Jak si vybrat půjčku

30.10.2018

Finanční trh je plný různých nebankovních společností a bank, které se vás stále snaží přesvědčovat, že právě jejich produkty jsou pro vás ty nejlepší a nejvýhodnější.

Jak si vybrat půjčku
Jak si vybrat půjčku

Je tomu tak i při manželských a Novomanželský půjčkách. Musíte však dbát na to, že se jedná o klasický marketing a všechny půjčky opravdu nemohou být nejvýhodnější. Musíte se tedy naučit rozeznat jejich výhodnost sami a naučit se vnímat několik faktorů. RPSN a úrok jsou sice důležité, ale stačit vám nebudou.


Nejdůležitějším ukazatelem každého úvěrového produktu je samozřejmě RPSN, tedy roční procentní sazba nákladů. Hodnota RPSN vlastně ukazuje, o kolik danou půjčku ročně přeplatíte. Základem RPSN je úrok, který představuje přímou cenu, kterou platíte za poskytnutí finančních prostředků bankovní či nebankovní společnosti. RPSN je však obohaceno io veškeré poplatky, které s vedením půjčky souvisí, díky čemuž v porovnání se samotným úrokem lépe znázorňuje, kolik vás bude půjčka reálně stát. Patří sem různé poplatky, například poplatek za poskytnutí půjčky, poplatek za vedení úvěrového účtu v bance či mnohé jiné. Tyto poplatky jsou v každé společnosti jiné a mohou tvořit podstatnou část vašich splátek. Je tedy důležité jim věnovat náležitou pozornost.

Při výběru půjčky se nezapomeňte informovat ani o možných dobách splatnosti. Samozřejmostí je stanovena maximální doba splatnosti, ale často se setkáte is omezeními minimální doby splatnosti. S dobou splatnosti přímo souvisí i měsíční splátka, takže si musíte dobře zvážit a vybrat si tak, abyste byli schopni peníze řádně splácet. Na druhé straně však platí, že čím déle budete půjčku splácet, tím více za ni nakonec zaplatíte. Úrok i RPSN jsou stanovovány ročně, takže delší období splácení představuje i vyšší celkovou vrácenou částku.

Výše popsané faktory ovlivňující výhodnost půjček souvisí s jejich řádným splácením. Existují však i další poplatky, které souvisejí s nepravidelnostmi splácení či například s předčasným splácením. Banky si účtují poplatky za upomínky související s prodlením vašich plateb či další jiné poplatky, kvůli čemuž se, pokud nastanou problémy se splácením, může půjčka mnohem prodražit. Měli byste myslet i na předčasné splacení, které bývá často omezováno různými podmínkami či dodatečnými poplatky. Pokud budete chtít svou půjčku splatit předčasně, mělo by to být co nejvýhodnější.

Při výběru půjčky vždy zvažte všechny možnosti a vyberte si tu nejvýhodnější právě pro vás. Rovněž si rozmyslete, zda půjčku opravdu potřebujete. Den co den se lidé dostávají do finančních problémů, často i právě kvůli špatným rozhodnutím při výběru půjčky. Buďte obezřetní a rozhodněte se správně.