Česká pošta bude opět zdražovat!

29.01.2020

Podle našich informací se budou v průběhu krátké chvíle (od 01.02.2020) opět zdražovat poštovní služby a to téměř o 37%. Zvýšení cen by se mělo dotknout především menších zásilek jako doporučené dopisy a pod. Česká pošta tak pokračuje v rozjetém ​​trendu a za své služby si účtuje stále více a více.

Málo kdo by věřil tomu, že důvodem pro zdražení základní poštovní služby může být pokles zájmu spotřebitelů nebo snad velká konkurence soukromých doručovacích služeb. (Oficiální důvod Česká pošta neuvádí). Pravdou je, že 99% úředních zásilek dnes doručuje Česká pošta, která má v tomto monopol. Tržby má tak na rozdíl od soukromých doručovatelů garantované. To proč internetové obchody dávají přednost komerčním službám před Českou poštou je zapříčiněno samotnou poštou. Pokud by totiž dokázala konkurovat v těchto službách efektivněji, měla by obrovskou výhodou.

Namísto boje s konkurencí zdražování!

Česká pošta si zvolila ale úplně jinou cestu? Modernizace produktů při doručování balíků je komplikovanější než jednoduché zdražování. Nakonec to budou právě soukromé kurýrní služby, kterým toto zdražování přinese úspěch. Stále více podnikatelů a malých živnostníků si hledá levnější alternativu. To, o kolik se zvýší ceny je už známo. Při klasickém psaní o téměř 37%. Jedno je jisté, zájem spotřebitelů o takové "drahé" služby bude logicky stále menší a menší.

I takto si utahují nespokojeni klienti České pošty z doručování balíků do rukou
I takto si utahují nespokojeni klienti České pošty z doručování balíků do rukou

O kolik zaplatíte víc?

Při obyčejném psaní se cena za zásilku do 50g zvýší téměř o 37%

  • Obyčejné psaní se zdraží z 19 kč až na 26 Kč (do 50g)
  • Obyčejné psaní se zdraží z 23 kč až na 30 Kč (do 100g)
  • Obyčejné psaní se zdraží z 27 kč až na 34 Kč (do 500g)
  • Obyčejné psaní se zdraží z 33 kč až na 40 Kč (do 1kg)


  • Doporučené psaní z 47 Kč na 54 Kč (do 50g)
  • Doporučené psaní z 52 Kč na 60 Kč (do 100g)
  • Doporučené psaní z 57 Kč na 64 Kč (do 500g)
  • Doporučené psaní z 63 Kč na 70 Kč (do 1kg)

K zdražování tak přichází po měsíci. Česká pošta totiž měnila ceny svých služeb již k 01.01.2020

Na závěr

Na závěr článku pouze dodáme, že kdybyste chtěli využívat poštovní služby za stejnou cenu jaká byla stanovena od 01.01.2020, je třeba posílat vaše zásilky v ekonomickém režimu. Ekonomicky režim vlastně znamená, že vaše zásilka se nedoručí následující pracovní den jako to bývalo do teď pravidlem ale bohužel na minimálně druhý pracovní den. Samozřejmě, že druhý den není garantovaný a tak vaše zásilka může být doručována i déle. Pokud chcete služby využívat tak jako dosud, je třeba si připlatit.