Inflace zuří, utahujeme si opasky a přestáváme nakupovat

28.05.2022

Poté, co byla částečně zažehnána finanční krize způsobená pandemií, přišla další inflační krize. Ceny v obchodech rostou a budou bohužel růst i nadále.

Utahujeme si opasky
Utahujeme si opasky

Rostoucí inflace znamená, že hodnota peněz klesá - zjednodušeně řečeno, za stejné množství peněz si budeme moci koupit mnohem méně. Pravděpodobně neexistuje nikdo, koho by se rostoucí inflace nedotkla. Všichni se musíme vyrovnávat s rostoucími cenami zboží a služeb. Litr benzinu už stojí téměř 46 Kč, zelenina zdražila o 20-50 %.

Již nyní kupujeme stále levnější výrobky

Již více než 50 % nakupujících prohlašuje, že snižují velikost svých nákupů, vybírají si levnější produkty a častěji využívají akčních nabídek. Studie ukazují, že až 2/3 lidí, kteří chtějí ušetřit, se zdrží nákupu nepotřebných věcí. Všude kolem sebe slyšíme o raketovém růstu cen a o scénáři, který se může naplnit za několik týdnů či měsíců a který předpokládá, že ceny v obchodech budou tak vysoké, že si málokdo bude moci dovolit žít na stejné úrovni jako před zvýšením inflace.

Opatrná nákupní rozhodnutí by neměla nikoho překvapit. Drastický růst cen nás všechny nutí přemýšlet o tom, jak bude vypadat naše finanční budoucnost. Úspory nám doslova mizí před očima a mnohé věci, které jsme ještě před časem měli na dosah, se nyní zdají být snem, na který si budeme muset dlouho počkat. Nejhůře jsou na tom domácnosti s nejnižšími příjmy. Zvýšení cen o několik procent pro ně může znamenat problém vyjít s penězi, natož pak realizovat velké investice. Někdy některé výdaje nepočkají a z důvodu nedostatečné bonity není možné financovat zvýšené náklady bankovními úvěry.

Zůstanou spotřebitelům pouze nebankovní půjčky?

Je velmi pravděpodobné, že mnoho domácností bude muset přečkat období rychlé inflace tím, že se uchýlí k financování prostřednictvím nebankovních půjček. V současné době je obtížné spoléhat se na půjčky od rodiny nebo přátel, protože každý z nás a našich příbuzných se potýká se stejnými problémy. Pro mnohé může být řešením požádat o rychlou půjčku ihned a použít peníze na běžné nákupy potravin, zaplacení účtů, opravu auta nebo jiné naléhavé výdaje.

Jak si vzít půjčku, abyste toho nelitovali?

V době rychlé inflace může být možnost vzít si půjčku dobrou zprávou. Dlužníci však musí vždy poměřovat své síly se svými prostředky. Je třeba přiměřeně stanovit výši i dobu splácení úvěru. Možná je lepší nakoupit některé věci nyní, kdy ceny nejsou na vrcholu. Na druhou stranu může být lepší počkat s nákupem až do novoročních výprodejů a také do příští výplaty.

Jak si půjčovat a utrácet, když zuří inflace?

Půjčování si a utrácení v době tak dynamické inflace, jako je ta dnešní, může být obtížné zejména pro mladé lidi, kteří ještě neměli možnost poznat proces a důsledky takové situace, a právě tato skupina by měla být obzvláště obezřetná. V této těžké době se vyplatí vsadit na úspory a půjčit si jen tehdy, když jsme si naprosto jisti, že podmínky nebankovní půjčky jsou natolik výhodné, že nebudeme mít problém ji splácet.

Nejnovější články z finančních zpráv

Přečtěte si jako první, co je nového

Kreditní karta je pozoruhodný finanční nástroj, který umožňuje jejím držitelům flexibilitu v oblasti jejich osobních financí. Kreditní kartu si představte jako malé, ale efektivní vybavení pro cesty, které vám umožňuje nakupovat dnes a platit později, a to vše s dodatečným bonusem v podobě dalších výhod a možných řešení. Níže uvádíme detailní...

Minimální mzda v České republice byla stanovena na 17 300 Kč měsíčně pro rok 2023. Oproti minulému roku se jedná o zvýšení o 1 100 Kč. Kromě měsíční mzdy byla rovněž stanovena hodinová mzda ve výši nejméně 103,80 Kč. K tomuto navýšení došlo s účinností od 1. ledna 2023.

Stříbro, tento krásný kov s charakteristickým leskem, vždy fascinovalo lidstvo. Ale stříbro není jen dekorativní, je rovněž ceněno pro své jedinečné vlastnosti a široké využití v průmyslu. V dnešní době je stříbro také jednou z možných investičních příležitostí. Ale vyplatí se investovat do stříbra?

V dnešní době se stává nebankovní půjčka čím dál tím atraktivnějším způsobem financování pro mnoho lidí. Nejedná se o tradiční formu financování, kterou by nám poskytla banka, ale o formu půjčky, kterou poskytují nebankovní instituce. Tyto instituce mohou být různé - od společností specializujících se na mikropůjčky až po společnosti poskytující...