Pět věcí, které byste měli vědět, než začnete investovat nebo spořit

14.01.2023

Mnoho spotřebitelů potřebuje pomoc při zřizování výhodných spořicích produktů. Zároveň existuje větší množství společností a způsobů spoření a může být obtížné se zorientovat, které řešení je nejlepší. Ne všichni poskytovatelé mají dobrou pověst. Abychom vám pomohli vyhnout se nástrahám, připravili jsme pro vás pět tipů, které byste měli mít na paměti.

Investice a spoření
Investice a spoření

Co je při spoření nebo investování nejdůležitější? Jak nejlépe investovat své úspory? Mnoho lidí si klade tyto otázky. Mnoho z nich se obrací na finanční poradce a investiční společnosti, aby jim pomohli.

Finanční poradenství je rozhodně potřeba. Ovšem pouze v případě, že je seriózní a přináší výhody spotřebitelům, a ne jen místo, kde finanční společnosti vydělávají. Bohužel se někdy v životě setkáváme s opakem: s radami, které spotřebitele přesvědčují, aby si koupili drahé a velmi rizikové finanční produkty, v důsledku čehož mnozí z nich přijdou o všechny své peníze.

1. Nejprve si našetřete rezervu na neočekávané výdaje.

Nejdůležitější je mít rezervu pro případ náhlých nebo neočekávaných výdajů. Její výše závisí na tom, jak žijete a co si můžete dovolit odkládat stranou. Vždy je však dobré snažit se pravidelně odkládat nějaké peníze stranou a měly by být na samostatném bankovním účtu s možností okamžitého výběru bez sankcí. Tímto způsobem máte okamžitý přístup ke svým penězům. Do dlouhodobého spoření byste měli investovat pouze v případě, že si můžete dovolit odkládat více.

2. Jednoduché a levné je obvykle nejhorší pro dlouhodobé úspory

Z dlouhodobého hlediska se často vyplatí riskovat. Finanční riziko znamená, že můžete přijít o peníze, ale můžete také více vydělat. Spořením u několika různých společností rozložíte riziko svých úspor. Nejjednodušší je spořit v jednom nebo více fondech, protože fondy investují do mnoha různých společností, čímž rozkládají riziko... Fondy stojí různé částky. Pokud si nejste jisti, zda se vyplatí za určitý fond platit více, vyberte si fond s nízkými poplatky, například indexový fond.

3. Vyhněte se složitým produktům

Existuje mnoho typů složitých finančních produktů, které jsou určeny vám jako spotřebiteli. Patří mezi ně deriváty a strukturované produkty. Ty jsou často obtížně pochopitelné i pro odborníky. Často jsou drahé, riziko je vysoké a můžete přijít o všechny své peníze. Pokud jste se nerozhodli, že právě tyto produkty chcete, bylo by dobré se komplikovaným produktům zcela vyhnout.

4. Čtěte, ale nevěřte všemu, co se dočtete na sociálních sítích

Na sociálních sítích se hodně píše a propaguje o spoření a investování. Ne všechno je pravda a ne všechno dělají seriózní lidé a firmy. Mnohdy se jedná o čisté lži a podvody. Nikdy nevěřte tomu, co o investování nebo spoření říká neznámá osoba nebo společnost na sociálních sítích. Snažte se číst informace od společností, které znáte, nebo ze známých a relevantních zdrojů.

5. Nikdy neobchodujte s firmami nebo lidmi, které neznáte

Ne každý, kdo nabízí investiční možnosti, je seriózní. Ověřte si u někoho, komu důvěřujete, u přítele nebo u jiné nezávislé osoby, zda má osoba, u které zvažujete investovat peníze, dobrou pověst. Pokud společnost nikdo nezná, je lepší ji nenechat nakládat se svými penězi. Vždy si také můžete ověřit, zda je společnost zapsána v obchodním rejstříku nebo zda je pod dohledem České národní banky. Pamatujte si: Pokud to zní příliš dobře, než aby to byla pravda, pravděpodobně to pravda není.Nejnovější články


Siřičitany se přidávají do potravin jako konzervační a antimikrobiální látky. Jaký je jejich dopad na zdraví? Existuje bezpečná dávka? Evropský úřad pro bezpečnost potravin se snaží tuto otázku objasnit.

Pokud se chystáte na pracovní pohovor, je důležité se dobře připravit, abyste pro potenciálního zaměstnavatele vypadali zodpovědně a zajímavě. Zde je několik kroků, které můžete podniknout, abyste se na pohovor připravili:

Elektřina je dnes samozřejmostí, o které mnoho lidí téměř nepřemýšlí. Používáme ji doma, v práci i ve škole. Společnost, alespoň v průmyslovém světě, je založena výhradně na systémech, které ke svému fungování potřebují elektřinu. Průmysl a další podniky potřebují stálý přístup k elektřině. Mnozí z nás jsou neustále připojeni k internetu...

Spotové ceny elektřiny a plynu jsou ceny, za které se elektřina a plyn prodávají na komoditních trzích, tj. na "spotových trzích". Spotový trh s elektřinou a plynem se často nazývá "vnitrodenní trh", protože ceny se mohou měnit ze dne na den v závislosti na nabídce a poptávce.

Mnoho spotřebitelů potřebuje pomoc při zřizování výhodných spořicích produktů. Zároveň existuje větší množství společností a způsobů spoření a může být obtížné se zorientovat, které řešení je nejlepší. Ne všichni poskytovatelé mají dobrou pověst. Abychom vám pomohli vyhnout se nástrahám, připravili jsme pro vás pět tipů, které byste měli mít na...

Investiční podvody jsou stále častější. Podvodníci jsou často zkušení a mají mezinárodní kontakty. Podvody jsou často prováděny s využitím bohatých brožur, honosných názvů produktů, profesionálních webových stránek a fiktivních výsledků.