Jak získat a zřídit kontokorentní úvěr

06.09.2021

Přečerpání na účtu se neposkytuje automaticky, musíte o něj požádat. Abyste ji získali, musíte splnit několik podmínek. Smlouva o úvěru se obvykle uzavírá na jeden rok a automaticky se pak obnovuje.

kontokorentní úvěr
kontokorentní úvěr

Přečerpání čerpáte přímo ze svého běžného účtu, tj. vyberete peníze z bankomatu nebo zaplatíte kartou. V minulosti však nebylo žádnou neznámou, že kontokorentní úvěr se čerpal automaticky pokud jste splnili určité podmínky, mezi které například patřila pravidelná mzda.

Obvykle musíte splnit následující podmínky:

  • V bance, kde žádáte o kontokorentní úvěr, musíte mít založen běžný účet.
  • Běžný účet musí patřit výhradně vám.
  • Účet je veden nejméně tři měsíce.
  • Na tento účet plynou pravidelné a dostatečné příjmy.
  • Někdy je také vyžadován určitý průměrný zůstatek, nebo je stanoven určitý obrat v transakcích.

Výši kontokorentního úvěru určují banky. Obvykle se jedná o trojnásobek výšky příjmů. Z částky kontokorentního úvěru jsou účtovány úroky, dokud není splacen. Platí to samozřejmě jen v případě pokud se zákazník dostane skutečně do minusu a začne používat samotné peníze z úvěru. V případě pokud zákazník stihne svůj minusový zůstatek v čas vyrovnat (do určitého dne v měsíci), má čerpání úvěru většinou zdarma.

Může mít kontokorent každý?

V podstatě ano. Nejdůležitější podmínkou je pravidelný příjem. Kontokorentní ůvěr se neschválí takovému zákazníkovi, který nemá finanční prostředky ani jen pro zaplacení poplatků za účet. Pokud vám kontokorent neschválí hned, musíte být trpělivý. Banka vás většinou o takové možnosti bude kontaktovat sama a to prostřednictvím nějaké lákavé nabídky. Většina bank však zohledňuje úvěrovou historii a negativní historie může vést k tomu, že kontokorentní úvěr nebude poskytnut.

Jak požádat o kontokorentní úvěr

Prostřednictvím osobní návštěvy na pobočce

  • Jednoduše zajdete na nejbližší pobočku vaší banky a o kontokonent si požádáte přímo tam.

Prostřednictvím IB

  • O kontokorentní úvěr je možné prakticky už u všech našich bnkách požádat i prostřednictvím internetového bankovnictví. Stačí se jednoduše přihlásit do svého účtu a potvrdit zájem o takovou finanční službu.

Prostřednictvím telefonu

  • I jednoduché zavolání na zákaznickou linku vám může pomoci při žádosti o kontokorentní úvěr.

Je kontokorent půjčka? 

Ano, je to stejný typ služby jako online půjčka. Je proto si zodpovědně přemýšlet, jestli peníze navíc z banky potřebujete. Pokud je nepotřebujete, je lepší se zadlužování vyhnout. Přece jen pokud vám bude na bankovním účtu "svítit" velký obnos peněz, dříve či později vás to zláká a finanční prostředky využijete.

Nejnovější články z finančních zpráv

Přečtěte si, co je nového

Světová banka představila tři scénáře vývoje světové ekonomiky v letošním a příštím roce a analyzovala pravděpodobnost recese.

Ať už je vaším příjmem starobní důchod nebo invalidní, o půjčku ihned si můžete požádat jednoduše z vašeho domu. Samozřejmostí je odeslání finančních prostředků ihned po schválení a jednoduché doložení příjmu.

Ano, třeba mít ale na mysli, že pokud uvažujete o konsolidační půjčce (refinancování) tak se jedná o účelovou půjčku, kterou je nutné v plné výši využít k vyplacení všech půjček a úvěrů, kterých se bude týkat. V případě, že si potřebujete půjčit i na vyplacení ostatních půjček a úvěrů s tím, že vám ještě finanční prostředky zvýší i pro osobní...