Něco o elektřině, co jste možná netušili

21.01.2023
Elektřina je dnes samozřejmostí, o které mnoho lidí téměř nepřemýšlí. Používáme ji doma, v práci i ve škole. Společnost, alespoň v průmyslovém světě, je založena výhradně na systémech, které ke svému fungování potřebují elektřinu. Průmysl a další podniky potřebují stálý přístup k elektřině. Mnozí z nás jsou neustále připojeni k internetu prostřednictvím svých telefonů, tabletů a počítačů.
Něco o elektřině
Něco o elektřině

Kromě toho, že nám elektřina usnadňuje a zefektivňuje život, nám ho také zpříjemňuje. Povídáme si, sledujeme filmy, hrajeme hry a učíme se nové věci. To vše díky elektřině.

Dva otvory v zásuvce - nebo tři?

U nás doma jsme si zvykli na výraz dvě díry v zásuvce. V některých zemích je třetí otvor a otvory mohou být úzké i čtvercové. Kromě toho se mění i napětí. U nás máme 230 voltů, zatímco v USA jen 120. Při napětí 120 V je méně nebezpečný, protože je nižší. Způsobuje větší energetické ztráty.

Elektřinu používáme stále častěji

Elektrická energie je v současnosti nesmírně důležitou součástí budování naší společnosti a spotřebováváme jí mnohem více než dříve. Od 70. let 20. století se výroba a spotřeba elektřiny zvýšila o více než 100 %, tedy více než dvojnásobně za 40 let. Zároveň využíváme energii mnohem efektivněji. Díky chytřejším řešením v domácnostech, v průmyslu i ve zbytku společnosti můžeme vykonat více práce se stejným množstvím energie jako dříve. Částečně je to proto, že místo ropy, uhlí a plynu používáme elektřinu. Nejenže je efektivnější, ale také produkuje méně emisí.

Proč spotřebováváme více elektřiny? Často se říká, že dnes žijeme v "IT společnosti", kde jsou internet, technologie a informace často důležitější než fyzická práce. V takové společnosti je elektřina naprosto nezbytná: bez ní bychom neměli počítače, telefony ani internet. Podniky a vlády jsou závislé na moderní elektronice a rozsáhlých informačních systémech, které umožňují sledovat naše peníze, zdraví, silnice a železnice a mnoho dalšího. Spotřebováváme tedy více elektřiny než dříve, protože neustále nacházíme nové činnosti, které elektřinu využívají různými způsoby.

Životně důležité a také nebezpečné

Elektřina je jednou z nejdůležitějších věcí, které máme, ale může být opravdu nebezpečná - pokud s ní nezacházíme správně. Elektřina v těle může způsobit svalové křeče, ovlivnit srdeční rytmus a způsobit poškození nervů. V nejhorším případě můžeme i zemřít. Proto existují tak přísné požadavky na to, kdo může instalovat elektřinu. Rozsah poškození závisí mimo jiné na tom, jak silný je proud a jak dlouho elektrický proud prochází tělem.

Elektřina může také zachránit život - ve správných dávkách. Lidé se srdečními problémy si například mohou nechat implantovat takzvaný kardiostimulátor, který naslouchá srdci a může mu pomáhat bít elektrickými impulsy. Ve zdravotnictví se při zástavě srdce používají elektrické defibrilátory.

Mnoho úrazů elektrickým proudem je způsobeno opotřebovanými nebo poškozenými vodiči a kabely. Nepoužívejte elektrické spotřebiče, pokud jsou jejich kabely nebo zástrčky viditelně poškozené. Pokud je ze spotřebiče cítit spálenina nebo vydává jiné zvuky než obvykle.

Elektřina vybudovala novou společnost

Od doby kamenné jsme my lidé využívali jiné zdroje energie než vlastní sílu a svalovou sílu zvířat. Na vaření a topení jsme spalovali dřevo a v mlýnech, pilách, dolech a kovárnách jsme využívali větrnou a vodní energii. Pokud se vrátíme opravdu daleko, byly to právě tyto zdroje energie, které nás přiměly vybrat si určitá místa k životu. Řeku nebylo možné přesunout, a tak jsme místo ní postavili mlýn. A tam, kde bylo hodně dřeva, bylo snazší rozdělat oheň - proto se nám tam líbilo.

Když jsme se naučili vyrábět elektřinu a hospodařit s ní, všechno se změnilo. Proč? Protože to znamenalo, že jsme mohli přenášet energii z jednoho místa na druhé pomocí drátů. Najednou bylo jedno, jestli bydlíte u řeky, na větrném místě nebo v lese: elektřina se tam dostala tak jako tak.


Nejnovější články


Kreditní karta je pozoruhodný finanční nástroj, který umožňuje jejím držitelům flexibilitu v oblasti jejich osobních financí. Kreditní kartu si představte jako malé, ale efektivní vybavení pro cesty, které vám umožňuje nakupovat dnes a platit později, a to vše s dodatečným bonusem v podobě dalších výhod a možných řešení. Níže uvádíme detailní...

Minimální mzda v České republice byla stanovena na 17 300 Kč měsíčně pro rok 2023. Oproti minulému roku se jedná o zvýšení o 1 100 Kč. Kromě měsíční mzdy byla rovněž stanovena hodinová mzda ve výši nejméně 103,80 Kč. K tomuto navýšení došlo s účinností od 1. ledna 2023.

Stříbro, tento krásný kov s charakteristickým leskem, vždy fascinovalo lidstvo. Ale stříbro není jen dekorativní, je rovněž ceněno pro své jedinečné vlastnosti a široké využití v průmyslu. V dnešní době je stříbro také jednou z možných investičních příležitostí. Ale vyplatí se investovat do stříbra?

V dnešní době se stává nebankovní půjčka čím dál tím atraktivnějším způsobem financování pro mnoho lidí. Nejedná se o tradiční formu financování, kterou by nám poskytla banka, ale o formu půjčky, kterou poskytují nebankovní instituce. Tyto instituce mohou být různé - od společností specializujících se na mikropůjčky až po společnosti poskytující...