pomáhá vyhlazovat cenové výkyvy, čímž poskytuje lepší přehled o celkovém...