Jak mluvit o penězích s manželem či manželkou, s partnerem či partnerkou

11.09.2022

Mluvit o penězích není nikdy snadné. Je to výbušné téma, které může způsobit neshody i mezi těmi nejmilovanějšími manželi. Proto nás nepřekvapí, když nám řeknete, že se mu vyhýbáte.

Nedostatečná komunikace o finančních záležitostech může vést k mnoha problémům. Začínají od maličkostí, jako jsou otázky podávané s překvapením, přes skandály až k ohrožení budoucnosti rodiny.

Jedna studie zjistila, že u párů, které se pravidelně hádají o peníze, je pravděpodobnost rozvodu o 30 % vyšší. Ať už je téma jakkoli nepříjemné, je důležité o něm s partnerem mluvit. Pro pevnost vašeho vztahu je klíčové, abyste se shodli na všem, od měsíčního rozpočtu až po závažnější rozhodnutí, jako je například vzetí si půjčky. Potřebujete, aby plány jedné osoby byly schváleny druhou osobou, zejména pokud se jedná o větší částky.

Měly by páry mluvit o penězích

Na tuto otázku jsme již odpověděli, i když ne jednoznačně. Ale řekněme to jasně. Jednoznačné "ano". Ať už se jedná o mladé přátele, snoubence nebo manžele.

Na tom, zda dva lidé zacházejí s penězi stejně, záleží stejně jako na všech ostatních kategoriích, podle kterých se hledá kompatibilita. Protože finance jsou tématem, které bude důležité na každém kroku jejich společné cesty a které souvisí se všemi důležitými rozhodnutími na této cestě - od svatby přes koupi domu až po děti. Neoddiskutované rozdíly jsou tikající časovanou bombou.

Je důležité vědět

Jste závislí na finančních možnostech svého partnera. Proto je důležité vědět, co jsou zač. Otevřený rozhovor o zdrojích, které každý z vás má, o finančních problémech, kterým každý z vás čelí, a o jeho plánech vám pomůže pochopit, co můžete od společné budoucnosti očekávat. Takový dialog je však užitečný i v jiných aspektech vašeho vztahu.

Svou drahou polovičku poznáte podle jejího vztahu k penězům. Při hledání společných řešení těchto nepříjemných problémů se buduje důvěra a proces vás učí pracovat jako tým, což vás ještě více sbližuje. Pravidelné diskuse navíc zabraňují narůstání napětí a hněvu, nečekaným výbuchům a skandálům. Pomáhají udržovat harmonické a zdravé vztahy.

Ale jak přesně tyto rozhovory vést?

Bez ohledu na to, o čem přesně se bavíte - o dluzích nebo o půjčce, o tom, jak si rozdělíte závazky, o pravidelném překračování rozpočtu atd., existuje několik tipů, které vám pomohou tento dialog usnadnit a zefektivnit:

  1. Určete si vhodný čas;
  2. Buďte upřímní;
  3. Chápejte druhého člověka, nesuďte ho;
  4. hledat společná řešení;
  5. pravidelně o něm diskutovat.

Tento seznam není vyčerpávající, ale rozhodně je dobrým začátkem, který vám usnadní pochopení obtížného tématu. Pomůže vám mluvit s menším napětím, dojít k řešení místo vzájemného obviňování, přistupovat k partnerovi s empatií místo s předsudky.

1. Určení správného okamžiku

Pravděpodobně si myslíte, že v lásce by se vše mělo dít spontánně. Pokud však jde o vážná témata, je příprava užitečná. Za prvé, abyste si jako iniciátor uspořádali myšlenky, uvědomili si, co je důležité říct a jak to říct, a za druhé, aby vaše druhá polovička měla čas se psychicky přizpůsobit tomu, o čem se bude mluvit.

Neházejte proto bombu uprostřed romantické večeře nebo příjemné procházky v přírodě. Připravte svého životního partnera slovy: "Chci mluvit o našich úsporách. Jsi připraven to udělat v úterý po práci?" Dejte mu nebo jí vědět, co může očekávat, aby si to také mohl nebo mohla předem promyslet. A ještě jedna důležitá rada. Nečekejte, až se objeví problém. Jednak bude pravděpodobně pozdě a jednak bude velmi obtížné vést klidnou a plodnou diskusi.

2. Buďte upřímní

Upřímnost a důvěra jsou základem každého zdravého vztahu. Rozhovory o penězích nejsou výjimkou. Jděte osobním příkladem a buďte naprosto upřímní. To také pomůže vašemu partnerovi získat odvahu podělit se o to, co se mu honí hlavou a duší.

Povězte si, co jste se o penězích naučili od rodičů a co jste si osvojili sami. Snadněji tak pochopíte pohled druhé osoby. Sdílejte své obavy a diskutujte o svých snech. To vám dodá sebedůvěru a motivuje vás to ke spolupráci na vytvoření plánu, jak si splnit své sny.

A co dělat, když je vám toto téma nepříjemné nebo nepříjemné?

Netlačte na to. Snažte se vyjadřovat své myšlenky klidně. Je možné, že věc byla vážná jen ve vaší hlavě. A konečně, pokud vám na vztahu záleží, budete chtít oba pracovat na společném řešení.

3. Chápejte druhé, nesuďte je

Vaše rozhovory budou mnohem plodnější, pokud otevřete svou mysl a pokusíte se pochopit člověka naproti vám. Zeptejte se, co stojí za jeho názorem, proč utrácí tak divoce nebo proč je tak šetrný atd.

Tyto otázky jsou obtížné a pravděpodobně pro vás nebude snadné je vyslechnout, aniž byste alespoň vnitřně kritizovali chování svého partnera. Snažte se však tyto myšlenky zahnat a projevte pochopení a podporu. Toto chování bude užitečné zejména v případě, že je třeba řešit nějaký problém. Neexistuje žádná záruka, že to bude snadné. Může být obtížné přimět vašeho blízkého, aby mluvil. Ale nevzdávejte se, ptejte se a nedělejte ukvapené závěry.

4. Hledejte společná řešení

Nezapomeňte, že jste pár. Partneři. "Já" a "ty" ustupují "My". Při obtížných rozhovorech, když si všimnete problému nebo nesrovnalosti, se zaměřte na hledání společných řešení, nikoli na hádky. To vám nejen pomůže snáze se vypořádat s problémem, ale také to zlepší váš vztah, posílí vaše pouto a vzájemnou důvěru.

5. Pravidelně mluvte

První rozhovor bude jistě obtížný. A když to přejde, nepřestávejte komunikovat. Pravidelně diskutujte o penězích. Nemusíte mluvit celé hodiny, ale nezavírejte oči před problémy, které vás trápí.

Pravidelná diskuse o vašich obecných a osobních financích vám dodá více sebedůvěry, sníží napětí a pomůže vám splnit vaše cíle. Budete mít přehled o tom, která vaše rozhodnutí fungují a kde je třeba provést změny.

Co dělat, když váš partner nechce mluvit o penězích?

Teď, když tohle všechno víte, je tu ještě jeden problém, který vám může bránit v rozhovoru. Vaše drahá polovička se jí možná nebude chtít zúčastnit. V tomto případě je nejdůležitější zjistit, co je příčinou tohoto odmítnutí. Je to kvůli vašemu přístupu? Jste agresivní a útoční? Je to stud, rozpaky? Nejprve o tom promluvte a změňte svůj přístup k získaným informacím. Může to být užitečné nejen pro váš celkový rozpočet, ale i pro váš vztah jako celek.

Pokuste se najít cestu ke své milované osobě, "odemkněte" ji tím, že najdete silný podnět. Může to být změna vašeho chování, připomenutí vašich společných snů nebo otevření jeho očí problémům, kterým čelíte. Pomohou vám také některé z rad, které jsme uvedli - dejte své druhé polovině čas na přípravu rozhovoru, buďte klidní, snažte se pochopit jeho pohled na věc a jeho důvody.

Závěr

I když jsou rozhovory o penězích obtížné, jsou pro vztah prospěšné. Dozvíte se více o svém partnerovi a naopak. Vybudujete si silnější důvěru. Když se zbavíte napětí a stresu, které s sebou finanční téma nevyhnutelně přináší, budete mnohem spokojenější.

Možná se vám to nepodaří napoprvé, ale nevzdávejte to. Stejně jako všechny ostatní věci se i tato naučíte praxí.

Nejnovější články

Přečtěte si jako první, co je nového


Kreditní karta je pozoruhodný finanční nástroj, který umožňuje jejím držitelům flexibilitu v oblasti jejich osobních financí. Kreditní kartu si představte jako malé, ale efektivní vybavení pro cesty, které vám umožňuje nakupovat dnes a platit později, a to vše s dodatečným bonusem v podobě dalších výhod a možných řešení. Níže uvádíme detailní...

Minimální mzda v České republice byla stanovena na 17 300 Kč měsíčně pro rok 2023. Oproti minulému roku se jedná o zvýšení o 1 100 Kč. Kromě měsíční mzdy byla rovněž stanovena hodinová mzda ve výši nejméně 103,80 Kč. K tomuto navýšení došlo s účinností od 1. ledna 2023.

Stříbro, tento krásný kov s charakteristickým leskem, vždy fascinovalo lidstvo. Ale stříbro není jen dekorativní, je rovněž ceněno pro své jedinečné vlastnosti a široké využití v průmyslu. V dnešní době je stříbro také jednou z možných investičních příležitostí. Ale vyplatí se investovat do stříbra?

V dnešní době se stává nebankovní půjčka čím dál tím atraktivnějším způsobem financování pro mnoho lidí. Nejedná se o tradiční formu financování, kterou by nám poskytla banka, ale o formu půjčky, kterou poskytují nebankovní instituce. Tyto instituce mohou být různé - od společností specializujících se na mikropůjčky až po společnosti poskytující...