Hrozí celosvětová recese?

22.09.2022

Světová banka představila tři scénáře vývoje světové ekonomiky v letošním a příštím roce a analyzovala pravděpodobnost recese.

globální recese
globální recese

Studie zejména uvádí, že prognózy spíše nenaznačují nástup celosvětové recese v letech 2022-2023. Zkušenosti z předchozích recesí však zároveň naznačují, že v nedávné době měly nastat nebo v nejbližších měsících prakticky nastanou nejméně dvě události, které zvyšují pravděpodobnost globální recese v blízké budoucnosti.

"Zaprvé, každé celosvětové recesi od roku 1970 předcházelo výrazné oslabení globálního hospodářského růstu v předcházejícím roce, jako tomu bylo naposledy. Za druhé, všechny předchozí globální recese se shodovaly s razantním zpomalením nebo skutečnou recesí v několika velkých zemích najednou," vysvětluje Světová banka.

Dokument Světové banky dále upozorňuje, že světová ekonomika se nachází uprostřed jedné z mezinárodně nejsynchronizovanějších epizod zpřísňování měnové politiky ze strany hlavních centrálních bank za posledních pět desetiletí.

"Tato opatření jsou nevyhnutelná k omezení inflačních tlaků, ale jejich vzájemně se posilující účinky by mohly vést k většímu než očekávanému dopadu, a to jak v podobě zpřísnění finančních podmínek, tak dalšího zpomalení ekonomik," uvádí studie.

Základní "scénář" Světové banky pro světovou ekonomiku je v souladu s nedávnými konsenzuálními prognózami hospodářského růstu a inflace. Z toho však vyplývá, že v současnosti očekávaná míra zpřísnění měnové politiky nemusí být dostatečná k včasnému obnovení nízké inflace, uvádí se v dokumentu.

Ve druhém scénáři, který předpokládá prudký hospodářský pokles, by zvýšená inflační očekávání vyvolala další současné zpřísňování měnové politiky ze strany hlavních centrálních bank. A podle tohoto scénáře se světová ekonomika příští rok vyhne recesi.

Ve třetím scénáři, tj. scénáři nástupu globální recese, povede další zvyšování klíčových úrokových sazeb k prudkému přecenění rizik na světových finančních trzích a ke globální recesi v roce 2023.

"Pokud se probíhající globální ekonomické zpomalení změní v recesi, může globální ekonomika jako celek čelit větším trvalým ztrátám produkce než před pandemií," předpovídá Světová banka.

Nejnovější články

Přečtěte si jako první, co je nového

Stříbro, tento krásný kov s charakteristickým leskem, vždy fascinovalo lidstvo. Ale stříbro není jen dekorativní, je rovněž ceněno pro své jedinečné vlastnosti a široké využití v průmyslu. V dnešní době je stříbro také jednou z možných investičních příležitostí. Ale vyplatí se investovat do stříbra?

V dnešní době se stává nebankovní půjčka čím dál tím atraktivnějším způsobem financování pro mnoho lidí. Nejedná se o tradiční formu financování, kterou by nám poskytla banka, ale o formu půjčky, kterou poskytují nebankovní instituce. Tyto instituce mohou být různé - od společností specializujících se na mikropůjčky až po společnosti poskytující...

Telegram je aplikace pro zasílání zpráv, která se zaměřuje především na zasílání zpráv a komunikaci. Ačkoli není primárně určena k vytváření příjmů, mnoho lidí našlo kreativní způsoby, jak si jejím prostřednictvím vydělat peníze. Níže uvádíme 8 způsobů, jak můžete Telegram využít k vytváření příjmů.