5 věcí, které by neměly být financovány prostřednictvím drahých půjček

19.07.2021

Využívání úvěrových služeb je mezi spotřebiteli oblíbené, protože jim umožňuje utrácet mimo jejich rozpočet. Spotřebitelský úvěr má spotřebitelům pomoci pokrýt neplánované výdaje a zároveň zajistit, aby použití vypůjčených peněz bylo v rozumných mezích. S půjčkami jsou však vždy spojena určitá rizika, která je dobré si čas od času připomenout.

Půjčka s rozumem
Půjčka s rozumem

Jaká nebezpečí hrozí spotřebitelům při využívání drahých spotřebitelských půjček?

Využívání úvěrových služeb ke spotřebě různého zboží a služeb se pro mnoho spotřebitelů stalo běžnou součástí každodenního života, přesto by však tento závazek neměl být brán na lehkou váhu. Při rozhodování o půjčce byste se měli zaměřit především na posouzení, zda se vám výdaje vyplatí.

Naše rada ohledně půjček - při plánování výdajů buďte rozumní a rozhodujte se na základě informací. Spotřebitelský úvěr nikdy nepoužívejte na emocionální nákupy. Pokud plánované výdaje mohou počkat, je vhodné zvážit jiné možnosti financování nákupu, například spoření.

Kterých úvěrových produktů by se měli spotřebitelé obzvláště vyvarovat?

Trh s půjčkami se vyznačuje širokou škálou věřitelů. Vzhledem k oblibě spotřebitelského úvěru se tedy jedná o produkt, který lze nalézt v seznamu služeb nabízených téměř každou úvěrovou institucí. Ačkoli se říká, že konkurence je dobrá a může snížit ceny pro spotřebitele na přeplněném trhu, ve finančním světě to tak bohužel nefunguje.

Úvěrové společnosti si postupem času vytvořily klientelu se specifickým profilem a také pověst, podle které spotřebitelé rozdělují náš finanční trh. Obecně se má za to, že úvěrové služby nabízené nebankovními společnostmi poskytujícími rychlé půjčky jsou drahé. Naproti tomu služby velkých a známých komerčních bank jsou vnímány jako levnější.

Je na tomto názoru něco pravdy? Domníváme se, že není vždy nutné zveličovat fámy, protože fakta mluví sama za sebe. Nejspolehlivějším způsobem, jak zjistit cenu služby, je porovnat náklady na půjčku. Nejúčinnějším způsobem, jak porovnat náklady na různé typy úvěrů, je provést odhad na základě informací o nákladech na úvěr nebo RPSN.

Teprve poté, co budou zjištěny skutečné náklady na úvěr na základě faktů, je vhodné vyvodit další závěry o tom, které úvěrové instituce by měly být pro poskytování půjček upřednostňovány a které by měly být opomíjeny.

Ve světě financí jsou úvěrové služby s RPSN nad průměrem, tj. 30 %, považovány za nadprůměrně drahé a je třeba připustit, že existují úvěrové instituce, které při poskytování úvěrů od svých klientů vybírají víc.

5 činnosti, které by neměly být spojovány se spotřebitelským úvěrem:

  1. Nákup dárků. Vzpomínka na blízké při zvláštních příležitostech je hezké gesto, ale nevyplatí se to s výdaji na ně přehánět. Dávání dárků by nemělo být soutěží, ve které se vítězem stává ten, kdo utratí nejvíce! Pokud je peněz málo, obdarovaného často potěší dárek od srdce, který by mohl být vyroben vlastníma rukama.
  2. Na večírek nebo oslavu. Bavit se na večírku je skvělý zážitek, ale nikdy není moudré si na něj půjčovat peníze. Zvláště přísně by měly být zakázány večírky založené na drahých spotřebitelských úvěrech, protože jednorázové uspokojení bude pravděpodobně krátkodobé. Večírky by se měly konat v dobrých časech a jediným rozumným způsobem, jak toho dosáhnout, je využít dostupné finanční zdroje.
  3. Refinancování úvěrů. Spojení různých závazků do jedné splátky úvěru je rozumný nápad, ale úspěch zajistí výběr správného zdroje financování. Drahé spotřebitelské úvěry proto nejsou pro tento účel tím nejlepším řešením. Vysoké úrokové poplatky nebo jiné vedlejší náklady spojené se správou úvěru mohou znehodnotit očekávané přínosy.
  4. Impulzivní nákupy. Impulzivní nákupy by měly respektovat zásadu přiměřenosti. Nákupy je třeba vždy plánovat, zejména u větších výdajů. Drahý spotřebitelský úvěr rozhodně není vhodným způsobem financování impulzivních nákupů, protože pokud jednáte ukvapeně, pozdější problémy s nesplácením na sebe nenechají dlouho čekat.
  5. Půjčka v prodlení. V takové situaci byste nikdy neměli sahat po nové půjčce jako po stéblu. Místo půjčky využijte splátkové prázdniny nebo jinou alternativu k dohodě s věřitelem, protože nový a drahý spotřebitelský úvěr problémy spíše způsobí, než aby je vyřešil.

Jak shrnout hledisko přiměřenosti spotřebitelského úvěru?

Závěrem lze říci, že využití spotřebitelského úvěru má v určitých případech smysl. Pokud máte o půjčku zájem, jedinou radou je podívat se na obsah nabídky a zjistit, zda jsou náklady na půjčku, tedy RPSN, v rozumných mezích, nebo zda se vás věřitel snaží "stáhnout z kůže".

V některých případech jsou finanční instituce notoricky známé jako drahé, ale na trhu je stále dost slušných poskytovatelů, kteří mohou být vzájemně výhodní. Ve skutečnosti je na spotřebiteli, aby si našel správnou nabídku z hlediska nákladů, aby se nedostal do obtížné situace.

Nejnovější články z finančních zpráv

Přečtěte si, co je nového

Kreditní karta je pozoruhodný finanční nástroj, který umožňuje jejím držitelům flexibilitu v oblasti jejich osobních financí. Kreditní kartu si představte jako malé, ale efektivní vybavení pro cesty, které vám umožňuje nakupovat dnes a platit později, a to vše s dodatečným bonusem v podobě dalších výhod a možných řešení. Níže uvádíme detailní...

Minimální mzda v České republice byla stanovena na 17 300 Kč měsíčně pro rok 2023. Oproti minulému roku se jedná o zvýšení o 1 100 Kč. Kromě měsíční mzdy byla rovněž stanovena hodinová mzda ve výši nejméně 103,80 Kč. K tomuto navýšení došlo s účinností od 1. ledna 2023.

Stříbro, tento krásný kov s charakteristickým leskem, vždy fascinovalo lidstvo. Ale stříbro není jen dekorativní, je rovněž ceněno pro své jedinečné vlastnosti a široké využití v průmyslu. V dnešní době je stříbro také jednou z možných investičních příležitostí. Ale vyplatí se investovat do stříbra?

V dnešní době se stává nebankovní půjčka čím dál tím atraktivnějším způsobem financování pro mnoho lidí. Nejedná se o tradiční formu financování, kterou by nám poskytla banka, ale o formu půjčky, kterou poskytují nebankovní instituce. Tyto instituce mohou být různé - od společností specializujících se na mikropůjčky až po společnosti poskytující...

Telegram je aplikace pro zasílání zpráv, která se zaměřuje především na zasílání zpráv a komunikaci. Ačkoli není primárně určena k vytváření příjmů, mnoho lidí našlo kreativní způsoby, jak si jejím prostřednictvím vydělat peníze. Níže uvádíme 8 způsobů, jak můžete Telegram využít k vytváření příjmů.