Hrozí celosvětová recese?

22.09.2022

Světová banka představila tři scénáře vývoje světové ekonomiky v letošním a příštím roce a analyzovala pravděpodobnost recese.

globální recese
globální recese

Studie zejména uvádí, že prognózy spíše nenaznačují nástup celosvětové recese v letech 2022-2023. Zkušenosti z předchozích recesí však zároveň naznačují, že v nedávné době měly nastat nebo v nejbližších měsících prakticky nastanou nejméně dvě události, které zvyšují pravděpodobnost globální recese v blízké budoucnosti.

"Zaprvé, každé celosvětové recesi od roku 1970 předcházelo výrazné oslabení globálního hospodářského růstu v předcházejícím roce, jako tomu bylo naposledy. Za druhé, všechny předchozí globální recese se shodovaly s razantním zpomalením nebo skutečnou recesí v několika velkých zemích najednou," vysvětluje Světová banka.

Dokument Světové banky dále upozorňuje, že světová ekonomika se nachází uprostřed jedné z mezinárodně nejsynchronizovanějších epizod zpřísňování měnové politiky ze strany hlavních centrálních bank za posledních pět desetiletí.

"Tato opatření jsou nevyhnutelná k omezení inflačních tlaků, ale jejich vzájemně se posilující účinky by mohly vést k většímu než očekávanému dopadu, a to jak v podobě zpřísnění finančních podmínek, tak dalšího zpomalení ekonomik," uvádí studie.

Základní "scénář" Světové banky pro světovou ekonomiku je v souladu s nedávnými konsenzuálními prognózami hospodářského růstu a inflace. Z toho však vyplývá, že v současnosti očekávaná míra zpřísnění měnové politiky nemusí být dostatečná k včasnému obnovení nízké inflace, uvádí se v dokumentu.

Ve druhém scénáři, který předpokládá prudký hospodářský pokles, by zvýšená inflační očekávání vyvolala další současné zpřísňování měnové politiky ze strany hlavních centrálních bank. A podle tohoto scénáře se světová ekonomika příští rok vyhne recesi.

Ve třetím scénáři, tj. scénáři nástupu globální recese, povede další zvyšování klíčových úrokových sazeb k prudkému přecenění rizik na světových finančních trzích a ke globální recesi v roce 2023.

"Pokud se probíhající globální ekonomické zpomalení změní v recesi, může globální ekonomika jako celek čelit větším trvalým ztrátám produkce než před pandemií," předpovídá Světová banka.

Nejnovější články

Přečtěte si jako první, co je nového

Kreditní karta je pozoruhodný finanční nástroj, který umožňuje jejím držitelům flexibilitu v oblasti jejich osobních financí. Kreditní kartu si představte jako malé, ale efektivní vybavení pro cesty, které vám umožňuje nakupovat dnes a platit později, a to vše s dodatečným bonusem v podobě dalších výhod a možných řešení. Níže uvádíme detailní...

Minimální mzda v České republice byla stanovena na 17 300 Kč měsíčně pro rok 2023. Oproti minulému roku se jedná o zvýšení o 1 100 Kč. Kromě měsíční mzdy byla rovněž stanovena hodinová mzda ve výši nejméně 103,80 Kč. K tomuto navýšení došlo s účinností od 1. ledna 2023.

Stříbro, tento krásný kov s charakteristickým leskem, vždy fascinovalo lidstvo. Ale stříbro není jen dekorativní, je rovněž ceněno pro své jedinečné vlastnosti a široké využití v průmyslu. V dnešní době je stříbro také jednou z možných investičních příležitostí. Ale vyplatí se investovat do stříbra?

V dnešní době se stává nebankovní půjčka čím dál tím atraktivnějším způsobem financování pro mnoho lidí. Nejedná se o tradiční formu financování, kterou by nám poskytla banka, ale o formu půjčky, kterou poskytují nebankovní instituce. Tyto instituce mohou být různé - od společností specializujících se na mikropůjčky až po společnosti poskytující...