Výplata výživného po dosažení věku 18 let
Výplata výživného po dosažení věku 18 let se předpokládá v případech, kdy dítě pravidelně navštěvuje školu, není registrováno jako nezaměstnané a není zaměstnáno. V takovém případě může být výživné vypláceno po dosažení věku 18 let pouze do doby, než dítě dokončí střední nebo vysokoškolské vzdělání. To však nemůže trvat neomezeně dlouho, neboť po dosažení věku 26 let se výživné přestává vyplácet.
Jak dlouho se platí výživné
Doba, po kterou je výživné splatné, závisí především na tom, kdo výživné potřebuje, a na samotném právním základu. V případě výživného pro vyživovaného manžela je jasné, do kdy je výživné splatné. Nejde o to, do kterého roku je výživné splatné, ale o to, že když rozvedený manžel získá vlastní majetek nebo příjem nebo když uzavře nové manželství nebo nové partnerství, nárok na výživné zaniká. Otázka - do kdy má být výživné placeno - se bude týkat pouze dětí, neboť platí věková hranice 18 let, ale při splnění zvláštních podmínek to může být až 26 let. Nezapomeňte však, že do 18 let věku dítěte musí být výživné vypláceno druhému rodiči, ale po dovršení 18 roku života toto výživné již přísluší dítěti a vyplácí se přímo jemu.
Žádost o ukončení výživného
Žádost o ukončení výživného je dokument, který musí osoba povinná platit výživné předložit v případech, kdy již neexistují zákonné podmínky pro placení výživného. To se týká platby výživného na zletilé dítě nebo na dítě, které nastoupilo do zaměstnání, ukončilo denní studium, uzavřelo manželství atd. Žádost o ukončení výplaty výživného se podává rovněž v případě, že zaniknou zákonné podmínky pro vyživovaného manžela. Rozsah pozastavení výživného závisí na tom, zda se vyživovaný manžel znovu ožení nebo získá vlastní příjem či majetek. S tím, jak napsat příkaz k ukončení výživného, vám nejlépe poradí advokát pro rodinné právo.