Smlouva o půjčce

31.10.2018

Vybrali jste si úvěr a chystáte se podepsat smlouvu? Poradíme vám, na co se ještě podpisem smlouvy o půjčce zeptat, jak poznáte, že je poskytovatel úvěru seriózní, což podle zákona ve smlouvě musí být a co by tam být nemělo.

Smlouva o půjčce je velmi častým typem smlouvy. Běžně však bývá uzavírána pouze ústní formou. I když zákon písemnou formu nepředepisuje, je písemné zakotvení práv a povinností smluvních stran velmi vhodné a to i když smlouvu uzavírají známí či dokonce příbuzní. Sepsáním se nikdy nic nezkazí, věci se jen vyjasní. A to pro obě strany. Je nutné si uvědomit, že i dobré přátelství může skončit a věci, které se zdály jasné se najednou stanou předmětem sporu. Smrt může přijít stejně tak náhle a není vůbec jasné, jak se zachová dědic. Písemné zakotvení je tedy vždy výhodné.

Smlouva o půjčce má dva základní pojmy. Těmi jsou věřitel a dlužník. A někdy je pěkně nepříjemné být kýmkoliv z nich. Pokud jste dlužníkem, znamená to, že jste si peníze půjčili, že je musíte splácet a máte i datum, do kdy je nutné splatit a kolik jich nakonec bude.

V případě, že jste věřitel, tak jste vlastně poskytovatelem půjčky. A právě smlouva o půjčce peněz je pro vás zajištěním, že své peníze získáte zpět. V této smlouvě pak nezapomeňte uvést i jakým způsobem budou peníze splaceny nebo jako je velký úrok a RPSN.