JAK ČESKÉ DRÁHY A OSTATNÍ PŘEPRAVCI OBCHÁZÍ NOVÝ ZÁKON O 75% SLEVĚ NA DÍTĚ

23.10.2018

Mezeru v zákoně spekulativní využijí i ti, od kterých byste to nečekali. Cesta vlakem z Bratislavy do Prahy vás může vyjít pro vaši ratolest mnohem levnější když si lístek koupíte přes Slovenské železniční společnost. 

Je to trik

Odhalili jsme trik jako vlakový přepravci uměle zvyšují cenu za lístek a přitom deklarují 75% zákonnou slevu. Otevřenou otázkou je, proč to dělají když stát jim rozdíl ze slevy proplácí.

Pokud si koupíte lístek do Prahy, který v našem příkladu stojí 200 Kč, zaplatíte na Slovensku méně než v ČR. Trik, který používají čeští železniční dopravci je jednoduchý a přitom krásné skrytý.

Sleva ze zákona je 75% ze základního lístku. To znamená, že pokud stojí 200 Kč, tak na Slovensku za něj zaplatíte 50 Kč.

V České republice vás stejný lístek bude stát 75 Kč, protože slevu rozdělili na dvě části. Ze základního lístku za 200 Kč odečtou slevu 50%, (která platila do nedávné změny zákona) a až následně ze zůstatku t.j. 100 Kč odečtou 25%. Dítě si tak za lístek zaplatí o 25 Kč více.

Pokud bychom měli uvažovat v rovině hypotetické, tak nás může napadnout myšlenka, že jediný důvod takové manipulace s cenou za jízdenky je následná refundace od státu. Železniční společnosti mohou požadovat rozdíl ze slevy s celkové výše nákladů a tak na 200 Kč mohou teoreticky vydělat bez jakékoliv námahy 25 Kč. Pokud vezmeme v úvahu fakt, že konečná cena bude v řadách milionů, tak na tom mohou teoreticky trhnout slušný balík.

České děti platí prostě více než by měly

Rozdělit slevu na dvě části jasně dokazuje, že sleva, která platí ze zákona neexistuje. Skutečně totiž dítě dostane slevu pouze 62,5%. Obcházení zákona obírá rodiče o peníze a nikdo takto zřejmou chybu nechce vidět.

Porovnat evidentní rozdíl ceny lístků si můžete na oficiálních stránkách českých přepravců a ŽSR.

Na závěr

Pokud by české dítě cestovalo například z Břeclavi do Prahy a český rodič by zakoupil jízdenku přes internet na Slovensku (z koutů do Prahy), vyšlo by ho to mnohem levnější. Tento paradox je zatím neobjevený a i vy, milí čtenáři můžete k jeho objevení napomoci šířením této zvěsti.


Kopírování článku je povoleno jedině s uvedeným zdrojem: https://www.ammado.eu

Děkujeme za respektování autorského práva a pokynu.

Autor článku: Ammado.sk