Finanční lekce, které by měl znát každý

01.01.2023

Přestože všichni denně používáme peníze, málokdo s nimi umí dobře hospodařit. Proč je právě to, co nás obklopuje, nejtěžší zvyknout si na racionální používání? Podívejme se, co by měl každý dospělý člověk vědět a používat, aby mohl inteligentně plánovat svou finanční situaci.

Finanční lekce
Finanční lekce

Je nutné stanovit cíle

Cíle jsou velmi zajímavým nástrojem, který nám často umožňuje vidět širší souvislosti. Moudří lidé říkají, že k cíli se nedostanete, aniž byste si ho nejprve stanovili jako cíl. Náš tip zní: vezměte si papír a napište na něj vše, co vás napadne jako cíl. Vaším cílem může být například dosáhnout určité výše příjmu, splatit půjčky, které máte, a pak si koupit něco nového. Možná si chcete koupit auto, dům nebo procestovat svět. Když si stanovujete cíle, je dobré, aby byly měřitelné a realistické. Je také velmi dobré stanovit pro ně časový limit. To vše vám poslouží jako motivace.

Utratit méně

Na utrácení peněz není nic špatného, právě naopak - vysoká míra spotřeby znamená, že se ekonomice země daří. Často se však stává, že jednotlivec utratí více peněz, než má. Pokud chcete se svými penězi nakládat obezřetně, nesmíte se této chyby dopustit. Kromě toho byste měli v poměru k výši svých příjmů utrácet mnohem méně. Naše společnost je nepochybně nastavena tak, že nás nabádá k většímu utrácení. Nakonec je to všechno o budování návyků a sebeovládání. Pokud se snažíte někde začít, radíme vám, abyste si na spořicí účet odkládali 15 % svých příjmů. Druhou možností je použít tuto částku na předčasné splacení úvěru nebo jiných závazků.

Podle studií si při platbě kartou neuvědomujeme, kolik přesně utrácíme, zatímco při platbě v hotovosti máme jasnější představu. Peníze, které chcete utratit, si raději vyzvedněte v hotovosti, než abyste platili kartou.

Sestavte si rozpočet

Sestavení rozpočtu je určitým druhem kontroly nad financemi. Pokud máte půjčky, které musíte splácet, pomůže vám sestavení rozpočtu jasně ukázat, kam musíte přesunout nejvíce peněz, abyste zlepšili svou finanční situaci. Můžete si nastavit denní nebo týdenní výdajové limity, abyste mohli denně vyrovnávat své výdaje.

Nejjednodušší způsob sestavení rozpočtu je sečíst všechny výdaje a odečíst je od celkových příjmů. Zbývají vám peníze, které máte pro dané období k dispozici. Pokud si část peněz odložíte na spoření nebo na pokrytí půjček, bude vaše finanční situace v pořádku.

Pokud si musíte vzít půjčku, neutrácejte příliš mnoho

Když nutně potřebujeme peníze a vezmeme si půjčku, jsme často tak šťastní, že jsme problém vyřešili, že se uvolníme a bezmyšlenkovitě utrácíme. Právě v těchto obdobích vznikají největší dluhy.

I v tomto případě budete potřebovat rozpočet, abyste mohli takovou situaci řešit. Říkejte tomu "úvěrový rozpočet" a napište si na papír, za co přesně chcete peníze utratit. Buďte nekompromisní v tom, co jste napsali. Každá úvěrová instituce se vás může zeptat na účel požadované půjčky. Potřebují však pouze hlavní důvod, nikoliv drobné detaily. Žádáme vás, abyste si údaje také přesně zkontrolovali.

Závěr

Správně rozdělit peníze je velmi obtížný úkol. Mnoho lidí jistě potřebuje lekce a kurzy, aby mohli žít naplno a nespadli do dluhové pasti, nedostupných půjček a nepříjemných finančních situací. Naštěstí, pokud jste rozumní a dobře si rozvrhnete rozpočet, můžete dokonale zvládnout i velké finanční potíže.

Nejnovější články

Přečtěte si jako první, co je nového

Naštěstí existuje několik míst, kde si můžete půjčit peníze bez úroků. Je však důležité být opatrný a pečlivě si přečíst všechny podmínky, protože někdy mohou být "bezúročné půjčky" spojeny s poplatky nebo sankcemi za pozdní splacení. Zde vám přinášíme několik možností.

Při výběru nejvhodnější půjčky je důležité porovnat různé možnosti, zkontrolovat všechny poplatky a podmínky a zvážit, jak půjčka zapadá do vašich dlouhodobých finančních plánů. Je také dobré poradit se s finančním poradcem.

Úvěr na splátky, známý také jako splátkový úvěr nebo půjčka na splátky, je typ úvěru, který si dlužník bere s dohodnutým splátkovým kalendářem. Tyto splátky jsou obvykle stanoveny v pravidelných měsíčních intervalech.

Kuvajtský dinár, označovaný jako KWD, je měna používaná v Kuvajtu, malém bohatém arabském emirátu na pobřeží Perského zálivu. Jeho historie i současnost jsou úzce spjaty s bohatstvím a stabilitou země, která se stala významným hospodářským centrem Blízkého východu. V tomto článku se podíváme na vznik, vývoj a současný stav kuvajtského dináru.