Vznik ománského riálu (OMR) historie a současnost

06.05.2023

Ománský riál (OMR) je měnou Ománského sultanátu, státu ležícího na jihovýchodě Arabského poloostrova. Jeho historie i současnost jsou úzce spjaty s politickým a hospodářským vývojem země.

Ománský riál
Ománský riál

Historie ománského riálu sahá do roku 1970, kdy se vládcem Ománu stal sultán Kábús ibn Saíd al Saíd. Předtím byla ománská měna závislá na britské libře a indické rupii. V roce 1970 byl zahájen proces nahrazení indické rupie ománským riálem. Ománský riál byl zaveden jako oficiální měna Ománu 7. května 1973. Zpočátku byl riál vázán na americký dolar v kurzu 1 OMR = 2,895 USD.

Ománský riál se dělí na 1 000 baisa. Bankovky existují v nominálních hodnotách 1, 5, 10, 20 a 50 riálů a mince v nominálních hodnotách 5, 10, 20, 50, 100 a 200 baisa. Na bankovkách a mincích jsou vyobrazeny tradiční ománské motivy a portréty sultánů.

Současný ománský riál odráží stabilitu země a její ekonomiky. Omán je známý svými zásobami ropy a příjmy z ropy hrají v jeho ekonomice důležitou roli. Díky tomu má Omán stabilní měnu s jednou z nejvyšších hodnot na světě. V posledních letech se Omán zaměřil na diverzifikaci své ekonomiky a snížení závislosti na ropě, což by mohlo pomoci udržet stabilitu riálu i v budoucnu.

Od roku 1986 je ománský riál vázán na americký dolar pevným kurzem 1 OMR = 2,6008 USD. Tato politika pevného směnného kurzu přispívá k hospodářské stabilitě země a podporuje důvěru investorů. Za vydávání bankovek a mincí a řízení měnové politiky odpovídá Ománská centrální banka.

Důvodem, proč Omán používal indickou rupii, byly historické obchodní a politické vazby mezi Ománem a Britskou Indií. V 19. století a v první polovině 20. století byla Britská Indie kolonií Velké Británie, která měla vliv na mnoho zemí v Perském zálivu včetně Ománu.

V roce 1891 byla mezi Ománem a Velkou Británií podepsána smlouva, která nad Ománem zřídila britský protektorát. Tento protektorát zahrnoval britský dohled nad zahraničními a vojenskými záležitostmi Ománu. Výměnou za ochranu a podporu ze strany Velké Británie přijal Omán britskou měnu - britskou libru a indickou rupii - jako své oficiální měny.

Indická rupie se stala hlavní měnou v oblasti Perského zálivu, protože obchod mezi Indií a Perským zálivem byl velmi rozvinutý, zejména v oblasti textilu a koření. Ománské přístavy byly důležitými obchodními centry a představovaly klíčové spojení mezi Indií a zeměmi Perského zálivu.

Až do roku 1970, kdy se vládcem Ománu stal sultán Kábús ibn Saíd al Saíd, se indická rupie používala i nadále. Po nástupu sultána Kábúse bylo zavedeno několik reforem, které měly posílit nezávislost a suverenitu země. Jednou z těchto reforem bylo zavedení ománského riálu jako oficiální měny v roce 1973, který nahradil indickou rupii a ukončil období závislosti na britské měně.

Nejnovější články

Přečtěte si jako první, co je nového

Kuvajtský dinár, označovaný jako KWD, je měna používaná v Kuvajtu, malém bohatém arabském emirátu na pobřeží Perského zálivu. Jeho historie i současnost jsou úzce spjaty s bohatstvím a stabilitou země, která se stala významným hospodářským centrem Blízkého východu. V tomto článku se podíváme na vznik, vývoj a současný stav kuvajtského dináru.

Polský zlotý, oficiální měna Polska, má své kořeny ve 14. století, kdy byl zaveden za vlády Kazimíra III. Velikého. Původně se jednalo o zlatou minci zvanou zlote złote, což znamená "zlatý zlat". Tento název byl odvozen od polského slova "złoty", které znamená "zlatý". Ve středověkém Polsku byly používány také stříbrné a měděné mince pro obchod a...

V dnešní době, kdy rychlá móda vybízí k neustálému nakupování oblečení, je důležité naučit se, jak ušetřit peníze a zároveň najít kvalitní kousky, které vydrží déle. Následující rady a tipy vám pomohou při nakupování oblečení ušetřit peníze a zároveň investovat do lepší kvality.