Hazardní hry jako možný způsob k zbytečnému zadlužování

28.07.2021

Sportovní sázky, online kasina a bezplatné reklamy na hazardní hry vás zaujmou, když večer sledujete svůj oblíbený televizní program, čtete zprávy na internetu nebo se procházíte po ulicích.

Hazardní hry
Hazardní hry

Ozařující reklamy a milý ženský hlas vás zvou k účasti, hraní, sázení a výhrám. I když se myšlenka vyzkoušet hazardní hry může zdát na první pohled lákavá, je dobré vědět, že v České republice je dnes podle různých odhadů mnoho lidí na hazardních hrách závislých. I oni začali kliknutím na zdánlivě nevinný banner, který sliboval jistou výhru. Toto jednoduché kliknutí změnilo životy mnoha z nich.

Závislost na hazardních hrách - skrytá závislost a neřest

Neustále vidíme a slyšíme o různých omezeních týkajících se alkoholu a tabáku. A to z dobrého důvodu - jedná se o návykové aktivity. Společnost obecně chápe a přijímá jak omezení, tak problémy, které je provázejí, včetně závislosti.

Přesto se téměř ve všech možných reklamních kanálech a ve všech možných časech objevují odvážné, barevné a lákavé reklamy vyzývající k vyzkoušení hazardních her. Ať už jde o "propagaci oblíbeného televizního programu", nebo o atraktivní reklamní tváře, které v dnešní době internetu velmi usnadňují rozhodnutí kliknout na banner.

Zatímco opilce poznáte na ulici podle strnulého chování a závislého na tabáku podle nezaměnitelného zápachu, hazardní hry jsou neřestí, která se navenek neprojevuje. Přestože většina návštěvníků kasin a online sázení se nestává závislými, celkový počet lidí, kteří v České republice trpí závislostí na hazardních hrách, dosahuje několika tisíc. Ve skutečnosti je toto číslo pravděpodobně ještě vyšší. Závislost na hazardních hrách je ve společnosti rostoucím, ale často neviditelným problémem.

Pokušení číhající na internetu jen na jedno kliknutí

Závislost na hazardních hrách je návyk a nemoc, která se vyvíjí v průběhu času. Nejprve čistě rekreační experimenty s volnými kredity, pak několik šťastných výher, odvaha pokusit se o větší částky a sněhová koule se začne valit. V určitém okamžiku se však štěstí (začátečníka) obrátí a z neznámého důvodu se všechno štěstí zastaví a všechny pečlivě nashromážděné úspory se utratí. Vzrušení z vítězství a adrenalinový zážitek zůstávají. Příště určitě vyhraju!.

Hazardní hraní je zlozvyk, který často zůstává skrytý i před vašimi nejbližšími. Může jít o důsledek soužití s osobou, která se v průběhu let zadlužila, nebo ještě hůře o dluhy z hazardních her partnera. Ztráta vůle k výhře, ztráta nadšení a ztráta racionality spouští v mysli hazardního hráče proces, který lze bez vnější pomoci jen těžko zastavit.

Pokud jste si tedy všimli, že váš blízký tráví večery na hazardních stránkách, náhle vás požádal o zaplacení účtu nebo se chová jinak podivně, vyplatí se začít situaci řešit.

Vydělávejte peníze v domácí kanceláři, ne v domácím kasinu

Dnešní situace v zemi i ve světě je složitá - doma trávíme více času než obvykle. Mnoho domácností pociťuje větší finanční zátěž než obvykle, ale také napětí z neustálého setkávání s lidmi a nedostatek zábavy.

Máme však také více možností než kdykoli předtím - internet nám otevírá dveře k nákupu všeho, co potřebujeme, videohovory nám umožňují komunikovat se sousedem nebo přítelem žijícím v zahraničí a domácí zábava online je dostupnější než kdykoli předtím. Od filmů a televizních pořadů až po virtuální prohlídky, které vás zavedou z Paříže do světa Harryho Pottera. Domácí život se dobře hodí i pro online kasina - nemusíte zůstávat doma ani vycházet z domu, jídelní stůl se jedním kliknutím změní v pokerový stůl a pohovka v hrací automat. Jak jednoduše a pohodlně to vypadá.

Jakkoli jsou reklamy lákavé, je důležité si uvědomit, že hazardní hry nejsou o dodatečném příjmu, ale o zábavě. Když jsou finance napjaté, nedávejte prst ďáblu. Místo toho si najděte kamaráda, se kterým se budete dívat na fotbal nebo hrát karty, a využijte stejný čas na internetu k tomu, abyste si našli nějakou skutečnou práci navíc, například práci na částečný úvazek, která vám vyhovuje - tu dnes nabízejí velké pracovní portály. Spoustu příležitostí najdete také ve skupinách na Facebooku.

Nikdy si nepůjčujte na párty nebo hazardní hry!

Vzít si půjčku na financování hazardních her není řešením žádného problému, hazardní hry by neměly být brány jako náhrada práce a rychlá půjčka není jen další peníze, které vám přibudou na bankovním účtu, když o ně požádáte. Půjčka je závazek, který musí být splacen. Dluhy a dlužníci nejsou k smíchu, stejně jako návykové hazardní hry.

Uvědomte si, že zodpovědný věřitel se před poskytnutím půjčky a to i nabankovní půjčky vždy snaží posoudit vaši bonitu a vaše finanční chování, ale ne vždy to stačí. Zodpovědné půjčování a příkladné finanční chování je především ve vašich rukou - půjčujte si jen tehdy, když to opravdu potřebujete, a případné problémy ihned nahlaste - snáze se tak řeší.

Závislost má řešení

Pokud máte pocit, že používáte online herní portály více než sociální sítě a neustále si říkáte: "Vyhrávám, proč vůbec chodit do práce, podělte se o to s dobrým přítelem nebo se okamžitě obraťte na poradnu pro závislé na hazardních hrách." Pokud chcete, můžete být i anonymní.

Je možné najít řešení problému se závislostí a získat pomoc, i když se situace zdá být obtížná.

Nejnovější články z finančních zpráv

Přečtěte si, co je nového

Kreditní karta je pozoruhodný finanční nástroj, který umožňuje jejím držitelům flexibilitu v oblasti jejich osobních financí. Kreditní kartu si představte jako malé, ale efektivní vybavení pro cesty, které vám umožňuje nakupovat dnes a platit později, a to vše s dodatečným bonusem v podobě dalších výhod a možných řešení. Níže uvádíme detailní...

Minimální mzda v České republice byla stanovena na 17 300 Kč měsíčně pro rok 2023. Oproti minulému roku se jedná o zvýšení o 1 100 Kč. Kromě měsíční mzdy byla rovněž stanovena hodinová mzda ve výši nejméně 103,80 Kč. K tomuto navýšení došlo s účinností od 1. ledna 2023.

Stříbro, tento krásný kov s charakteristickým leskem, vždy fascinovalo lidstvo. Ale stříbro není jen dekorativní, je rovněž ceněno pro své jedinečné vlastnosti a široké využití v průmyslu. V dnešní době je stříbro také jednou z možných investičních příležitostí. Ale vyplatí se investovat do stříbra?