Výška inflace totiž není relevantním důvodem pro zvyšování úroků za půjčky a úvěry. Samozřejmě, že se mohou najít finanční instituce, které by z navýšení úroků mohli přistoupit a to hlavně banky. Bude se to spíše ale týkat velkých úvěrů jako na bydlení či hypoték. Cena se však díky vyšší inflaci může dotknout různých poplatků za vedení účtů, výběry z bankomatů a podobně. Tento problém se týká také spíše jen bank.
Nebankovní půjčky by zdražit neměly
Co se týče zvyšování úrokové sazby u nebankovních společností, tak takový trend je málo pravděpodobný. Výjimky mohou tvořit nebankovní instituce, které poskytují své půjčky za velmi nízký úrok a to díky propojení na banky jako jsou sesterské společnosti bank, které se na našem trhu chovají jako nebankovní. Převážná většina nebankovních subjektů má však své úrokové sazby neměnné a jejich zvyšováním by je to mohlo spíše poškodit než přinést užitek.
Ne zvýšit ale zpřísnit
Následkem vyššího schodku ekonomiky a růstu inflace by však mohly být přísnější pravidla při schvalování půjček. Jelikož v krizi častokrát dochází ik samotnému zadlužování spotřebitelů, mohou nebankovní instituce pro ochranu svého kapitálu nastavit přísnější režim procesu dokládání bonity žadatele o půjčku. I toto je však stále v rovině spekulací a v současnosti nepozorujeme žádný extrémní trend zpřísňování pravidel.
Největším rizikem je fixace úroku na krátkou dobu
Pro spotřebitele by mohlo být při vysoké inflaci největším rizikem jejich úroková fixace u hypoték. Pokud klient má hypotéku s úrokem fixovaným na 5 let a tato lhůta mu končí, může se dostat do situace, že jeho splátka za hypotéku se zvýší. Výšku úroku hypotéky však kontroluje Česká národní banka a tak se zvyšování nedá ovlivnit samotnými bankami.