Snížení spotřeby energie: plán EU na příděly energie

10.09.2022

Evropa se chystá představit svůj plán na příděly elektřiny a plynu. V návrhu je také hypotéza o snížení výkonu měřidel.

Energie
Energie

Chytré měřiče, které ve špičce snižují spotřebu elektřiny o 5 %. To je jedna z novinek, které vyplynuly z návrhu plánu na snížení spotřeby, který Evropská komise představí příští týden 14. září ve Štrasburku.

Podle některých novinářů již EU rozhodla o povinném přídělu elektřiny, zatímco příděl plynu zůstane dobrovolný. Vzhledem k rostoucím cenám energií se Evropa připravuje na tuhou zimu a je připravena snížit spotřebu elektřiny a plynu ve veřejném i soukromém sektoru.

A pokud se zdá, že v současné době nebylo dosaženo žádného řešení, pokud jde o cenový strop (návrh na zavedení stropu na cenu ruského plynu), EU údajně rozhodla o snížení spotřeby v době špičky a o snížení výkonu měřičů v soukromých domech. Od 8:00 do 19:00. Vzhledem k rostoucím cenám energií se Evropa připravuje na tuhou zimu a je připravena omezit spotřebu elektřiny a plynu ve veřejném i soukromém sektoru.

Snížení výkonu měřidel: plán EU předpokládá následující:

Krok ke snížení spotřeby a domácností. Podle návrhu plánu Evropské komise bude jednou z inovací snížení výkonu měřičů s cílem snížit spotřebu energie ve špičce alespoň o 5 %.

To bude možné díky novým chytrým elektroměrům, které umožňují snížit výkon elektřiny na dálku, takže provozovatel nemusí zasahovat každý den. Distribuční společnosti již v minulých letech instalovaly inteligentní měřiče v obytných budovách.

Inteligentní měření je tedy systém, který umožňuje dálkový odečet a dálkovou správu (aktivaci, deaktivaci nebo změnu výkonu) elektroměrů, plynoměrů a vodoměrů; nebylo však upřesněno, zda je možné ovládat měřidla všech uživatelů současně.

Podle návrhu by ke snížení mělo dojít v době špičky, tj. v pásmu F1, tedy od 8.00 do 19.00 hodin. Vzhledem k tomu, že se jedná o návrh, není jisté, zda bude snížení trvalé po celou dobu, ale je pravděpodobnější, že ke snížení dojde v době, kdy je spotřeba energie nejvyšší, tj. v době, kdy se lidé vracejí domů z práce (18.00-19.00), kdy je současně zapnuto více spotřebičů a televizorů.

Snížení výkonu měřiče: důsledky a rizika

Pokud dojde ke snížení výkonu měřiče, je více než logické se ptát, jaké to bude mít důsledky. Podle předpokladů by snížení výkonu vedlo ke snížení spotřeby z 3,7 kWh na 2,7 kWh. To by mohlo znamenat, že domácí spotřebiče nebudou moci pracovat ve stejném čase.

Není proto možné nemyslet na rizika, zejména pro všechny lidi, kteří doma denně používají přístroje zachraňující život. Ve skutečnosti je tento problém více než řešitelný, protože měřiče, ke kterým jsou stroje připojeny, jsou označeny, a proto by teoreticky měly být z redukce vyloučeny.

S blížící se zimou, kdy se stále více rodin a podniků potýká s finančními problémy, bude muset Evropská unie v nadcházejících týdnech rozhodnout o okamžitých opatřeních k řešení vysokých cen.

Nejnovější články na našem blogu

Přečtěte si jako první, co je nového


Světová banka představila tři scénáře vývoje světové ekonomiky v letošním a příštím roce a analyzovala pravděpodobnost recese.

Ať už je vaším příjmem starobní důchod nebo invalidní, o půjčku ihned si můžete požádat jednoduše z vašeho domu. Samozřejmostí je odeslání finančních prostředků ihned po schválení a jednoduché doložení příjmu.

Po napadení bezbranného státu Ukrajina agresorem Ruskem byla přijata řada sankcí. Jedním z nich bylo vyloučení agresivního Ruska ze systému SWIFT. Co to sakra je SWIFT a jak funguje? Prozradíme na následujících řádcích.