IBAN - Bezpečný převod čísla

22.01.2019

Pro mezinárodní platby a bankovní převody je třeba namísto klasického čísla účtu zadat hodnotu ve tvaru IBAN. Pokud neznáte vaše číslo bankovního účtu v tomto tvaru, nabízíme vám kalkulačku, z níž klasické číslo změníte do požadovaného tvaru. 

Oficiální kalkulačka IBAN - Bezpečný výpočet IBAN čísla

Pro výpočet čísla IBAN se nedoporučuje z bezpečnostních důvodů používat různé kalkulačky, které můžete najít na internetu. Ammado finanční portál vám nabízí dvě kalkulačky, které jsou oficiální a bezpečné.

Oficiální kalkulačka Evropské centrální banky (ECB)

Jde o nejbezpečnější převod čísla vašeho bankovního účtu do formátu IBAN. Po kliknutí na odkaz se dostanete na webovou stránku Evropské centrální banky, která formát IBAN zastřešuje.

Vypočítat IBAN přes kalkulačku ECB

Oficiální kalkulačka České národní Banky (ČNB)

Bezpečnou kalkulačkou je i oficiální kalkulačka, kterou nabízí Česká národní banka. Stránka je v českém jazyce v jednoduchém provedení.

Vypočítat IBAN přes kalkulačku ČNB


Pokud jste ze Slovenska, můžete použít pro výpočet čísla IBAN tento odkaz.


Co je vlastně IBAN?

Mezinárodní číslo bankovního účtu, IBAN (International Bank Account Number) je mezinárodní standard pro číslování bankovních účtů.

Tento standard byl vytvořen Evropským výborem pro normalizaci bank a poté byl přijat jako ISO 13616. Číslo mezinárodního bankovního účtu se skládá z dvoumístného kódu země ISO 3166-1, následovaného dvěma kontrolními čísly (kontrolní součet), a až třicet alfanumerických znaků (písmen nebo čísel), které obsahují číslo fakturace a číslo účtu, společně označené jako BBAN (Základní bankovní účet). Rozhodnutí o délce tohoto bloku patří jednotlivým zemím, nicméně země musí mít jednu specifickou délku. BBAN musí obsahovat jedinečný kód identifikující banku s konkrétní délkou a místem, kde začíná. Jeho pozice a délka závisí také na dotyčné zemi.

V elektronické transakci IBAN by měly být uloženy v jedné sekvenci, bez mezer, ale v případě papírových dokumentů, mají být uloženy do skupin po čtyřech znacích, druhá skupina může být menší množství (vzhledem k odlišnému počet znaků v různých zemích)

Kód IBAN byl vytvořen k podpoře plateb v Evropské unii. Zákazníci, zejména jednotlivci, malé a střední podniky, často čelí problémům spojeným s různými bankovními standardy na celém světě. Poskytování čísla účtu příjemce ve formátu IBAN a kód BIC banky je povinný při odesílání příkazů k převodu SEPA (v eurech do zemí Evropského hospodářského prostoru a Islandu, Norska a Švýcarska).