Jak fungují akcie

12.06.2021

Akcie jsou jedním z nejoblíbenějších finančních nástrojů. Než se podíváme na výhody a rizika obchodování s těmito oblíbenými aktivy, zjistíme, co jsou to akcie a jak fungují.

Pro ty, kteří se s akciovým trhem teprve seznamují, se mohou akciové trhy zdát velmi nepřehledné a složité. A zčásti tomu tak skutečně je. Ve skutečnosti však na druhé straně není tak těžké pochopit základní mechanismy. Na burze se obchoduje s mnoha finančními produkty, jako jsou akcie, dluhopisy, státní dluhopisy, kryté warranty a deriváty. Burza cenných papírů je tedy pouze jedním segmentem akciového trhu.

Co jsou to akcie?

Akcie je ve finančnictví finanční cenný papír, který představuje vlastnický podíl v akciové společnosti. Spolu s dluhopisy a deriváty je součástí cenných papírů. Držitel se nazývá akcionář a soubor akcií společnosti se nazývá "základní kapitál" (na rozdíl od základního kapitálu uvedeného v rozvaze společnosti). Představuje formu finanční investice držitele, je finančním nástrojem, který podléhá ratingu a je zpravidla nezajištěným kapitálem. Jako investice se jedná o investici do proměnlivého příjmu, protože nemá pevný výnos stanovený smlouvou, ale závisí na dobrých výsledcích společnosti a jejím rozhodnutí rozdělit zisk.

Existují různé typy akcií:

  • Kmenové nebo běžné akcie: jedná se o akcie, které opravňují držitele k podílu na zisku společnosti (dividendy) a k hlasování na valných hromadách společnosti.
  • Prioritní akcie: titul představující hodnotu vlastního kapitálu, který má přednost před kmenovými akciemi ve vztahu k výplatě dividend. Dividendová sazba těchto akcií může být pevná nebo pohyblivá a určuje se v okamžiku emise.
  • Akcie s omezeným hlasovacím právem: jedná se o akcie, které poskytují právo hlasovat pouze v určitých záležitostech společnosti uvedených v příslušné smlouvě o upsání akcií. Jako kompenzace jsou tyto akcie obvykle prioritní nebo mají nárok na vyšší dividendu než kmenové akcie.
  • Konvertibilní akcie: jedná se o akcie, které lze konvertovat na dluhopisy a naopak, nejčastěji se však dluhopisy konvertují na akcie.
  • Akcie v odvětví: Za předpokladu, že vklad společníků je poskytován formou služby nebo práce.
  • Uvolněné akcie: Akcie, které jsou vydány bez povinnosti vyplatit je akcionářům, protože byly vyplaceny ze zisku nebo výnosů, které měl akcionář obdržet.
  • Vlastní akcie: Akcie ve vlastnictví emitujícího subjektu.
  • Akcie s nominální hodnotou: Jedná se o akcie, u nichž je hodnota protiplnění uvedena číselně.
  • Akcie bez jmenovité hodnoty: Jedná se o akcie, které nevyjadřují výši vkladu, ale pouze určují podíl, který představují na základním kapitálu.

Jak akcie fungují?

Nákup a prodej akcií funguje podobně jako na trhu, kde se strany dohodnou na ceně, za kterou si vymění aktiva. Instituce známé jako burzy cenných papírů umožňují výměnu veřejně obchodovaných akcií. Za tímto účelem musí společnost provést primární veřejnou nabídku akcií (IPO). Akcie představuje vlastnický podíl ve společnosti. Pokud například společnost vydá jeden milion akcií a vy vlastníte jednu, pak vlastníte jednu miliontinu této společnosti. Vlastnictví akcie znamená, že máte určitá práva vůči společnosti, která ji vydala. Patří mezi ně i práva týkající se účasti na valných hromadách. A také právo na podíl ze zisku, který může společnost rozdělit.

Když kupujete nebo investujete do akcií, kupujete samotnou podkladovou akcii a snažíte se ji držet dlouhodobě. Pokud společnost roste a její hodnota se zvyšuje, cena akcií se zvyšuje a vy můžete své akcie prodat se ziskem. Do té doby budete dostávat dividendy a hlasovací práva. Pokud však hodnota společnosti klesne, klesne i cena jejích akcií a vy můžete utrpět ztrátu.

Na druhou stranu, pokud byste se rozhodli obchodovat s akciemi, mohli byste investovat do ceny budoucí hodnoty aktiva, aniž byste jej museli převzít do vlastnictví. Tento typ obchodování se obvykle provádí jako krátkodobá strategie. I kdybyste podkladovou akcii nevlastnili, mohli byste jít na krátkou pozici snadněji než při obchodování na krátko tradičním způsobem. Z tohoto důvodu byste mohli profitovat z akcií, jejichž cena klesá, a ne pouze z těch, které se obchodují směrem nahoru.

Proč společnosti obchodují na burze?

Hlavním důvodem, proč společnosti vstupují na burzu, je získání kapitálu prostřednictvím přístupu na veřejné kapitálové trhy a prodeje akcií jednotlivým investorům a institucím. Alternativou k získání kapitálu je proto rizikový kapitál.

Většina společností je kótována na domácích burzách cenných papírů. Například v České republice je hlavním burzovním trhem Burza cenných papírů Praha, a. s. Stále častěji se však stává, že společnosti jsou kótovány na samostatných burzách, aby využily zahraničních investic.

Kolik akcií může společnost vlastnit?

Minimální počet akcií, které může společnost vydat, je jedna. To může nastat v případě, kdy je v celé společnosti pouze jeden vlastník. Maximální počet akcií, které může společnost vydat, však není stanoven, takže se může u jednotlivých společností lišit.

Počet dostupných akcií se může v průběhu času měnit, protože společnost může vydávat další akcie nebo je od investorů odkupovat.

Jaká je hodnota akcie?

Hodnota akcie se může lišit v závislosti na tom, zda se jedná o reálnou nebo tržní hodnotu. Reálná hodnota je vnitřní hodnota akcie založená na základních údajích společnosti, zatímco tržní hodnota je částka, kterou jsou investoři ochotni za akcie zaplatit.

Reálná hodnota akcie je obvykle mnohem nižší než tržní hodnota, protože tržní hodnota je silně ovlivněna poptávkou, a proto ne vždy odráží základní údaje o akcii. Pokud se poptávka po akcii zvýší, zatímco nabídka zůstane konstantní, cena akcie se zvýší, protože investoři jsou ochotni zaplatit více.

Proč nakupovat nebo obchodovat s akciemi?

Lidé nakupují a prodávají akcie, aby získali informace o stavu a růstu celé ekonomiky, stejně jako o stavu a růstu společnosti. Vaše rozhodnutí, zda investovat do akcií nebo obchodovat s jejich cenou, bude záviset na tom, zda máte zájem o dlouhodobou nebo krátkodobou strategii.

Proč kupujeme akcie?

Investoři nakupují akcie, protože je považují za efektivnější, i když rizikovější způsob dosahování dlouhodobých výnosů než držení hotovosti. Za posledních 100 let dosáhly britské akcie průměrného ročního výnosu 4,99 % nad inflací. To znamená, že reálná hodnota investice by se každých 13 let zdvojnásobila. Pokud tedy očekáváte, že inflace bude trvale na úrovni 2,5 %, můžete očekávat, že váš výnos bude o 4,99 % vyšší než inflace, což dává celkový výnos 7,5 %.

Investování do akcií dává investorům pouze možnost jít do dlouhého kurzu akcií společnosti, takže byste dosáhli zisku pouze v případě, že by hodnota akcií vzrostla, a utrpěli byste ztrátu, pokud by hodnota akcií klesla. Dividendy však můžete obdržet i v případě, že cena akcií společnosti klesne.

Dividendy lze považovat za dodatečný příjem nebo je reinvestovat do jiných akcií či fondů a dosáhnout tak komplexního dividendového výnosu.

Proč můžeme obchodovat s akciemi?

Obchodování s akciemi prostřednictvím derivátových produktů se stává populárním, protože vám umožňuje jít na krátkou nebo dlouhou pozici, což vám dává příležitost těžit z rostoucích i klesajících trhů, protože nemusíte vlastnit podkladové aktivum.

Při obchodování s akciemi prostřednictvím pákových produktů, jako jsou CFD a bariérové obchody, musíte vložit pouze část požadovaného kapitálu, který se v případě CFD nazývá marže. Z tohoto důvodu je obchodování s akciemi velkým lákadlem, protože k získání plné expozice na trhu je zapotřebí méně kapitálu. Přestože pákový efekt přináší značné výhody, jsou s ním spojena i rizika.

Jaká jsou rizika obchodování s akciemi?

Hlavní riziko spojené s nákupem akcií spočívá v tom, že se společnost dostane do potíží, zkrachuje nebo že cena jejích akcií klesne na nulu. Pokud by se tak stalo, přišli byste pouze o svou počáteční investici. Pokud jste například investovali 100 000 Kč, můžete při poklesu ceny akcie na nulu přijít maximálně o 100 000 Kč.

Investoři mohou čelit riziku krátkodobého poklesu ceny akcií pomocí oblíbené strategie známé jako zajištění. Alternativně mohou investoři diverzifikovat svůj majetek investováním do fondu obchodovaného na burze (ETF) nebo obchodováním s jeho cenou. Tyto fondy jsou koše akcií, které sledují cenové pohyby podkladového trhu.

Rizika obchodování s akciemi

Riziko spojené s obchodováním s akciemi je výrazně odlišné kvůli pákovému efektu. Při obchodování s marží se vaše zisky a ztráty vypočítávají na základě plné hodnoty pozice, nikoli na základě počátečního vkladu. To znamená, že ačkoli máte možnost zvýšit své zisky, totéž může platit i pro ztráty, zejména u CFD. Při bariérovém obchodování je však vaše celkové riziko omezeno na prémii, kterou zaplatíte za otevření pozice.

Existují však nástroje, které mohou investoři použít k řízení tohoto rizika. Například stop-lossy umožňují obchodníkům definovat bod výstupu pro pozice, které se pohybují proti nim, zatímco limitní příkazy uzavírají pozici, když se trh pohne o určitou částku ve prospěch obchodníka.

Pokud byste se rozhodli držet krátkou pozici v akciích, ať už tradičně, nebo pomocí derivátových produktů, vystavili byste se neomezenému počtu potenciálních nevýhod. Teoreticky neexistuje žádný limit, o kolik by mohla cena akcií vzrůst.

Jak nakupovat nebo obchodovat s akciemi

Chcete-li nakupovat akcie, musíte si otevřít účet pro obchodování s akciemi u poskytovatele služeb obchodování s akciemi. Můžete si koupit buď pevný počet akcií (např. 100 akcií), nebo akcie za určitou částku (např. akcie v celkové hodnotě 1 000 EUR). Po zakoupení akcií jste jejich držitelem a můžete využívat všech výhod plynoucích z dividend. Pokud chcete, můžete akcie později prodat.

Jak obchodovat s akciemi pomocí CFD nebo obchodování s pákovým efektem

K obchodování s cenou podkladové akcie můžete využít derivátové produkty, jako jsou CFD a pákový efekt. Než začnete obchodovat s akciemi, je důležité pochopit výhody používání těchto produktů i rizika s nimi spojená.

Nejnovější články z finančních zpráv

Přečtěte si, co je nového

Kreditní karta je pozoruhodný finanční nástroj, který umožňuje jejím držitelům flexibilitu v oblasti jejich osobních financí. Kreditní kartu si představte jako malé, ale efektivní vybavení pro cesty, které vám umožňuje nakupovat dnes a platit později, a to vše s dodatečným bonusem v podobě dalších výhod a možných řešení. Níže uvádíme detailní...

Minimální mzda v České republice byla stanovena na 17 300 Kč měsíčně pro rok 2023. Oproti minulému roku se jedná o zvýšení o 1 100 Kč. Kromě měsíční mzdy byla rovněž stanovena hodinová mzda ve výši nejméně 103,80 Kč. K tomuto navýšení došlo s účinností od 1. ledna 2023.

Stříbro, tento krásný kov s charakteristickým leskem, vždy fascinovalo lidstvo. Ale stříbro není jen dekorativní, je rovněž ceněno pro své jedinečné vlastnosti a široké využití v průmyslu. V dnešní době je stříbro také jednou z možných investičních příležitostí. Ale vyplatí se investovat do stříbra?