Jak vysvětlit dítěti, že musíte jít do práce?

18.12.2022

Děti mají tisíc otázek typu: "Kde budeš, až budu ve školce nebo ve škole?". "Proč chodíte každý den do práce a co tam děláte?" Vysvětlete dítěti včas, co děláte za peníze a jaké je vaše povolání.

Jít do práce
Jít do práce

Jak svému dítěti vysvětlíte, proč chodíte do práce a co je to povolání?

1. Mluvte o tom, že musíte pracovat za peníze

Když se vás dítě zeptá, proč chodíte do práce, vysvětlete mu, že jste se s nadřízeným dohodli, že za svou práci dostanete určitou částku peněz.

Takto platíte za dům, ve kterém bydlíte, kupujete si jídlo a plníte přání všech členů rodiny. Nechte ho jít s vámi do obchodu, aby viděl, jak nakupujete potraviny a platíte za ně u pokladny. Nezapomeňte mu vysvětlit, jak funguje bankomat. Některé děti si myslí, že bankomat lidem pouze vydává peníze.

Pokud je to možné, domluvte se v práci, kdy by vás dítě mohlo navštívit. Ukažte jim, kde jste a co děláte.

2. Mluvte o výhodách práce

Peníze nejsou jediným důvodem, proč pracujeme. I když vaše práce není vaší vášní, chození do práce vám dává hodně. Poznáváte nové lidi, přispíváte k rozvoji komunity a práce je pro vás výzvou a odměnou.

Promluvte si s dítětem o poslání společnosti, ve které pracujete. Možná pracujete ve zdravotnictví, tak dítěti vysvětlete, že zachraňujete životy a léčíte nemocné. Pokud jste popeláři, řekněte dítěti, že posláním firmy je udržovat čisté prostředí, ve kterém se všichni cítíme dobře.

3. Popište dítěti, co děláte v práci

Definice toho, co je práce, se liší, protože každý z nás má jinou profesi a práci. Vyprávějte svému dítěti zajímavým způsobem, co děláte osm hodin denně, když nejste doma. Pokud je to možné, vezměte ho s sebou na pracoviště.

Mluvte o úkolech, které děláte, a o tom, čím se vaše společnost zabývá. Některé úlohy se vysvětlují snadněji, jiné vyžadují více času a pokud někdy pracujete z domova, ukažte dítěti, co děláte.

4. Vysvětlete dítěti pracovní dobu

Vysvětlete dítěti, že musíte dodržovat pracovní rozvrh. Začněte tím, že vysvětlíte, kdo sestavuje rozvrh a proč je takový, jaký je. Například proč jeden týden pracujete dopoledne a druhý odpoledne. Proč musíte pracovat v noci? Také jim řekněte, co je pro vás lepší a proč nemůže být všechno tak, jak chcete.

Nejnovější články

Přečtěte si jako první, co je nového

Siřičitany se přidávají do potravin jako konzervační a antimikrobiální látky. Jaký je jejich dopad na zdraví? Existuje bezpečná dávka? Evropský úřad pro bezpečnost potravin se snaží tuto otázku objasnit.

Pokud se chystáte na pracovní pohovor, je důležité se dobře připravit, abyste pro potenciálního zaměstnavatele vypadali zodpovědně a zajímavě. Zde je několik kroků, které můžete podniknout, abyste se na pohovor připravili:

Elektřina je dnes samozřejmostí, o které mnoho lidí téměř nepřemýšlí. Používáme ji doma, v práci i ve škole. Společnost, alespoň v průmyslovém světě, je založena výhradně na systémech, které ke svému fungování potřebují elektřinu. Průmysl a další podniky potřebují stálý přístup k elektřině. Mnozí z nás jsou neustále připojeni k internetu...

Spotové ceny elektřiny a plynu jsou ceny, za které se elektřina a plyn prodávají na komoditních trzích, tj. na "spotových trzích". Spotový trh s elektřinou a plynem se často nazývá "vnitrodenní trh", protože ceny se mohou měnit ze dne na den v závislosti na nabídce a poptávce.

Mnoho spotřebitelů potřebuje pomoc při zřizování výhodných spořicích produktů. Zároveň existuje větší množství společností a způsobů spoření a může být obtížné se zorientovat, které řešení je nejlepší. Ne všichni poskytovatelé mají dobrou pověst. Abychom vám pomohli vyhnout se nástrahám, připravili jsme pro vás pět tipů, které byste měli mít na...

Investiční podvody jsou stále častější. Podvodníci jsou často zkušení a mají mezinárodní kontakty. Podvody jsou často prováděny s využitím bohatých brožur, honosných názvů produktů, profesionálních webových stránek a fiktivních výsledků.