Dotkne se růst inflace cen za půjčky?

10.07.2020

V dnešní době sledujeme vysoký nárůst inflace a tím zdražování potravin i spotřebního materiálu. Jak se výška inflace dotkne půjček a zda vůbec je vůbec zdražování reálné je spíše spekulace.

Inflace
Inflace

Výška inflace totiž není relevantním důvodem pro zvyšování úroků za půjčky a úvěry. Samozřejmě, že se mohou najít finanční instituce, které by z navýšení úroků mohli přistoupit a to hlavně banky. Bude se to spíše ale týkat velkých úvěrů jako na bydlení či hypoték. Cena se však díky vyšší inflaci může dotknout různých poplatků za vedení účtů, výběry z bankomatů a podobně. Tento problém se týká také spíše jen bank.

Nebankovní půjčky by zdražit neměly

Co se týče zvyšování úrokové sazby u nebankovních společností, tak takový trend je málo pravděpodobný. Výjimky mohou tvořit nebankovní instituce, které poskytují své půjčky za velmi nízký úrok a to díky propojení na banky jako jsou sesterské společnosti bank, které se na našem trhu chovají jako nebankovní. Převážná většina nebankovních subjektů má však své úrokové sazby neměnné a jejich zvyšováním by je to mohlo spíše poškodit než přinést užitek.

Ne zvýšit ale zpřísnit

Následkem vyššího schodku ekonomiky a růstu inflace by však mohly být přísnější pravidla při schvalování půjček. Jelikož v krizi častokrát dochází ik samotnému zadlužování spotřebitelů, mohou nebankovní instituce pro ochranu svého kapitálu nastavit přísnější režim procesu dokládání bonity žadatele o půjčku. I toto je však stále v rovině spekulací a v současnosti nepozorujeme žádný extrémní trend zpřísňování pravidel.

Největším rizikem je fixace úroku na krátkou dobu

Pro spotřebitele by mohlo být při vysoké inflaci největším rizikem jejich úroková fixace u hypoték. Pokud klient má hypotéku s úrokem fixovaným na 5 let a tato lhůta mu končí, může se dostat do situace, že jeho splátka za hypotéku se zvýší. Výšku úroku hypotéky však kontroluje Česká národní banka a tak se zvyšování nedá ovlivnit samotnými bankami.

Obchodování CFD (Contract for Difference) je forma finančního obchodování, která umožňuje spekulovat na cenové rozdíly finančních nástrojů, jako jsou akcie, komodity, indexy nebo měnové páry, aniž byste tato aktiva fyzicky vlastnili.

Devizový trh (známý také jako forexový trh, nebo měnový trh) je globální decentralizovaný trh, na kterém se obchoduje s měnami. Tento trh je největším a nejlikvidnějším finančním trhem na světě s denním objemem obchodů přesahujícím 6 bilionů amerických dolarů. Na devizovém trhu se nakupují a prodávají měny za účelem spekulace, zajištění nebo...

Variabilní a fixní úrokové sazby jsou dva typy úrokových sazeb používaných u úvěrů a půjček. Rozdíl mezi nimi spočívá ve způsobu, jakým jsou tyto úrokové sazby stanoveny a jak se mohou v průběhu trvání půjčky nebo úvěru měnit.

Refinancování je proces, při kterém osoba nebo společnost získá nový úvěr na splacení stávajícího dluhu, často za lepších podmínek než původní úvěr. Cílem refinancování je získat výhodnější podmínky, například nižší úrokové sazby, kratší nebo delší dobu splácení, změnu typu úvěru nebo zlepšení finanční situace.

Bitcoin byl vytvořen v roce 2008, kdy osoba nebo skupina osob pod pseudonymem Satoshi Nakamoto zveřejnila technický dokument známý jako "Bitcoin: A Peer-to-Peer Electronic Cash System". Tento dokument popisoval, jak by mohla fungovat decentralizovaná digitální měna, která by umožňovala přímé transakce mezi uživateli bez nutnosti centrální autority,...