Hrozí celosvětová recese?

22.09.2022

Světová banka představila tři scénáře vývoje světové ekonomiky v letošním a příštím roce a analyzovala pravděpodobnost recese.

globální recese
globální recese

Studie zejména uvádí, že prognózy spíše nenaznačují nástup celosvětové recese v letech 2022-2023. Zkušenosti z předchozích recesí však zároveň naznačují, že v nedávné době měly nastat nebo v nejbližších měsících prakticky nastanou nejméně dvě události, které zvyšují pravděpodobnost globální recese v blízké budoucnosti.

"Zaprvé, každé celosvětové recesi od roku 1970 předcházelo výrazné oslabení globálního hospodářského růstu v předcházejícím roce, jako tomu bylo naposledy. Za druhé, všechny předchozí globální recese se shodovaly s razantním zpomalením nebo skutečnou recesí v několika velkých zemích najednou," vysvětluje Světová banka.

Dokument Světové banky dále upozorňuje, že světová ekonomika se nachází uprostřed jedné z mezinárodně nejsynchronizovanějších epizod zpřísňování měnové politiky ze strany hlavních centrálních bank za posledních pět desetiletí.

"Tato opatření jsou nevyhnutelná k omezení inflačních tlaků, ale jejich vzájemně se posilující účinky by mohly vést k většímu než očekávanému dopadu, a to jak v podobě zpřísnění finančních podmínek, tak dalšího zpomalení ekonomik," uvádí studie.

Základní "scénář" Světové banky pro světovou ekonomiku je v souladu s nedávnými konsenzuálními prognózami hospodářského růstu a inflace. Z toho však vyplývá, že v současnosti očekávaná míra zpřísnění měnové politiky nemusí být dostatečná k včasnému obnovení nízké inflace, uvádí se v dokumentu.

Ve druhém scénáři, který předpokládá prudký hospodářský pokles, by zvýšená inflační očekávání vyvolala další současné zpřísňování měnové politiky ze strany hlavních centrálních bank. A podle tohoto scénáře se světová ekonomika příští rok vyhne recesi.

Ve třetím scénáři, tj. scénáři nástupu globální recese, povede další zvyšování klíčových úrokových sazeb k prudkému přecenění rizik na světových finančních trzích a ke globální recesi v roce 2023.

"Pokud se probíhající globální ekonomické zpomalení změní v recesi, může globální ekonomika jako celek čelit větším trvalým ztrátám produkce než před pandemií," předpovídá Světová banka.

Nejnovější články

Přečtěte si jako první, co je nového

Potřebujete větší částku peněz? Půjčka od známých nebo úvěr z banky dnes už nejsou jedinými možnostmi - můžete také využít diskrétní půjčku na splátky od společnosti poskytující půjčky. Na jakých zásadách jsou nabízeny prostředky? Jaké požadavky je nutné splnit?

V důsledku úterního raketového útoku Ruska na Ukrajině byla poškozena rozvodna na bělorusko-ukrajinské hranici, která zajišťuje napájení ropovodu Družba, informoval v úterý večer maďarský veřejnoprávní zpravodajský kanál M1. V této souvislosti svolal maďarský premiér Viktor Orbán na večer zasedání Rady obrany.

Neustále o ni slyšíme a víme, jak s ní můžeme zbohatnout. Jak její hodnota stoupá a klesá. Jak je důvěryhodná a nedůvěryhodná. Co přesně je kryptoměna a jak funguje?