Chytil vás revizor a vám nedorazila SMS jízdenka?

26.02.2020

Jízdenka se dá v dnešní době zakoupit i prostřednictvím SMS. Co se ale stane a co vás čeká pokud vám SMS jízdenka nedorazí v čas? Revizoři bývají často nekompromisní a vyžadují zaplatit pokutu. Jak máte postupovat a jaké jsou povinnosti dopravců vám prozradíme v dnešním článku.

SMS jízdenka
SMS jízdenka

Jízda na černo se nevyplácí. Alespoň ne tím, co nemají obrovský kus štěstí. Cesta autobusem vás může stát nemalé peníze. Vyplatit pokutu pak bývá častou příčinou spotřebitelů pro zadlužení se i formou půjčky. Co když morální právo je na vaší straně a vy jste neporušili žádná pravidla?

Paní Karolínu chytil revizor v autobuse. Při běžné kontrole se snažila dohledat jízdenku ve svém mobilu. Využila totiž aplikaci na nákup jízdenek aby tak ušetřila čas. Právě ten čas ji nakonec stál stovky korun. SMS zpráva potvrzující platnou jízdenku totiž nedorazila v čas a pan revizor byl nekompromisní.

Jaká jsou práva cestujících

Nemá smysl psát o právech cestujících z pohledu jakýchsi podmínek jednotlivého dopravce. Ti si totiž dávají pozor na to, aby právně vždy vycházely jako vítězové. Platí za to nemalé peníze svým právníkem. Z jejich pohledu může cestující nastoupit do vozidla až v době, kdy už SMS jízdenka dorazila na mobil. Z toho morálního práva však jsou to právě oni, kteří prostřednictvím PR reklam navádějí spotřebitele aby službu SMS jízdenka využívali a to právě tvrzením, že jde o jednodušší a rychlejší způsob. Už při prvním jednoduchém zamyšlení se, si musíme uvědomit, že zakoupení jízdenky z automatu je rychlejší než samotná SMS jízdenka. Jde tak pravděpodobně o klamavou reklamu a zavádění spotřebitele.

Když spěcháte - nestihnete

Pokud jdete z jednoho konce města na druhý konec města, může se vám stát, že vám nestačí 30 minutový lístek. Jde o minuty a to doslova. Pokud si zakoupíte na zastávce SMS jízdenku a čekáte až se ji uráčí k vám dorazit, může se stát, že vám váš spoj uteče před nosem. Pozor, platnost jízdenky se však již spustila (na rozdíl od klasické). Minuty utíkají a vy přicházíte na to, že budete potřebovat další jízdenku. Platnost jízdenky by ale podle správnosti měla začít běžet až momentem poskytnutí služby tj. Nastoupením do vozidla. Tento právní nesoulad však dopravci ignorují, protože mají své podmínky a podle jejich názoru není možné SMS službu poskytovat aniž by jízdenka nezačala platit v okamžiku doručení.

Zbytečná bezcitnost pro pár minut

Stačí tak málo k tomu aby bylo vše v pořádku. Pokud by byly revizoři motivováni lidským přístupem a nikoliv finančními odměnami za vybrané pokuty, celá situace by se dala vyřešit kompromisem. Stačilo by počkat až SMS dorazí nebo prokázat zakoupení jízdenky. Takový přístup by však fungoval jen v případě, pokud by již zmiňovaní revizoři nedělali vše proto aby vydělali.

Příběh Tomáše

Na sociální síti jsme objevili příběh Tomáše, který si stejně jako p. Karolína zakoupil SMS jízdenku, která nedorazila v čas. Samozřejmě dostal pokutu na místě a k tomu jako bonus se mu revizoři vysmáli do obličeje. Zde je jeho vyjádření:

"Se slušností končím i já! Vždy jsem byl poctivým cestujícím ale zaměstnanci dopravního podniku mě přiměly k tomu, abych jím nebyl. Pokutu jsem sice zaplatil, protože se mi vyhrožovali policií a vyvíjely na mě psychický nátlak. Kompenzuje si ji však svým způsobem a to tak že jim pravidelně rozříznem žiletkou sedadla na kterých sedím. Můžete mě soudit kolik chcete. Jsem stejní jako oni. "

Nespokojený Tomáš zvolit trochu extrémní způsob vyjádření své nespokojenosti. Bohužel zoufalí lidé dělají zoufalé činy.

Na závěr

Každý dopravce si sám a dobrovolně může vybrat, zda službu SMS jízdenek bude nebo nebude používat. Pokud se rozhodne pro tuto službu, bere na sebe odpovědnost za všechny její možné nedostatky. Pokud jakýkoliv dopravce přehazuje tyto nedostatky na břemeno svého klienta, jedná tak proti morálnímu právu a jeho jednání není správné. Jako příklad slouží z minulosti porouchaný automat na zastávce. K tomu aby vám revizor nedal pokutu vám postačovalo zapsat či číslo tohoto nefunkčního automatu. Technickou chybu tak přebral na sebe provozovatel služby a stejně tak musí jednat i v případě SMS jízdenek.