Jak nenaletět podvodníkům s investicemi

14.01.2023

Investiční podvody jsou stále častější. Podvodníci jsou často zkušení a mají mezinárodní kontakty. Podvody jsou často prováděny s využitím bohatých brožur, honosných názvů produktů, profesionálních webových stránek a fiktivních výsledků.

Investiční podvod
Investiční podvod

Pokud vám někdo nabídne investici, měli byste se vždy pořádně zkontrolovat o koho se jedná. Můžete se také obrátit na orgán dohledu v zemi, kde má investiční společnost sídlo, pokud podléhá dohledu.

Každému, kdo se na vás obrátí, dejte jasně najevo, že si všechny obdržené informace ověříte. To může podvodníky odradit od dalších pokusů vás přesvědčit. Položte si také otázku, proč vám byla investice nabídnuta.

Na co je třeba dávat si pozor

Často to začíná nečekaným telefonátem nebo lákavou reklamou na sociálních sítích. Často vás lákají s možností získat přístup na trhy a do podniků, které jsou obvykle určeny pouze profesionálním investorům a bohatým lidem.

To, že společnost není na černém seznamu České národní banky nebo na seznamu Financial Conduct Authority, ještě neznamená, že je seriózní. Podvodníci často mění jména svých společností.

Pokud to zní příliš dobře na to, aby to byla pravda, obvykle to pravda není.

Pokládejte správné otázky

Chcete-li zjistit, zda je investiční poradce seriózní, můžete mu položit řadu otázek. Podle odpovědí, které dostanete, se můžete rozhodnout, zda chcete s jeho pomocí investovat své peníze.

Jak vás společnost našla?

První otázka, kterou byste měli volajícímu položit, je, jak vás vůbec našel.

Jak společnost získala vaše jméno?

S největší pravděpodobností vám bude sděleno, že jste byli speciálně vybráni, ale ve skutečnosti společnost našla vaše jméno v telefonním seznamu, na internetu nebo podobně. Jejich cílem je, abyste se cítili důležití.

Vaše otázky týkající se společnosti

Měli byste se ptát na společnost, reference, adresu a odpovědný orgán atd.

Požádejte společnost o zaslání informací, které si můžete přečíst.

Požádejte o informace o společnosti, jako je její registrační číslo, IČO, DIČ a pod. Zkontrolujte společnost s aktuálními rejstříky a taky přes Google nebo Seznam.cz.

Požádejte o reference

Nespokojte se s nějakými neznámými jmény, reference by měly pocházet od renomované banky nebo relevantní finanční instituce, kterou můžete kontaktovat!

Požádejte o osobní návštěvu

Nepoctivý poradce nechce osobní návštěvu "v kanceláři"! Trvejte na tom!

Požádejte o název dozorčího orgánu

Pokud vám poradce nedokáže odpovědět nebo pokud tvrdí, že jeho podnik nepotřebuje dohled: obraťte se přímo na dozorový orgán jako je Česká národní banka.

Ptáte se, kam se můžete obrátit v případě sporu?

Ujistěte se, že existuje orgán, na který se můžete obrátit v případě sporu. Zeptejte se, zda má společnost pojištění odpovědnosti a u které pojišťovny. Zkontrolujte si všechny informace.

Vaše otázky týkající se investice

Měli byste se ptát na investici, do které chtějí investovat.

Ptejte se na rizika spojená s investicí

S výjimkou několika investic je vždy přítomno určité riziko, které se může pohybovat od nízkého po vysoké. Pokud by byla investice bez rizika, sotva by vás kontaktovali.

Zjistěte, jak se investice dosud osvědčila

Vyžádejte si písemné informace o výkonnosti jejich investic. Nezapomeňte, že historická výkonnost neodráží, jak budou produkty fungovat v budoucnu.

Zeptejte se na cenu investice a poplatky

Zjistěte si, jaké jsou přesné náklady na investici. Vyžádejte si písemné informace o všech nákladech. Pokud tyto informace nedostanete: je to podvod!

Zeptejte se, zda jsou investice kótovány na burze

"Podvodní" investice nejsou nikdy kótovány na burze nebo autorizovaném trhu, protože pravidla pro kótované produkty jsou přísná.

Zeptejte se, kde a kdo bude držet váš kapitál

Je důležité, aby investice klientů nebyly smíšeny s aktivy společnosti a aby byly odděleny. Budete mít přístup ke kapitálu? Která banka jej bude zpracovávat a spravovat? Zkontrolujte si jejich odpovědi.

Pomoc při záchraně bývá často dalším podvodem

Spotřebitelé, kteří přišli o peníze v důsledku podvodu, jsou vystaveni velkému riziku, že budou podvedeni znovu. Tentokrát od někoho, kdo tvrdí, že jim může pomoci.

Mnoha spotřebitelům, kteří přišli o velké částky peněz po telefonických podvodech nebo po nákupu kryptoměn prostřednictvím falešných webových stránek, později volali lidé, kteří tvrdili, že chtějí pomoci zastavit podvodníky nebo vrátit spotřebitelům jejich peníze. Jedná se jen o pokračující podvod.

Dva typy podvodníků - "autorita" a "advokát"

Jeden typ podvodníka tvrdí, že volá z nějakého úřadu, například z finančního úřadu, a někdy je na telefonu vidět telefonní číslo úřadu, což se označuje jako spoofing. Volající tvrdí, že můžete pomoci zastavit podvodníky a že můžete získat své peníze zpět. Ve skutečnosti po vás podvodník chce, abyste se přihlásili do banky nebo poskytli informace. To podvodníkovi umožní přístup do vašeho internetového bankovnictví.

Může to být také někdo, kdo tvrdí, že jedná jako zástupce několika dalších obětí. To je v případě investičních podvodů běžné. Podle "advokáta" můžete získat pomoc při vymáhání ztracených peněz, ale budete muset zaplatit "poplatek" nebo "daň". Je to samozřejmě jen způsob, jak z vás vytáhnout další peníze.

Co mám dělat, když jsem byl podveden?

Pokud jste se stali obětí podvodu, kontaktujte ihned policii. Měli byste se také obrátit na banku a podat stížnost. Pokud má banka možnost zastavit platby nebo získat peníze zpět prostřednictvím chargebacku, udělá to. Bohužel možnost získat peníze zpět tímto způsobem je velmi malá.Nejnovější články

Přečtěte si jako první, co je nového

Kreditní karta je pozoruhodný finanční nástroj, který umožňuje jejím držitelům flexibilitu v oblasti jejich osobních financí. Kreditní kartu si představte jako malé, ale efektivní vybavení pro cesty, které vám umožňuje nakupovat dnes a platit později, a to vše s dodatečným bonusem v podobě dalších výhod a možných řešení. Níže uvádíme detailní...

Minimální mzda v České republice byla stanovena na 17 300 Kč měsíčně pro rok 2023. Oproti minulému roku se jedná o zvýšení o 1 100 Kč. Kromě měsíční mzdy byla rovněž stanovena hodinová mzda ve výši nejméně 103,80 Kč. K tomuto navýšení došlo s účinností od 1. ledna 2023.

Stříbro, tento krásný kov s charakteristickým leskem, vždy fascinovalo lidstvo. Ale stříbro není jen dekorativní, je rovněž ceněno pro své jedinečné vlastnosti a široké využití v průmyslu. V dnešní době je stříbro také jednou z možných investičních příležitostí. Ale vyplatí se investovat do stříbra?

V dnešní době se stává nebankovní půjčka čím dál tím atraktivnějším způsobem financování pro mnoho lidí. Nejedná se o tradiční formu financování, kterou by nám poskytla banka, ale o formu půjčky, kterou poskytují nebankovní instituce. Tyto instituce mohou být různé - od společností specializujících se na mikropůjčky až po společnosti poskytující...