Chcete-li si užít spokojenější a levnější dovolenou, sestavte si rozpočet předem

11.07.2022

Chcete letos ušetřit? Zjistěte, jak si můžete užít dovolenou a zároveň být finančně zodpovědní. Stanovte si vlastní rozpočet a dodržujte ho. S jasným finančním plánem si můžete volno užít naplno, aniž byste se vystavovali ekonomickému riziku.

Levnější dovolená
Levnější dovolená

Než se pustíte do příprav, vezměte si tužku a papír a naplánujte si rozpočet. Vypište věci, které potřebujete, a pak vyškrtněte ty, které nutně nepotřebujete. Budete tak mít lepší přehled a předem budete vědět, kolik peněz jste ochotni utratit.

Teorie je samozřejmě vždy jednoduchá, ale praxe je složitější. Jakmile si stanovíte rozpočet a dohodnete se na něm s rodinou, je nejdůležitějším krokem jeho dodržování. Takový rozpočet na dovolenou vám pomůže vytvořit si zodpovědnější a udržitelnější finanční a spotřební návyky.

Vytvořte si nákupní seznam

Pokud se chcete vyhnout impulzivním nebo zbytečným nákupům, je vždy nejlepším řešením nákupní seznam. Během svátků máme tendenci nakupovat příliš mnoho hloupostí, což není dobré ani pro naše zdraví, ani pro naši peněženku. Věděli jste, že průměrný Evropan vyhodí denně asi půl kilogramu potravin?

Tato hmotnost se během prázdnin výrazně zvyšuje. Letos udělejte změnu a nakupujte jen tolik, kolik potřebujete. Uvidíte, že ušetříte spoustu peněz, které můžete použít na jiné věci, například na dárky pro své blízké na památku. Když už mluvíme o dárcích, doporučujeme koupit symbolické dárky. Na své dovolené jich jistě objevíte spoustu.

Naplánujte si dovolenou předem

Věděli jste, že cestování může být levné? Jak? Nejdůležitější je naplánovat si dlouho očekávanou dovolenou s předstihem - to vám zajistí nejnižší ceny. Vyhněte se pobytům ve městě, které sice přispívají do místního rozpočtu, ale mají velký dopad na životní prostředí, protože v krátkém časovém úseku dochází ke znečištění z dopravy.

Snažte se v oblasti strávit co nejvíce času a prozkoumat méně turistické části, snažte se pochopit kulturu oblasti, trávit více času v přírodě a vybírat místní produkty, které podpoří ekonomiku. A co se týče způsobu dopravy - víme, že auto nebo letadlo je vždy první volbou, ale kdy jste naposledy cestovali po Evropě vlakem?

Dovolená nemusí znamenat větší výdaje, než je nutné - změňte letos své návyky a užijte si volno úsporně a naplno. A pokud vám na vaši vysněnou dovolenou chybí peníze, můžete také využít "Půjčku pro všechny", která je k dispozici na našich finančních stránkách.


Jízda má přímý vliv na spotřebu paliva, emise CO2 a opotřebení vozidla. Díky novým technologickým pokrokům se podařilo snížit znečištění a spotřebu paliva. Díky těmto pokrokům mají některé modely spotřebu nižší než 3 litry paliva na 100 km. Dodržování určitých zásad efektivní jízdy vám může pomoci ušetřit více peněz na cestách.

Přemýšleli jste někdy o tom, čím jsou výjimeční ti, kteří dnes vedou více než finančně vyrovnaný život? Mnozí z těch, které lze dnes považovat za finančně zodpovědné lidi, začínali přesně tam, kde jste nyní vy. Co však dělali jinak, bylo osvojení si několika návyků, které při měsíčním uplatňování změnily jejich myšlení a pomohly jim být vytrvalí a...

Světové události upřely všechny zraky na pandemii COVID 19 a následnou válku na Ukrajině. Evropa je silně závislá na ruských energetických zdrojích a počítá s tím, že v blízké budoucnosti dojde k přerušení dodávek plynu.