Jak můžete ušetřit za jídlo

08.08.2023

Na potravinách můžete ušetřit několika způsoby. Důležité je, abyste neohrozili své zdraví a výživové potřeby. Zde najdete 10 tipů, jak ušetřit na potravinách.

Jak můžete ušetřit za jídlo
Jak můžete ušetřit za jídlo

1. Plánujte dopředu

Plánování dopředu je klíčem k tomu, abyste byli efektivní v mnoha oblastech svého života a ušetřili čas i peníze. Sestavte si plán jídla na celý týden. Zahrňte do něj snídani, oběd, večeři a případné svačiny. Plánování vám pomůže při nakupování a zajistí, že budete mít vždy suroviny, které na daný den potřebujete. Pomocí týdenního plánu si sestavte seznam potravin, které potřebujete. Při nakupování se držte tohoto seznamu a vyhněte se impulzivním nákupům.

Pokud máte možnost, připravte si některé ingredience na jídlo předem. Například nakrájená zelenina do salátů, porcované maso nebo předem uvařená rýže mohou přípravu jídla výrazně usnadnit. Snažte se plánovat tak, abyste mohli zbytky z jednoho dne použít i následující den. Pokud vám například zbylo kuřecí maso od večeře, můžete ho druhý den použít na sendviče nebo saláty.

Ujistěte se, že máte doma vždy základní potraviny, jako je rýže, těstoviny, konzervy, mražená zelenina atd. Takto můžete vařit, i když nemáte na mysli nic konkrétního. Pokud máte možnost, připravte si některá jídla ve větším množství a část z nich zmrazte. Ušetříte si tak čas v budoucnu, až budete potřebovat rychlé jídlo.

I když je dobré mít plán, je také důležité být flexibilní. Pokud zjistíte, že některé potraviny jsou ve slevě nebo sezónně dostupné, upravte svůj jídelníček. Dávejte pozor na potraviny, které mají omezenou dobu trvanlivosti: Abyste se vyhnuli plýtvání, snažte se plánovat jídlo tak, abyste nejprve použili potraviny s kratší dobou trvanlivosti.

Plánování dopředu vám ušetří nejen peníze, ale také čas, který byste jinak strávili přemýšlením, co uvařit nebo koupit navíc. A pokud budete mít jasný plán, nebudete v pokušení objednávat si jídla z rychlého občerstvení nebo hotová jídla. 2. Zkontrolujte, zda je možné, abyste se v průběhu roku připravovali na jídlo.

2. Využívejte speciální nabídky a slevy

Využívání speciálních nabídek a slev je skvělým způsobem, jak ušetřit peníze za nákupy, a to nejen potravin, ale i dalších výrobků a služeb. Zjistěte si informace o aktuálních akcích a slevách v obchodech, kde nakupujete, procházením letáků, ať už fyzických, nebo internetových.

Mnoho obchodů má věrnostní karty, které umožňují získávat body za nákupy a později je vyměnit za slevy. Existují speciální aplikace a webové stránky, které shromažďují aktuální slevy a speciální nabídky různých obchodů. Takové aplikace často nabízejí svým uživatelům exkluzivní slevy.

Věnujte pozornost tomu, kdy během roku probíhají tradiční výprodeje (např. v létě a v zimě), a připravte se na nákupy v těchto obdobích. Často se vyplatí koupit velké balení výrobku, pokud víte, že jej budete používat delší dobu. Dávejte si však pozor, abyste si nekoupili něco jen kvůli slevě, pokud to nepotřebujete. Pokud je to možné, snažte se kombinovat různé slevy a akce. Máte-li například slevový kupón a výrobek je zároveň ve slevě, můžete ušetřit ještě více.

I když je něco ve výrazné slevě, zvažte, zda to opravdu potřebujete. Akce jsou často lákavé, ale nevyplatí se kupovat něco jen proto, že je to ve slevě, pokud to pak nevyužijete. Zvažte, zda se vyplatí koupit nabízený výrobek nyní, nebo zda se spíše vyplatí počkat na lepší nabídku v budoucnu.

Někdy je sleva vázána na určité podmínky, jako je minimální hodnota nákupu, určitý den nákupu nebo kombinace s jiným produktem. Vždy si přečtěte podmínky, abyste věděli, jak můžete slevu skutečně využít. Pamatujte, že nejnižší cena nemusí vždy znamenat nejlepší hodnotu. Kvalitní výrobky mohou být dlouhodobější a výhodnější investicí, i když jsou o něco dražší.

Využitím speciálních nabídek a slev můžete ušetřit spoustu peněz. Je však důležité, abyste tak činili opatrně, abyste nakonec nekoupili mnoho nepotřebných položek nebo nekvalitních výrobků. 3. Vezměte si na starost, zda se vám podařilo nakoupit více výrobků.

3. nakupujte ve velkém

Nákup ve velkém může být výhodným způsobem, jak ušetřit peníze, zejména pokud jde o výrobky, které používáte pravidelně nebo které mají dlouhou dobu trvanlivosti. Před nákupem ve velkém byste však měli zvážit několik faktorů.

Porovnejte jednotkové ceny (např. za gram, za mililitr atd.) mezi volně loženými a běžnými baleními. Hromadná balení nejsou vždy, ale často, ekonomicky levnější. Před nákupem velkého množství výrobku se ujistěte, že máte dostatek prostoru pro jeho skladování. Zvažte také, zda máte vhodné podmínky pro skladování (např. chladné, suché prostory atd.). Na potravinách vždy kontrolujte datum použitelnosti nebo datum spotřeby. Hromadná balení se vyplatí pouze tehdy, pokud stihnete výrobek spotřebovat dříve, než se zkazí.

Nákup ve velkém množství může snížit množství obalového odpadu. To je dobré z hlediska ochrany životního prostředí. Při hromadném nákupu musíte výrobek kupovat méně často, což může ušetřit čas. Při nákupu ve velkém může být lákavé koupit více, než potřebujete, protože jsou "výhodné nabídky". Dbejte na to, abyste nekupovali zbytečné položky.

Zvažte náklady a pohodlí při přepravě velkých balení. Pokud nemáte vhodný automobil nebo jiný dopravní prostředek, může být nákup velkých balení nepraktický. U některých výrobků může mít velké balení poněkud odlišnou kvalitu. Než se zavážete k nákupu velkého balení, ověřte si recenze nebo vyzkoušejte menší balení. Pokud nepotřebujete tak velké množství výrobku, můžete se spojit s přáteli nebo sousedy a nákup si rozdělit.

4. Vyhněte se polotovarům

Vyhýbání se polotovarům a příprava vlastních jídel doma vám nejen ušetří peníze, ale často vám poskytne kvalitnější a zdravější potraviny. Hotová jídla, zejména z restaurací nebo rychlého občerstvení, jsou často dražší než suroviny potřebné k přípravě podobného jídla doma.

Když si jídlo připravujete doma, máte plnou kontrolu nad tím, co do něj dáváte. Můžete se vyhnout nadměrnému množství soli, cukru, tuků a dalších nezdravých přísad, které se v polotovarech často vyskytují. Při domácí přípravě si můžete upravit velikost porcí podle svých potřeb, což může pomoci při kontrole hmotnosti. Díky možnosti přizpůsobit si přísady a koření si můžete připravit jídlo přesně podle své chuti.

Vaření doma vám může poskytnout příležitost naučit se nové kulinářské techniky a recepty. Vaření doma může být skvělou příležitostí, jak trávit čas s rodinou, společně vařit, jíst a setkávat se. Abyste se vyhnuli pokušení objednat si hotová jídla, když máte hlad a nemáte čas vařit, můžete si jídla připravit předem a zmrazit je. Tak budete mít domácí jídlo vždy po ruce, když ho budete potřebovat.

Pokud se rozhodnete vařit více doma, dbejte na to, abyste kupovali spíše plnohodnotné potraviny, jako je zelenina, ovoce, celozrnné výrobky, maso a mléčné výrobky, než hotová jídla a polotovary. Aby vaření doma nebylo tak stereotypní, vyzkoušejte nové recepty, koření a přísady. Může to být i zábava! Přípravou jídla doma můžete snížit množství obalů a plastového odpadu, které jsou často spojeny s balenými polotovary.

Ačkoli občasná konzumace polotovarů může být pohodlná a není třeba se jí zcela vyhýbat, jejich častější domácí příprava může přinést mnoho výhod pro vaše zdraví, peněženku i celkovou kvalitu života.

5. snižte množství potravinového odpadu

Snižování plýtvání potravinami je nejen ekonomicky výhodné, ale také šetrné k životnímu prostředí. Než se vydáte na nákup, naplánujte si jídlo na celý týden a sepište si seznam potravin, které potřebujete. Takto můžete nakoupit přesně to, co potřebujete, a vyhnete se impulzivním nákupům.

Potraviny správně skladujte. Některé druhy ovoce a zeleniny vylučují etylen, který může urychlit kažení jiných plodů. Například jablka by se neměla skladovat s jinou zeleninou nebo ovocem. Pokud máte zbytky surovin, měli byste přemýšlet o receptech, kde je můžete použít. Zbytky zeleniny můžete například použít k přípravě polévky. Zbytky potravin uchovávejte v lednici a druhý den je použijte jako lehký oběd nebo večeři. Pokud víte, že je nespotřebujete hned, můžete je také zmrazit. Věnujte pozornost datu použitelnosti, ale rozlišujte také mezi datem spotřeby a datem minimální trvanlivosti. Mnoho potravin je bezpečných a chutných i po datu minimální trvanlivosti.

Snažte se jíst potraviny v pořadí, v jakém jste je koupili, abyste zabránili zkažení potravin, které máte již delší dobu. Pokud něco nemůžete sníst, zvažte kompostování organického odpadu. Mnoho potravin lze před zkažením zmrazit a použít později. Například přebytky ovoce nebo chleba.

Zjistěte si více informací o potravinách, které kupujete. Některé potraviny lze například regenerovat nebo použít jiným způsobem (například vývar z kostí). Místo abyste každý týden nakupovali ve velkém, nakupujte častěji menší množství. Budete tak mít čerstvější produkty a méně odpadu.

Snížením plýtvání potravinami můžete ušetřit peníze, snížit dopad na životní prostředí a bojovat proti hladu ve společnosti. Je to také snadný způsob, jak se stát zodpovědným spotřebitelem.

6. Vyrábějte si základní potraviny doma

Výroba základních potravin doma může mít několik výhod: Může být levnější, zdravější, chutnější a šetrnější k životnímu prostředí.

Nákup pekárny je jednorázová investice, která může přinést dlouhodobé úspory. Pokud pekárnu nemáte, můžete si také upéct chléb v troubě. Na internetu najdete spoustu receptů. Z čerstvého mléka si můžete doma vyrobit také jogurt, tvaroh nebo dokonce sýr. Při výrobě domácího džemu máte kontrolu nad obsahem cukru a můžete kombinovat ovoce podle své chuti. Pokud máte strojek na těstoviny, můžete si vyrobit vlastní domácí těstoviny.

Domácí limonády, čaje nebo dokonce domácí mléčné nápoje, například mandlové mléko, mohou být chutnější a zdravější alternativou k verzím zakoupeným v obchodě.

Kečup, humus, majonéza nebo salsa - všechny tyto omáčky a dipy si snadno a rychle připravíte doma. Pokud máte přístup k čerstvé zelenině a ovoci, konzervování je skvělý způsob, jak je uchovat na delší dobu.

Domácí výroba potravin je sice časově a pracovně náročnější, ale přináší úspory, lepší kvalitu a dobrý pocit z toho, že přesně víte, co konzumujete. Domácí výroba potravin také vyžaduje méně obalů a plastů, což je dobré pro životní prostředí.

7. Používejte mražené potraviny

Používání mražených potravin má mnoho výhod, zejména pokud jde o úspory, trvanlivost a pohodlí. Mražené potraviny mají delší trvanlivost než čerstvé potraviny, což snižuje riziko zkažení, a tedy i plýtvání potravinami. Mražené ovoce, zelenina nebo maso jsou často ve slevě nebo za nižší ceny než čerstvé.

Zmrazení zastavuje proces hnití, takže zmrazené potraviny si často zachovávají vitamíny a minerální látky. Mraženou zeleninu nebo ovoce můžete dát rovnou do kuchyně, aniž byste je museli umývat, krájet nebo připravovat. Díky mraženým potravinám můžete jíst ovoce nebo zeleninu, které nejsou v sezóně, po celý rok. Mnoho zmrazených potravin neobsahuje žádné další konzervační látky, protože samotný proces zmrazování potraviny konzervuje. Mražená hotová jídla, jako jsou rybí filé nebo kuřecí prsa, můžete připravit snadno a rychle.

Pokud máte velké množství čerstvých potravin, které jste nestihli včas sníst, můžete je zmrazit a použít později. Aby se na potravinách netvořily krystalky ledu, skladujte je v těsně uzavřených sáčcích nebo nádobách.

Potraviny je vždy nejlepší rozmrazovat v chladničce. Pokud spěcháte, můžete také použít funkci rozmrazování v mikrovlnné troubě, ale vždy se ujistěte, že jsou potraviny rozmrazeny rovnoměrně. Dávejte pozor, abyste zmrazené potraviny po rozmrazení znovu nezmrazili, dokud je nezpracujete (např. neuvaříte).

Při nákupu mražených potravin porovnávejte ceny za kilogram nebo jinou jednotku. Některé mražené potraviny se mohou zdát na první pohled levnější, ale ve skutečnosti můžete platit více za méně. Používání mražených potravin vám může ušetřit čas a peníze a zároveň vám poskytne kvalitní suroviny pro vaše jídla.

8. Snižte spotřebu masa

Snížení spotřeby masa má mnoho výhod nejen pro vaše zdraví, ale také pro životní prostředí a vaši peněženku. Nadměrná konzumace masa, zejména červeného a zpracovaného, může být spojena s vyšším rizikem některých onemocnění, jako jsou srdeční choroby, rakovina střev a cukrovka.

Produkce masa má ve srovnání s rostlinnou výrobou potravin výrazně vyšší dopad na životní prostředí - spotřebovává více vody, půdy a energie a produkuje více skleníkových plynů. Maso je často jednou z nejdražších položek v nákupním košíku. Pokud snížíte spotřebu masa, můžete ušetřit.

Jak začít?

Můžete začít jedním dnem v týdnu, například "bezmasým pondělím", a postupně počet dní zvyšovat. Vyzkoušejte tofu, tempeh, seitan nebo maso rostlinného původu. Tyto výrobky mohou mít podobnou strukturu a chuť jako maso. Fazole, hrách, čočka a cizrna jsou vynikajícími zdroji bílkovin a lze je použít jako náhradu masa v mnoha receptech.

Vyzkoušejte nové recepty a kuchyně z celého světa. Mnoho asijských, středomořských nebo indických jídel je přirozeně vegetariánských nebo veganských. Seznamte se s výhodami omezení konzumace masa a hledejte inspiraci v knihách, dokumentárních filmech nebo online zdrojích. Nemusíte se stát vegetariány nebo vegany najednou. Začněte postupným snižováním porcí masa nebo nahrazením masa v některých jídlech.

Snížení spotřeby masa může mít pozitivní dopad na vaše zdraví, životní prostředí i finance. Je důležité najít rovnováhu, která vyhovuje vašim potřebám a hodnotám.

9. Porovnejte ceny

Srovnávání cen je důležitou dovedností při úsporném nakupování a může vám pomoci ušetřit spoustu peněz za různé výrobky a služby. Obchody často uvádějí cenu za jednotku (např. cenu za kilogram nebo litr). Takto můžete rychle porovnat, který výrobek je ve skutečnosti levnější. Existuje mnoho aplikací a webových stránek, které umožňují porovnat ceny různých výrobků v různých obchodech nebo na internetových portálech.

Některé výrobky jsou v určitém ročním období levnější, proto je dobré vědět, kdy byste měli nakupovat. Při porovnávání cen dražších výrobků může být také užitečné podívat se na recenze výrobků. Levnější alternativa nemusí vždy znamenat lepší poměr ceny a kvality. Pokud máte čas a nejste pod tlakem, můžete počkat na výprodej nebo lepší nabídku.

Pokud nakupujete online, může být výrobek s nízkou cenou, ale vysokým poštovným méně výhodný než výrobek s vyšší cenou, ale dopravou zdarma. Pokud pravidelně nakupujete určité výrobky, může být užitečné si ceny zaznamenávat a sledovat, jak se v průběhu času mění.

Mnoho obchodů nabízí slevy a speciální ceny pro členy svých věrnostních programů. Dejte si však pozor na "falešné" slevy. Někdy obchody zvýší původní cenu výrobku, aby sleva vypadala atraktivněji. Vždy je dobré být náročný a udělat si průzkum. Cena by neměla být jediným kritériem při rozhodování, co koupit. Důležité je také zvážit kvalitu, trvanlivost a další faktory, které ovlivňují celkovou hodnotu výrobku.

Srovnávání cen je dobrý způsob, jak ušetřit peníze a získat nejlepší poměr ceny a kvality. Je však důležité mít na paměti, že nejnižší cena nemusí vždy znamenat nejlepší poměr ceny a kvality, proto je dobré zvážit všechny faktory.

10. Používejte konzervované a sušené potraviny

Konzervované a sušené potraviny mohou být velmi praktickým a cenově výhodným řešením, zejména pokud jde o dlouhodobé skladování nebo zajištění zásob potravin. Většina konzervovaných a sušených potravin má dlouhou trvanlivost, což znamená, že se nekazí tak rychle jako čerstvé potraviny. Konzervované a sušené potraviny můžete nakupovat ve velkém nebo v době, kdy jsou ve slevě, a ušetřit tak peníze. Mnoho konzervovaných a sušených potravin je již předvařených, což zkracuje dobu přípravy. Mnoho konzervovaných potravin, jako jsou fazole, kukuřice nebo rajčata, si zachovává své vitamíny a minerální látky.

Při výběru konzervovaných potravin si vždy přečtěte seznam složek. Vyhněte se těm, které obsahují příliš mnoho soli, cukru nebo jiných přídatných látek. Přestože jsou konzervované a suché potraviny pohodlné, je vhodné je kombinovat s čerstvými surovinami, aby byla zajištěna vyvážená strava. Při nákupu konzervovaných potravin byste měli dávat přednost recyklovatelným obalům, například plechovkám. Měli byste si také uvědomit, že ne všechny plastové obaly jsou recyklovatelné.

Konzervované a dehydratované potraviny jsou skvělým doplňkem vaší kuchyně, zejména pokud hledáte trvanlivé, cenově výhodné a praktické řešení. Je však důležité, abyste je používali rozumně a kombinovali je s čerstvými potravinami, abyste zajistili vyváženou a zdravou stravu.

Na závěr

Pokud máte to štěstí, že máte vlastní zahradu, měli byste využít příležitosti a vypěstovat si vlastní ovoce a zeleninu. Ušetříte tak spoustu peněz.

Nejnovější články na našem blogu

Přečtěte si jako první, co je nového

Kreditní karta je pozoruhodný finanční nástroj, který umožňuje jejím držitelům flexibilitu v oblasti jejich osobních financí. Kreditní kartu si představte jako malé, ale efektivní vybavení pro cesty, které vám umožňuje nakupovat dnes a platit později, a to vše s dodatečným bonusem v podobě dalších výhod a možných řešení. Níže uvádíme detailní...

Minimální mzda v České republice byla stanovena na 17 300 Kč měsíčně pro rok 2023. Oproti minulému roku se jedná o zvýšení o 1 100 Kč. Kromě měsíční mzdy byla rovněž stanovena hodinová mzda ve výši nejméně 103,80 Kč. K tomuto navýšení došlo s účinností od 1. ledna 2023.

Stříbro, tento krásný kov s charakteristickým leskem, vždy fascinovalo lidstvo. Ale stříbro není jen dekorativní, je rovněž ceněno pro své jedinečné vlastnosti a široké využití v průmyslu. V dnešní době je stříbro také jednou z možných investičních příležitostí. Ale vyplatí se investovat do stříbra?

V dnešní době se stává nebankovní půjčka čím dál tím atraktivnějším způsobem financování pro mnoho lidí. Nejedná se o tradiční formu financování, kterou by nám poskytla banka, ale o formu půjčky, kterou poskytují nebankovní instituce. Tyto instituce mohou být různé - od společností specializujících se na mikropůjčky až po společnosti poskytující...