Chcete-li si užít spokojenější a levnější dovolenou, sestavte si rozpočet předem

11.07.2022

Chcete letos ušetřit? Zjistěte, jak si můžete užít dovolenou a zároveň být finančně zodpovědní. Stanovte si vlastní rozpočet a dodržujte ho. S jasným finančním plánem si můžete volno užít naplno, aniž byste se vystavovali ekonomickému riziku.

Levnější dovolená
Levnější dovolená

Než se pustíte do příprav, vezměte si tužku a papír a naplánujte si rozpočet. Vypište věci, které potřebujete, a pak vyškrtněte ty, které nutně nepotřebujete. Budete tak mít lepší přehled a předem budete vědět, kolik peněz jste ochotni utratit.

Teorie je samozřejmě vždy jednoduchá, ale praxe je složitější. Jakmile si stanovíte rozpočet a dohodnete se na něm s rodinou, je nejdůležitějším krokem jeho dodržování. Takový rozpočet na dovolenou vám pomůže vytvořit si zodpovědnější a udržitelnější finanční a spotřební návyky.

Vytvořte si nákupní seznam

Pokud se chcete vyhnout impulzivním nebo zbytečným nákupům, je vždy nejlepším řešením nákupní seznam. Během svátků máme tendenci nakupovat příliš mnoho hloupostí, což není dobré ani pro naše zdraví, ani pro naši peněženku. Věděli jste, že průměrný Evropan vyhodí denně asi půl kilogramu potravin?

Tato hmotnost se během prázdnin výrazně zvyšuje. Letos udělejte změnu a nakupujte jen tolik, kolik potřebujete. Uvidíte, že ušetříte spoustu peněz, které můžete použít na jiné věci, například na dárky pro své blízké na památku. Když už mluvíme o dárcích, doporučujeme koupit symbolické dárky. Na své dovolené jich jistě objevíte spoustu.

Naplánujte si dovolenou předem

Věděli jste, že cestování může být levné? Jak? Nejdůležitější je naplánovat si dlouho očekávanou dovolenou s předstihem - to vám zajistí nejnižší ceny. Vyhněte se pobytům ve městě, které sice přispívají do místního rozpočtu, ale mají velký dopad na životní prostředí, protože v krátkém časovém úseku dochází ke znečištění z dopravy.

Snažte se v oblasti strávit co nejvíce času a prozkoumat méně turistické části, snažte se pochopit kulturu oblasti, trávit více času v přírodě a vybírat místní produkty, které podpoří ekonomiku. A co se týče způsobu dopravy - víme, že auto nebo letadlo je vždy první volbou, ale kdy jste naposledy cestovali po Evropě vlakem?

Dovolená nemusí znamenat větší výdaje, než je nutné - změňte letos své návyky a užijte si volno úsporně a naplno. A pokud vám na vaši vysněnou dovolenou chybí peníze, můžete také využít "Půjčku pro všechny", která je k dispozici na našich finančních stránkách.


Kreditní karta je pozoruhodný finanční nástroj, který umožňuje jejím držitelům flexibilitu v oblasti jejich osobních financí. Kreditní kartu si představte jako malé, ale efektivní vybavení pro cesty, které vám umožňuje nakupovat dnes a platit později, a to vše s dodatečným bonusem v podobě dalších výhod a možných řešení. Níže uvádíme detailní...

Minimální mzda v České republice byla stanovena na 17 300 Kč měsíčně pro rok 2023. Oproti minulému roku se jedná o zvýšení o 1 100 Kč. Kromě měsíční mzdy byla rovněž stanovena hodinová mzda ve výši nejméně 103,80 Kč. K tomuto navýšení došlo s účinností od 1. ledna 2023.

Stříbro, tento krásný kov s charakteristickým leskem, vždy fascinovalo lidstvo. Ale stříbro není jen dekorativní, je rovněž ceněno pro své jedinečné vlastnosti a široké využití v průmyslu. V dnešní době je stříbro také jednou z možných investičních příležitostí. Ale vyplatí se investovat do stříbra?

V dnešní době se stává nebankovní půjčka čím dál tím atraktivnějším způsobem financování pro mnoho lidí. Nejedná se o tradiční formu financování, kterou by nám poskytla banka, ale o formu půjčky, kterou poskytují nebankovní instituce. Tyto instituce mohou být různé - od společností specializujících se na mikropůjčky až po společnosti poskytující...

Telegram je aplikace pro zasílání zpráv, která se zaměřuje především na zasílání zpráv a komunikaci. Ačkoli není primárně určena k vytváření příjmů, mnoho lidí našlo kreativní způsoby, jak si jejím prostřednictvím vydělat peníze. Níže uvádíme 8 způsobů, jak můžete Telegram využít k vytváření příjmů.

Vinted je online platforma pro prodej, nákup a výměnu oblečení, bot a doplňků. Pokud se chystáte na Vinted vydělávat, zde je 10 kroků, které by vám mohly pomoci.