Co je projekt "Peníze na útěku" ?

03.10.2018

Česká národní banka si dala za cíl zlepšit finanční gramotnost obyvatelstva České republiky. Již v roce 2016 tak vznikl zcela ojedinělý webový projekt Peníze na útěku, který je zaměřen zejména na mladé lidi ve věku od 18 - 35 let, ale informace v něm obsažené budou k prospěchu každému, kdo se chce ve světě financí bezpečně a jistě orientovat. Jeho hlavním posláním je pomoci naplánovat finanční rozpočet, naučit se jej hospodárně využívat, umět si vytvořit rezervy na horší období nebo nečekané životní situace. Zorientovat se v základní nabídce úvěrů, spoření a specifik životních etap.

Na základě rozsáhlého finanční průzkumu, který poukázal zejména na nedostatečnou finanční gramotnost u osob s nižším vzděláním, vznikl tento ojedinělý projekt, který se věnuje financím zcela od základu. Před spuštěním stránek penizenauteku.cz proběhla na základních a středních školách rozsáhlá kampaň, jež měla za cíl vzdělávat ty nejpotřebnější. Vštěpovat mladé generaci dobré ekonomické návyky se již v mnoha státech více než osvědčilo. Pro hospodárný vývoj našeho trhu a udržení stabilní ekonomické situace České republiky je finanční gramotnost jedním ze základních stavebních pilířů.

Alarmujícím faktorem pro spuštění tohoto edukačního webu bylo zjištění, že dvě třetiny dospělé populace se chovají ekonomicky nezodpovědně a více než polovina českých domácností neplánuje žádný finanční rozpočet. Ekonomové se shodují, že právě toto jsou hlavní důvody, proč rodiny s financemi nevychází a musí před výplatou počítat poslední koruny.

Česká národní banka je sama o sobě autoritou a není přímým poskytovatelem spotřebitelských úvěrů, pojištění a služeb. Můžeme si být tedy zcela jisti, že informace, které zde dohledáme, jsou za všech okolností relevantní a pravdivé. Nejedná se o PR články jedné konkrétní společnosti, ale financím se web věnuje ve všech kategoriích, dává realistický pohled na různé životní etapy a neupřednostňuje žádného poskytovatele. Vše, co jsme chtěli o financích vědět, tak nalezneme na jednom místě a to bez nutnosti dalšího dohledávání a doplňujících otázek.

Na tomto vzdělávacím webu se podílela agentura Symbio, která vsadila na jednoduchost a tak nás celým webem budou provázet kreslené bankovky a mince, které se za každou cenu snaží dostat ven z naší peněženky.

Stránka je rozdělena do čtyřech sekcí

První sekce se zaměřuje na plánování vyrovnaného finančního rozpočtu a úsporám. Plánování nezbytných a pravidelných výdajů. Naučí vás myslet ekonomicky a efektivně si umět svůj rozpočet rozvrhnout.

Druhá kategorie obsahuje informace o finanční službách a zahrnuje tedy půjčky, spoření a pojištění. Každému tématu se věnuje obsáhle, od základních informací až po ty méně známé. Obsahem zde je i spousta cenných rad, tipů a poskytovatele si zde můžeme rovnou prověřit.

Třetí kategorie se zaměřuje na životní situaci, které jsou běžné. Kdy se vyplatí vlastní bydlení a kdy raději využít služeb nájemní smlouvy? Co nás čeká po svatbě a narození dětí? Jak to vlastně bude s důchodem? Veškeré nejčastější dotazy jsou obsáhle zodpovězeny a tak už nikdy nemusíme tápat.

Ve čtvrté kategorii si jednoduše a zdarma své nabyté znalosti ověříte. Testy jsou rozděleny do několika kategorií dle jejich náročnosti, ale věříme, že po pečlivém přečtení webu, zodpovíte všechny správně. A pokud přeci jen někde uděláte chyb, systém vás odkáže přesně na sekci, která se daným tématem zabývá.

Více informací o tomto projektu najdete na www.penizenauteku.cz