Inflace zuří, utahujeme si opasky a přestáváme nakupovat

28.05.2022

Poté, co byla částečně zažehnána finanční krize způsobená pandemií, přišla další inflační krize. Ceny v obchodech rostou a budou bohužel růst i nadále.

Utahujeme si opasky
Utahujeme si opasky

Rostoucí inflace znamená, že hodnota peněz klesá - zjednodušeně řečeno, za stejné množství peněz si budeme moci koupit mnohem méně. Pravděpodobně neexistuje nikdo, koho by se rostoucí inflace nedotkla. Všichni se musíme vyrovnávat s rostoucími cenami zboží a služeb. Litr benzinu už stojí téměř 46 Kč, zelenina zdražila o 20-50 %.

Již nyní kupujeme stále levnější výrobky

Již více než 50 % nakupujících prohlašuje, že snižují velikost svých nákupů, vybírají si levnější produkty a častěji využívají akčních nabídek. Studie ukazují, že až 2/3 lidí, kteří chtějí ušetřit, se zdrží nákupu nepotřebných věcí. Všude kolem sebe slyšíme o raketovém růstu cen a o scénáři, který se může naplnit za několik týdnů či měsíců a který předpokládá, že ceny v obchodech budou tak vysoké, že si málokdo bude moci dovolit žít na stejné úrovni jako před zvýšením inflace.

Opatrná nákupní rozhodnutí by neměla nikoho překvapit. Drastický růst cen nás všechny nutí přemýšlet o tom, jak bude vypadat naše finanční budoucnost. Úspory nám doslova mizí před očima a mnohé věci, které jsme ještě před časem měli na dosah, se nyní zdají být snem, na který si budeme muset dlouho počkat. Nejhůře jsou na tom domácnosti s nejnižšími příjmy. Zvýšení cen o několik procent pro ně může znamenat problém vyjít s penězi, natož pak realizovat velké investice. Někdy některé výdaje nepočkají a z důvodu nedostatečné bonity není možné financovat zvýšené náklady bankovními úvěry.

Zůstanou spotřebitelům pouze nebankovní půjčky?

Je velmi pravděpodobné, že mnoho domácností bude muset přečkat období rychlé inflace tím, že se uchýlí k financování prostřednictvím nebankovních půjček. V současné době je obtížné spoléhat se na půjčky od rodiny nebo přátel, protože každý z nás a našich příbuzných se potýká se stejnými problémy. Pro mnohé může být řešením požádat o rychlou půjčku ihned a použít peníze na běžné nákupy potravin, zaplacení účtů, opravu auta nebo jiné naléhavé výdaje.

Jak si vzít půjčku, abyste toho nelitovali?

V době rychlé inflace může být možnost vzít si půjčku dobrou zprávou. Dlužníci však musí vždy poměřovat své síly se svými prostředky. Je třeba přiměřeně stanovit výši i dobu splácení úvěru. Možná je lepší nakoupit některé věci nyní, kdy ceny nejsou na vrcholu. Na druhou stranu může být lepší počkat s nákupem až do novoročních výprodejů a také do příští výplaty.

Jak si půjčovat a utrácet, když zuří inflace?

Půjčování si a utrácení v době tak dynamické inflace, jako je ta dnešní, může být obtížné zejména pro mladé lidi, kteří ještě neměli možnost poznat proces a důsledky takové situace, a právě tato skupina by měla být obzvláště obezřetná. V této těžké době se vyplatí vsadit na úspory a půjčit si jen tehdy, když jsme si naprosto jisti, že podmínky nebankovní půjčky jsou natolik výhodné, že nebudeme mít problém ji splácet.

Nejnovější články z finančních zpráv

Přečtěte si jako první, co je nového

Obchodování CFD (Contract for Difference) je forma finančního obchodování, která umožňuje spekulovat na cenové rozdíly finančních nástrojů, jako jsou akcie, komodity, indexy nebo měnové páry, aniž byste tato aktiva fyzicky vlastnili.

Devizový trh (známý také jako forexový trh, nebo měnový trh) je globální decentralizovaný trh, na kterém se obchoduje s měnami. Tento trh je největším a nejlikvidnějším finančním trhem na světě s denním objemem obchodů přesahujícím 6 bilionů amerických dolarů. Na devizovém trhu se nakupují a prodávají měny za účelem spekulace, zajištění nebo...

Variabilní a fixní úrokové sazby jsou dva typy úrokových sazeb používaných u úvěrů a půjček. Rozdíl mezi nimi spočívá ve způsobu, jakým jsou tyto úrokové sazby stanoveny a jak se mohou v průběhu trvání půjčky nebo úvěru měnit.

Refinancování je proces, při kterém osoba nebo společnost získá nový úvěr na splacení stávajícího dluhu, často za lepších podmínek než původní úvěr. Cílem refinancování je získat výhodnější podmínky, například nižší úrokové sazby, kratší nebo delší dobu splácení, změnu typu úvěru nebo zlepšení finanční situace.