Jak mohu ušetřit peníze na koupi vlastního domu nebo bytu?

14.10.2022

Během života je třeba učinit mnoho rozhodnutí. Koupě domu je jednou z nejdůležitějších, mimo jiné proto, že vyžaduje velkou finanční investici. Z tohoto důvodu a vzhledem k finančním důsledkům se vyplatí před jakýmkoli krokem v tomto směru analyzovat, jak ušetřit, aby byla koupě domu "úspornější".

Ušetřit peníze na koupi vlastního domu nebo bytu
Ušetřit peníze na koupi vlastního domu nebo bytu

Kolik byste měli ušetřit na koupi domu?

Spoření na koupi domu vyžaduje především výpočet částky potřebné na zálohu. Jedná se o počáteční platbu, která se provádí před podpisem smlouvy a obvykle se rovná 20 % ceny. Zbývajících 80 % je hrazeno prostřednictvím hypotéky.

Stejně tak si musíte na koupi domu našetřit dostatek peněz na náklady spojené s koupí a prodejem (např. daň z prodeje, náklady na právní úkony nebo případné rekonstrukce (běžné u domů, které nejsou novostavbami).

Při spoření na koupi domu je také vhodné zvážit podmínky hypoték, které nabízejí různé banky. Především, a to je možná aspekt, který může nejvíce pomoci snížit náklady, je třeba analyzovat dobu, po kterou budou spláceny. Proč? Pokud si zvolíte delší dobu splatnosti, bude měsíční splátka nižší (což vám usnadní spoření), ale na rozdíl od kratší doby splatnosti zaplatíte vyšší úrok.

Ve většině případů závisí volba jedné nebo druhé varianty na výši příjmů členů rodiny, která určuje rozpočet vyčleněný na koupi domu. Pokud je tento údaj vyšší, počet let, po které je hypotéka splácena, je obvykle nižší (protože každý měsíc lze platit vyšší měsíční splátku). Pokud je omezena, doba splácení bývá delší (což umožňuje splácet menší měsíční splátky).

Kolik peněz musíte našetřit na koupi domu?

Existuje několik řešení, která vám mohou pomoci ušetřit na koupi domu, z nichž nejdůležitější jsou:

Kontrola výdajů: je třeba analyzovat výdaje, které jsou fixní (elektřina, voda, plyn, telefon, internet atd.), a také ty, které souvisejí s každodenním životem (např. první ranní káva, délka cesty do práce atd.), a zjistit, zda jsou nezbytně nutné (nebo je lze eliminovat) a zda za ně platíte správnou částku (nebo ji lze snížit). Tímto způsobem, a pouze pokud zaplatíte to, co je nezbytné, budete moci našetřit na koupi svého domova.

Spořicí účet : tento účet se zřizuje nejsnáze, protože o něj stačí požádat banku. Po založení se na něj každý měsíc ukládá malá částka peněz, a to buď osobně, nebo převodem.

Investování úspor: "vložení peněz do investice" umožňuje ve střednědobém až dlouhodobém horizontu nabídnout dodatečný výnos v podobě ekonomického zhodnocení vyššího, než byla původně investovaná částka. Na trhu existuje široká škála investičních fondů, které jsou přizpůsobeny rizikovému profilu a cílům investora.

Je nutné vlastnit dům nebo byt?

Pokud jste se rozhodli spořit na nové bydlení, pravděpodobně vám to nikdo neřekne. Někteří lidé si však myslí, že vlastnictví domu není důležité. Jako důvod často uvádějí skutečnost, že člověk téměř celý svůj produktivní život splácí cizí majetek a nakonec, i když je jeho vlastní, si ho ve stáří už nemůže dovolit. Pokud se v průběhu splácení stane něco, s čím dlužník nepočítal, například rozvod manželství, zdravotní nehoda, výkon trestu i za nedbalostní a třeba i neúmyslný trestný čin nebo změna politiky státu, může přijít o draze investované peníze, které vynaložil na splátky.

Nejnovější články

Přečtěte si jako první, co je nového

Obchodování CFD (Contract for Difference) je forma finančního obchodování, která umožňuje spekulovat na cenové rozdíly finančních nástrojů, jako jsou akcie, komodity, indexy nebo měnové páry, aniž byste tato aktiva fyzicky vlastnili.

Devizový trh (známý také jako forexový trh, nebo měnový trh) je globální decentralizovaný trh, na kterém se obchoduje s měnami. Tento trh je největším a nejlikvidnějším finančním trhem na světě s denním objemem obchodů přesahujícím 6 bilionů amerických dolarů. Na devizovém trhu se nakupují a prodávají měny za účelem spekulace, zajištění nebo...

Variabilní a fixní úrokové sazby jsou dva typy úrokových sazeb používaných u úvěrů a půjček. Rozdíl mezi nimi spočívá ve způsobu, jakým jsou tyto úrokové sazby stanoveny a jak se mohou v průběhu trvání půjčky nebo úvěru měnit.

Refinancování je proces, při kterém osoba nebo společnost získá nový úvěr na splacení stávajícího dluhu, často za lepších podmínek než původní úvěr. Cílem refinancování je získat výhodnější podmínky, například nižší úrokové sazby, kratší nebo delší dobu splácení, změnu typu úvěru nebo zlepšení finanční situace.