Jak se zbavit rýmy za jeden den, přes noc nebo dokonce za 5 minut?

01.01.2022

Jediná upřímná odpověď na otázku položenou v nadpisu je: ne, nachlazení nelze vyléčit za den, přes noc ani za 5 minut. Můžete však udělat mnoho pro to, abyste snížili výskyt infekce, urychlili proces léčení, odstranili nepříjemné příznaky a cítili se lépe.

Rýma
Rýma

Žijeme rychle a chceme mít všechno hned teď. U nachlazení tento trik funguje pouze v jednom případě: můžeme ho chytit téměř okamžitě (inkubační doba infekce je 1-2 dny). Překonání nemoci by mělo nějakou dobu trvat. Zotavení po nachlazení je složitý, několikastupňový biologický proces, který by měl trvat delší dobu: organismus napadený virem musí bojovat, vytvořit dostatečné množství protilátek a nechat ho dělat svou práci. Můžeme a musíme mu v tom pomoci, ale především mu nesmíme stát v cestě.

Odkud se bere nachlazení?

Nachlazení, soubor příznaků spojených se zánětem sliznice nosu, krku a vedlejších nosních dutin, je nejčastěji způsobeno jedním z 200 různých typů virů, především rhinovirů a koronavirů, ale také adenovirů, virů parainfluenzy a mnoha a mnoha dalších. Přenášejí se kapénkovou cestou a prostřednictvím kontaminovaných předmětů.

Příznaky nachlazení

Prvními příznaky nachlazení jsou:

 • Bolest hlavy,
 • zimnice,
 • kýchání,
 • bolest v krku.

Postupem času se z nich stanou:

Rýma, nejprve vodnatá, pak hustá a stále méně průhledná (pozor! nazelenalá barva nemusí nutně znamenat bakteriální infekci!). Kašel, zpočátku obvykle suchý (neproduktivní), později vlhký (produktivní),

Komplikace nachlazení

Nekomplikované nachlazení je "samoodoznívající" infekce, což znamená, že obvykle samo odezní a nezpůsobuje žádné další problémy.

Pokud však nedáme tělu šanci bojovat s viry nebo máme jiné zdravotní problémy, mohou nastat komplikace, nejčastěji bakteriální zánět vedlejších nosních dutin a zánět středního ucha.

Jak dlouho trvá nachlazení?

Nachlazení trvá 7-10 dní, ale po nějaké době se cítíme lépe.

Jak rychle přejde, závisí na mnoha faktorech. Záleží i na tom, koho viry postihly: například dospělý člověk se zotaví rychleji než dítě, jehož imunitní systém ještě není plně vyvinutý, nebo než starší člověk, jehož imunita je již oslabená. Zatřetí od celkového zdravotního stavu: nachlazení u člověka, který netrpí ničím závažným, trvá kratší dobu než u člověka s chronickým onemocněním (např. cukrovkou, astmatem, hypertyreózou atd.). Za čtvrté závisí na našem životním stylu: zda dostatečně spíme, zda se dobře stravujeme atd. A za páté, co dělat, když se objeví první příznaky. Nejužitečnější věcí, jak se rychle vypořádat s nachlazením, je... zdravý rozum.

Jak se rychle zbavit nachlazení?

Pro rychlé vyléčení nachlazení (ani ne za den) můžete udělat hodně:

Přijměte okamžitá opatření

Například pokud je vám velká zima, co nejdříve se dostaňte domů a postupně se zahřejte. Napijte se něčeho teplého, dejte si teplou sprchu. Na rozdíl od svého názvu není příčinou nachlazení, ale může usnadnit útok virů.

Zůstaňte doma

Pokud jste nachlazení a jdete do práce, související únava, stres a spěch přispějí k infekci. Vystavujte se rychlým změnám teplot. Nakazíte ostatní a přijdete do kontaktu s lidmi, od kterých se můžete nakazit například chřipkou. Jakákoli infekce (i mírné nachlazení) snižuje vaši imunitu, proto je lepší to s ní nepřehánět.

Pokud zůstanete doma (a místo úklidu budete odpočívat), vaše tělo se dokáže virům bránit a s infekcí se vypořádá rychleji. Snažte se nenakazit své domácí mazlíčky: udržujte si odstup, myjte si ruce, používejte samostatný ručník, často větrejte.

Vezměte si léky

Existuje mnoho léků, které vám mohou pomoci při nachlazení, např:

 • Antipyretika a protizánětlivé léky obsahující ibuprofen, aspirin,
 • léky proti bolesti a horečce obsahující paracetamol,
 • léky na snížení otoku sliznic a na uvolnění nosu, např. pseudoefedrin, xylometazolin, oxymetazolin. Pomoci mohou také spreje s mořskou solí,
 • expektorancia a léky tlumící kašel,
 • dezinfekční prostředky na krk a hrdlo.

Nemělo by se zapomínat, že ani ty nejlepší léky nepovedou k zázračnému, okamžitému uzdravení. I když se po jejich užití cítíte mnohem lépe (neteče vám z nosu, nekašlete, nebolí vás hlava ani v krku), infekce je stále přítomna a neměli byste ji ignorovat.

Hodně pijte

Tekutiny, zejména teplé, pomáhají ředit sekrety a čistit dýchací cesty.

Používejte domácí prostředky

Domácí prostředky, jako je inhalace horké páry s eukalyptovým olejem, vám mohou pomoci zvládnout nachlazení.

Co můžete udělat, abyste se nachlazení vyhnuli?

 • Pečujte o svou imunitu.
 • Oblékejte se přiměřeně počasí a pamatujte, že přehřátí je stejně nebezpečné jako vystavení se chladu,
 • vyhýbejte se přímému kontaktu s lidmi, kteří mají příznaky infekce (kašel, rýma),
 • myjte si ruce. Viry, které způsobují nachlazení, jsou téměř všude: na klikách tramvají, na mincích.

Jak dlouho trvá nachlazení?

Nachlazení trvá 7-10 dní, ale po nějaké době se cítíme lépe.

Nejnovější články

Přečtěte si jako první, co je nového

Kreditní karta je pozoruhodný finanční nástroj, který umožňuje jejím držitelům flexibilitu v oblasti jejich osobních financí. Kreditní kartu si představte jako malé, ale efektivní vybavení pro cesty, které vám umožňuje nakupovat dnes a platit později, a to vše s dodatečným bonusem v podobě dalších výhod a možných řešení. Níže uvádíme detailní...

Minimální mzda v České republice byla stanovena na 17 300 Kč měsíčně pro rok 2023. Oproti minulému roku se jedná o zvýšení o 1 100 Kč. Kromě měsíční mzdy byla rovněž stanovena hodinová mzda ve výši nejméně 103,80 Kč. K tomuto navýšení došlo s účinností od 1. ledna 2023.

Stříbro, tento krásný kov s charakteristickým leskem, vždy fascinovalo lidstvo. Ale stříbro není jen dekorativní, je rovněž ceněno pro své jedinečné vlastnosti a široké využití v průmyslu. V dnešní době je stříbro také jednou z možných investičních příležitostí. Ale vyplatí se investovat do stříbra?

V dnešní době se stává nebankovní půjčka čím dál tím atraktivnějším způsobem financování pro mnoho lidí. Nejedná se o tradiční formu financování, kterou by nám poskytla banka, ale o formu půjčky, kterou poskytují nebankovní instituce. Tyto instituce mohou být různé - od společností specializujících se na mikropůjčky až po společnosti poskytující...