7 důvodů, proč je osobní rozpočet tak důležitý

27.12.2022

Vedení osobního rozpočtu vám umožní vytvořit si plán výdajů. Rozpočtem si zajistíte, že budete mít vždy dostatek peněz na věci, které potřebujete a které jsou pro vás důležité. Dodržování rozpočtu nebo plánu výdajů vás také ochrání před dluhy, a pokud už dluhy máte, pomůže vám je zvládnout.

Osobní rozpočet
Osobní rozpočet

Účelem rozpočtu je pomoci vytvořit finanční stabilitu. Sledování výdajů a dodržování plánu usnadňuje včasné placení účtů, vytváření pohotovostního fondu a spoření na velké výdaje, jako je auto nebo dům. Celkově lze říci, že rozpočet poskytuje člověku pevnější finanční základy v každodenním životě i z dlouhodobého hlediska. Zde je 7 důvodů, proč je pro vás osobní rozpočet důležitý.

1. Pomáhá vám soustředit se na vaše cíle

Osobní rozpočet vám pomůže stanovit si dlouhodobé cíle a pracovat na jejich dosažení. Pokud jen bezcílně proplouváte životem a vyhazujete peníze za náhodné věci, které vám padnou do oka, jak někdy ušetříte dost peněz na koupi auta nebo na zálohu na nové bydlení?

Rozpočet vás motivuje k tomu, abyste si stanovili cíle, šetřili peníze, sledovali své pokroky a proměnili své sny ve skutečnost. Ano, někdy je skličující zjistit, že vytoužená a drahá věc se nevejde do vašeho rozpočtu. Když si však připomenete, že šetříte na vlastní bydlení, bude mnohem snazší se otočit a odejít z obchodu s prázdnou.

2. Připraví vás na mimořádné situace

Život je plný nečekaných překvapení, dobrých i špatných. Když vás propustí, něco se pokazí, onemocníte nebo se zraníte, rozvedete se nebo vám zemře člen rodiny, může to způsobit vážné finanční problémy. Tyto nepředvídané události samozřejmě vždy přicházejí v tu nejhorší možnou dobu - když nemáte dostatek peněz. Proto všichni potřebujeme pohotovostní fond.

Váš rozpočet by měl zahrnovat pohotovostní fond, který se skládá alespoň ze tří až šesti měsíčních životních nákladů. Tyto peníze navíc vám zajistí, že se po životní krizi nedostanete do dluhové pasti. Samozřejmě bude nějakou dobu trvat, než si našetříte dostatek peněz na několikaměsíční výdaje. Většinu svého platu nemusíte ihned převádět do pohotovostního fondu. Stačí, když ji zahrnete do svého rozpočtu, stanovíte si realistické cíle a začnete v malém.

3. Díky tomu budete zodpovědnější a organizovanější.

Sestavování rozpočtu vás "donutí" přehodnotit své výdajové návyky a restrukturalizovat své finanční cíle. Pravděpodobně si všimnete, že utrácíte peníze za věci, které nepotřebujete, například za různá předplatná. Nerozumné utrácení nevyhnutelně způsobí, že budete měsíčně utrácet příliš mnoho. Nadměrné utrácení omezuje vaši kupní sílu v budoucnu a zaručuje vám spoustu stresu z hledání způsobu, jak pokrýt všechny vaše potřeby a dluhy.

Sestavování rozpočtu vám pomůže udržet si pořádek. S překvapením zjistíte, že je snazší žít s rozpočtem a udržet si finanční život v pořádku, než se snažit dát si finance do pořádku poté, co už jste "skončili s penězi". Neorganizovanost v oblasti osobních financí může mít katastrofální následky. Čím déle žijete bez rozpočtu, tím snadněji se váš finanční život může zvrtnout a věci se vám mohou vymknout kontrole.

4. Mohlo by to zachránit vaše manželství

Sestavování rodinného rozpočtu učí dvojici mluvit o penězích. Pokud jste manželé, hraje váš rozpočet (oddělený i společný) klíčovou roli při uspokojování potřeb domácnosti a rodiny. Pomáhá vám společně plánovat finanční budoucnost, spoléhat se jeden na druhého, pracovat jako tým pro společné dobro a ujistit se, že se díváte stejným směrem.

Mnoho rodinných problémů a důvodů k rozvodu bohužel souvisí s penězi, nebo spíše s jejich nedostatkem. Pokud tedy chcete ukončit finanční bitvy s manželem či manželkou a konečně dospět k jednotnému finančnímu postoji, je sestavení rozpočtu důležitým prvním krokem správným směrem. Posune váš vztah na novou úroveň a učiní vás chytřejšími a uvědomělejšími.

5. Zajistí klidné stáří

Předpokládejme, že utrácíte zodpovědně, dodržujete rozpočet a nikdy se nezadlužíte na kreditní kartě. To je v pořádku, ale nezapomínáte na něco? Stejně jako je důležité utrácet peníze rozumně dnes, je pro vaši budoucnost důležité spořit. S tím vám pomůže dobře naplánovaný rozpočet.

Je důležité počítat s investičními příspěvky. Pokud budete část svého měsíčního příjmu směřovat na účet důchodového spoření nebo do jiných penzijních fondů, můžete si zajistit budoucnost. I když teď, když jste v důchodu, budete muset něco obětovat, budete vědět, že to stálo za to. Je lepší strávit stáří na dovolené a cestováním než pracovat vedle důchodu, abyste se uživili.

6. Udrží vás to mimo dluhy

Rozpočet vám může pomoci vyhnout se dluhům nebo se z nich dostat. Pravidlo je jednoduché: pokud chcete mít peníze (tj. budovat bohatství), musíte přestat utrácet za věci, které si nemůžete dovolit. Abyste ušetřili část svého měsíčního příjmu, neměli byste jej použít na splácení půjčky (s úroky nebo bez nich) na věci, které jste si v minulosti nemohli dovolit.

Dodržování rozpočtu hraje klíčovou roli při řešení finančních problémů a předcházení jim. Pochopení a dodržování finančních limitů, které si můžete dovolit, vám pomůže vyhnout se nadměrným výdajům za věci, které nepotřebujete, takže můžete více šetřit a mít prostředky na pokrytí neočekávaných výdajů, aniž byste si museli brát půjčku. Pokud se budete držet správného plánu, může vás sestavování rozpočtu dostat ze špatných dluhů.

7. Dává vám svobodu bavit se bez výčitek svědomí

Při sestavování rozpočtu se musíte rozhodnout, kolik je rozumné utratit v každé z určených kategorií. Pokud tedy chcete věnovat značnou část svých peněz na volnočasové aktivity, neměli byste se cítit špatně, pokud jste stále schopni šetřit a uspokojovat své ostatní potřeby.

Jeden měsíc můžete výdaje na zábavu zvýšit a druhý snížit. Sestavování rozpočtu neznamená omezit zábavu ve vašem životě. Pokud vám zbude dostatek peněz, můžete si dokonce vytvořit další příležitosti pro své oblíbené aktivity.

Nejnovější články

Přečtěte si jako první, co je nového


Kreditní karta je pozoruhodný finanční nástroj, který umožňuje jejím držitelům flexibilitu v oblasti jejich osobních financí. Kreditní kartu si představte jako malé, ale efektivní vybavení pro cesty, které vám umožňuje nakupovat dnes a platit později, a to vše s dodatečným bonusem v podobě dalších výhod a možných řešení. Níže uvádíme detailní...

Minimální mzda v České republice byla stanovena na 17 300 Kč měsíčně pro rok 2023. Oproti minulému roku se jedná o zvýšení o 1 100 Kč. Kromě měsíční mzdy byla rovněž stanovena hodinová mzda ve výši nejméně 103,80 Kč. K tomuto navýšení došlo s účinností od 1. ledna 2023.

Stříbro, tento krásný kov s charakteristickým leskem, vždy fascinovalo lidstvo. Ale stříbro není jen dekorativní, je rovněž ceněno pro své jedinečné vlastnosti a široké využití v průmyslu. V dnešní době je stříbro také jednou z možných investičních příležitostí. Ale vyplatí se investovat do stříbra?

V dnešní době se stává nebankovní půjčka čím dál tím atraktivnějším způsobem financování pro mnoho lidí. Nejedná se o tradiční formu financování, kterou by nám poskytla banka, ale o formu půjčky, kterou poskytují nebankovní instituce. Tyto instituce mohou být různé - od společností specializujících se na mikropůjčky až po společnosti poskytující...