Co jsou to kryptoměny a jak fungují?

30.10.2022

Neustále o ni slyšíme a víme, jak s ní můžeme zbohatnout. Jak její hodnota stoupá a klesá. Jak je důvěryhodná a nedůvěryhodná. Co přesně je kryptoměna a jak funguje?

Kryptoměny
Kryptoměny

Co jsou to kryptoměny?

Kryptoměna je digitální aktivum, které využívá kryptografické šifrování k zaručení vlastnictví, zajištění integrity transakcí a kontrole vytváření dalších jednotek, tj. k zabránění vytváření kopií, jako je tomu například v případě fotografie. Tyto mince neexistují ve fyzické podobě: jsou uloženy v digitální peněžence.

Jak fungují kryptoměny?

Kryptoměny mají několik vlastností, které je odlišují od tradičních systémů: nejsou regulovány ani kontrolovány žádnou institucí a pro transakce nevyžadují zprostředkovatele. Ke kontrole těchto transakcí se používá decentralizovaná databáze, blockchain nebo sdílená účetní kniha.

Z hlediska regulace se kryptoměny nepovažují za platební prostředek, nejsou kryté centrální bankou ani jinými veřejnými orgány a nevztahují se na ně mechanismy ochrany klientů, jako je Fond pojištění vkladů.

Pokud jde o fungování těchto digitálních měn, je velmi důležité si uvědomit, že jakmile dojde k transakci s kryptoměnou, tj. k nákupu nebo prodeji digitálního aktiva, nelze transakci vzít zpět, protože blockchain je registr, který neumožňuje smazání dat. Chcete-li transakci "vrátit zpět", je třeba provést opačnou transakci.

Protože tyto mince nejsou k dispozici ve fyzické podobě, musíte k jejich uložení použít službu digitální kryptoměnové peněženky, která není regulována.

Kolik typů digitálních peněženek existuje?

Digitální peněženka je vlastně software nebo aplikace, ve které lze kryptoměny ukládat, posílat a přijímat. Pravdou je, že na rozdíl od fyzické peněženky jsou v digitálních peněženkách uloženy klíče, které nám dávají vlastnictví a práva ke kryptoměnám a umožňují nám s nimi pracovat. Jinými slovy, k převodu kryptoměn stačí znát klíče a ztráta nebo krádež klíčů může znamenat ztrátu kryptoměn bez možnosti jejich obnovení.

Existují dva typy peněženek: horké a studené peněženky. Rozdíl mezi nimi spočívá v tom, že první z nich jsou připojeny k internetu, zatímco druhé nikoli. V rámci horkých peněženek tak najdeme webové peněženky, mobilní peněženky a peněženky pro stolní počítače, přičemž posledně jmenované jsou dostupné pouze tehdy, pokud je počítač připojen k internetu. Na druhou stranu v rámci studených peněženek existují hardwarové peněženky a papírové peněženky, což je prostý tisk soukromého klíče na papír. Tyto služby úschovy nejsou regulovány ani pod dohledem.

Jak se určuje hodnota kryptoměny?

Hodnota kryptoměn se mění v závislosti na nabídce, poptávce a zapojení uživatelů. Tato hodnota vzniká při neexistenci účinných mechanismů, které by zabránily manipulaci, jaké existují na regulovaných trzích s cennými papíry. V mnoha případech se ceny tvoří, aniž by byly podloženy veřejnými informacemi.

Kryptoměny využívající blockchain

Kryptoměny fungují prostřednictvím sdílené účetní knihy neboli blockchainu. Tato technologie jim poskytuje vysoce bezpečný systém, který může zabránit například dvojímu přenosu nebo padělání stejného digitálního aktiva. Technologie blockchain funguje jako velká účetní kniha, do které lze zaznamenat a uložit obrovské množství informací. Všechny jsou sdílené v síti a chráněné tak, aby data v nich uložená nebylo možné změnit nebo vymazat.

Co znamená těžit kryptoměny?

Tento termín označuje proces potřebný k ověření operací prováděných s tímto typem digitálního aktiva. Vezměme si například praktický případ měny bitcoin: její těžba by byla založena na ověřování a registraci transakcí v blockchainovém registru.

Těžba kryptoměn je založena na úspěšném řešení příslušných matematických problémů. Těžaři, kteří tak činí, za to dostávají kryptoměny.

Kolik typů kryptoměn existuje?

Pro vytvoření kryptoměn je nezbytné mít znalosti kryptografie nebo alespoň umět programovat, aby bylo možné naklonovat kód jiné kryptoměny a vytvořit ji. V současné době existují tisíce kryptoměn, včetně například bitcoinu nebo etheru.

Co je bitcoin?

Bitcoin je název první kryptoměny. Vznikl v roce 2009 a jeho autorem je člověk nebo skupina lidí, kteří si říkají Satoshi Nakamoto a kterým se podařilo vytvořit bitcoin pomocí technologie blockchain, kterou sami vymysleli. Stejně jako všechny ostatní kryptoměny není ani bitcoin nijak regulován.

Jak lze získat bitcoiny?

Bitcoiny lze získat nákupem nebo výměnou samotné měny na specializovaných portálech. Je důležité si uvědomit, že bitcoiny - nebo jakákoli jiná kryptoměna - jsou složité nástroje, které nemusí být vhodné pro lidi bez dostatečných znalostí a jejichž cena obsahuje vysokou spekulativní složku, která může znamenat úplnou ztrátu peněz zaplacených za nákup kryptoměny.

Na závěr

Pokud přemýšlíte o nákupu jedné z kryptomen, zvažte možná rizika. Investujte jen tak vysokou sumu peněz, která vás nijak neohrozí. Pokud nemáte volné finanční zdroje, neinvestujte za cenu dluhu. Půjčka ať už od rodiny nebo finanční společnosti není jako investice do kryptomen vhodná.

Nejnovější články

Přečtěte si jako první, co je nového

Kreditní karta je pozoruhodný finanční nástroj, který umožňuje jejím držitelům flexibilitu v oblasti jejich osobních financí. Kreditní kartu si představte jako malé, ale efektivní vybavení pro cesty, které vám umožňuje nakupovat dnes a platit později, a to vše s dodatečným bonusem v podobě dalších výhod a možných řešení. Níže uvádíme detailní...

Minimální mzda v České republice byla stanovena na 17 300 Kč měsíčně pro rok 2023. Oproti minulému roku se jedná o zvýšení o 1 100 Kč. Kromě měsíční mzdy byla rovněž stanovena hodinová mzda ve výši nejméně 103,80 Kč. K tomuto navýšení došlo s účinností od 1. ledna 2023.

Stříbro, tento krásný kov s charakteristickým leskem, vždy fascinovalo lidstvo. Ale stříbro není jen dekorativní, je rovněž ceněno pro své jedinečné vlastnosti a široké využití v průmyslu. V dnešní době je stříbro také jednou z možných investičních příležitostí. Ale vyplatí se investovat do stříbra?

V dnešní době se stává nebankovní půjčka čím dál tím atraktivnějším způsobem financování pro mnoho lidí. Nejedná se o tradiční formu financování, kterou by nám poskytla banka, ale o formu půjčky, kterou poskytují nebankovní instituce. Tyto instituce mohou být různé - od společností specializujících se na mikropůjčky až po společnosti poskytující...

Telegram je aplikace pro zasílání zpráv, která se zaměřuje především na zasílání zpráv a komunikaci. Ačkoli není primárně určena k vytváření příjmů, mnoho lidí našlo kreativní způsoby, jak si jejím prostřednictvím vydělat peníze. Níže uvádíme 8 způsobů, jak můžete Telegram využít k vytváření příjmů.