Chcete-li si užít spokojenější a levnější dovolenou, sestavte si rozpočet předem

11.07.2022

Chcete letos ušetřit? Zjistěte, jak si můžete užít dovolenou a zároveň být finančně zodpovědní. Stanovte si vlastní rozpočet a dodržujte ho. S jasným finančním plánem si můžete volno užít naplno, aniž byste se vystavovali ekonomickému riziku.

Levnější dovolená
Levnější dovolená

Než se pustíte do příprav, vezměte si tužku a papír a naplánujte si rozpočet. Vypište věci, které potřebujete, a pak vyškrtněte ty, které nutně nepotřebujete. Budete tak mít lepší přehled a předem budete vědět, kolik peněz jste ochotni utratit.

Teorie je samozřejmě vždy jednoduchá, ale praxe je složitější. Jakmile si stanovíte rozpočet a dohodnete se na něm s rodinou, je nejdůležitějším krokem jeho dodržování. Takový rozpočet na dovolenou vám pomůže vytvořit si zodpovědnější a udržitelnější finanční a spotřební návyky.

Vytvořte si nákupní seznam

Pokud se chcete vyhnout impulzivním nebo zbytečným nákupům, je vždy nejlepším řešením nákupní seznam. Během svátků máme tendenci nakupovat příliš mnoho hloupostí, což není dobré ani pro naše zdraví, ani pro naši peněženku. Věděli jste, že průměrný Evropan vyhodí denně asi půl kilogramu potravin?

Tato hmotnost se během prázdnin výrazně zvyšuje. Letos udělejte změnu a nakupujte jen tolik, kolik potřebujete. Uvidíte, že ušetříte spoustu peněz, které můžete použít na jiné věci, například na dárky pro své blízké na památku. Když už mluvíme o dárcích, doporučujeme koupit symbolické dárky. Na své dovolené jich jistě objevíte spoustu.

Naplánujte si dovolenou předem

Věděli jste, že cestování může být levné? Jak? Nejdůležitější je naplánovat si dlouho očekávanou dovolenou s předstihem - to vám zajistí nejnižší ceny. Vyhněte se pobytům ve městě, které sice přispívají do místního rozpočtu, ale mají velký dopad na životní prostředí, protože v krátkém časovém úseku dochází ke znečištění z dopravy.

Snažte se v oblasti strávit co nejvíce času a prozkoumat méně turistické části, snažte se pochopit kulturu oblasti, trávit více času v přírodě a vybírat místní produkty, které podpoří ekonomiku. A co se týče způsobu dopravy - víme, že auto nebo letadlo je vždy první volbou, ale kdy jste naposledy cestovali po Evropě vlakem?

Dovolená nemusí znamenat větší výdaje, než je nutné - změňte letos své návyky a užijte si volno úsporně a naplno. A pokud vám na vaši vysněnou dovolenou chybí peníze, můžete také využít "Půjčku pro všechny", která je k dispozici na našich finančních stránkách.


Elektřina je dnes samozřejmostí, o které mnoho lidí téměř nepřemýšlí. Používáme ji doma, v práci i ve škole. Společnost, alespoň v průmyslovém světě, je založena výhradně na systémech, které ke svému fungování potřebují elektřinu. Průmysl a další podniky potřebují stálý přístup k elektřině. Mnozí z nás jsou neustále připojeni k internetu...

Spotové ceny elektřiny a plynu jsou ceny, za které se elektřina a plyn prodávají na komoditních trzích, tj. na "spotových trzích". Spotový trh s elektřinou a plynem se často nazývá "vnitrodenní trh", protože ceny se mohou měnit ze dne na den v závislosti na nabídce a poptávce.

Mnoho spotřebitelů potřebuje pomoc při zřizování výhodných spořicích produktů. Zároveň existuje větší množství společností a způsobů spoření a může být obtížné se zorientovat, které řešení je nejlepší. Ne všichni poskytovatelé mají dobrou pověst. Abychom vám pomohli vyhnout se nástrahám, připravili jsme pro vás pět tipů, které byste měli mít na...

Investiční podvody jsou stále častější. Podvodníci jsou často zkušení a mají mezinárodní kontakty. Podvody jsou často prováděny s využitím bohatých brožur, honosných názvů produktů, profesionálních webových stránek a fiktivních výsledků.

Na internetu najdete spoustu rad, jak a na co můžete půjčky do výplaty využít. V mnoha příspěvcích na toto téma najdete všechny podrobnosti o částkách, dobách splácení a úrokových sazbách. Možná budete moci porovnat finanční produkty všech oblíbených úvěrových společností a rozhodnout se, na kterou z nich se obrátit.

Náš moderní svět je nastaven tak, že bez příjmu se žít nedá. V závislosti na naší profesi, vzdělání, místě bydliště a několika dalších faktorech vyděláváme různé příjmy, které by měly běžně stačit na pokrytí našich měsíčních výdajů. V některých případech si dokonce můžeme určitou částku našetřit, aby nám pomohla, až budeme mít finanční problémy...

Abychom byli co nejupřímnější, musíme si přiznat, že každý z nás má někdy problém s nedostatkem peněz. I když se může zdát, že naši sousedé a přátelé tyto těžší časy vůbec nezažívají, věřte, že takové časy jsou. Mezi lidmi však existují značné rozdíly, které se projeví, když se ocitnou v obtížné situaci.