Jak mohu ušetřit peníze na koupi vlastního domu nebo bytu?

14.10.2022

Během života je třeba učinit mnoho rozhodnutí. Koupě domu je jednou z nejdůležitějších, mimo jiné proto, že vyžaduje velkou finanční investici. Z tohoto důvodu a vzhledem k finančním důsledkům se vyplatí před jakýmkoli krokem v tomto směru analyzovat, jak ušetřit, aby byla koupě domu "úspornější".

Ušetřit peníze na koupi vlastního domu nebo bytu
Ušetřit peníze na koupi vlastního domu nebo bytu

Kolik byste měli ušetřit na koupi domu?

Spoření na koupi domu vyžaduje především výpočet částky potřebné na zálohu. Jedná se o počáteční platbu, která se provádí před podpisem smlouvy a obvykle se rovná 20 % ceny. Zbývajících 80 % je hrazeno prostřednictvím hypotéky.

Stejně tak si musíte na koupi domu našetřit dostatek peněz na náklady spojené s koupí a prodejem (např. daň z prodeje, náklady na právní úkony nebo případné rekonstrukce (běžné u domů, které nejsou novostavbami).

Při spoření na koupi domu je také vhodné zvážit podmínky hypoték, které nabízejí různé banky. Především, a to je možná aspekt, který může nejvíce pomoci snížit náklady, je třeba analyzovat dobu, po kterou budou spláceny. Proč? Pokud si zvolíte delší dobu splatnosti, bude měsíční splátka nižší (což vám usnadní spoření), ale na rozdíl od kratší doby splatnosti zaplatíte vyšší úrok.

Ve většině případů závisí volba jedné nebo druhé varianty na výši příjmů členů rodiny, která určuje rozpočet vyčleněný na koupi domu. Pokud je tento údaj vyšší, počet let, po které je hypotéka splácena, je obvykle nižší (protože každý měsíc lze platit vyšší měsíční splátku). Pokud je omezena, doba splácení bývá delší (což umožňuje splácet menší měsíční splátky).

Kolik peněz musíte našetřit na koupi domu?

Existuje několik řešení, která vám mohou pomoci ušetřit na koupi domu, z nichž nejdůležitější jsou:

Kontrola výdajů: je třeba analyzovat výdaje, které jsou fixní (elektřina, voda, plyn, telefon, internet atd.), a také ty, které souvisejí s každodenním životem (např. první ranní káva, délka cesty do práce atd.), a zjistit, zda jsou nezbytně nutné (nebo je lze eliminovat) a zda za ně platíte správnou částku (nebo ji lze snížit). Tímto způsobem, a pouze pokud zaplatíte to, co je nezbytné, budete moci našetřit na koupi svého domova.

Spořicí účet : tento účet se zřizuje nejsnáze, protože o něj stačí požádat banku. Po založení se na něj každý měsíc ukládá malá částka peněz, a to buď osobně, nebo převodem.

Investování úspor: "vložení peněz do investice" umožňuje ve střednědobém až dlouhodobém horizontu nabídnout dodatečný výnos v podobě ekonomického zhodnocení vyššího, než byla původně investovaná částka. Na trhu existuje široká škála investičních fondů, které jsou přizpůsobeny rizikovému profilu a cílům investora.

Je nutné vlastnit dům nebo byt?

Pokud jste se rozhodli spořit na nové bydlení, pravděpodobně vám to nikdo neřekne. Někteří lidé si však myslí, že vlastnictví domu není důležité. Jako důvod často uvádějí skutečnost, že člověk téměř celý svůj produktivní život splácí cizí majetek a nakonec, i když je jeho vlastní, si ho ve stáří už nemůže dovolit. Pokud se v průběhu splácení stane něco, s čím dlužník nepočítal, například rozvod manželství, zdravotní nehoda, výkon trestu i za nedbalostní a třeba i neúmyslný trestný čin nebo změna politiky státu, může přijít o draze investované peníze, které vynaložil na splátky.

Nejnovější články

Přečtěte si jako první, co je nového

Kreditní karta je pozoruhodný finanční nástroj, který umožňuje jejím držitelům flexibilitu v oblasti jejich osobních financí. Kreditní kartu si představte jako malé, ale efektivní vybavení pro cesty, které vám umožňuje nakupovat dnes a platit později, a to vše s dodatečným bonusem v podobě dalších výhod a možných řešení. Níže uvádíme detailní...

Minimální mzda v České republice byla stanovena na 17 300 Kč měsíčně pro rok 2023. Oproti minulému roku se jedná o zvýšení o 1 100 Kč. Kromě měsíční mzdy byla rovněž stanovena hodinová mzda ve výši nejméně 103,80 Kč. K tomuto navýšení došlo s účinností od 1. ledna 2023.

Stříbro, tento krásný kov s charakteristickým leskem, vždy fascinovalo lidstvo. Ale stříbro není jen dekorativní, je rovněž ceněno pro své jedinečné vlastnosti a široké využití v průmyslu. V dnešní době je stříbro také jednou z možných investičních příležitostí. Ale vyplatí se investovat do stříbra?

V dnešní době se stává nebankovní půjčka čím dál tím atraktivnějším způsobem financování pro mnoho lidí. Nejedná se o tradiční formu financování, kterou by nám poskytla banka, ale o formu půjčky, kterou poskytují nebankovní instituce. Tyto instituce mohou být různé - od společností specializujících se na mikropůjčky až po společnosti poskytující...

Telegram je aplikace pro zasílání zpráv, která se zaměřuje především na zasílání zpráv a komunikaci. Ačkoli není primárně určena k vytváření příjmů, mnoho lidí našlo kreativní způsoby, jak si jejím prostřednictvím vydělat peníze. Níže uvádíme 8 způsobů, jak můžete Telegram využít k vytváření příjmů.