Nový podvod šířící se přes Facebook okrádá lidi jednoho po druhém!

25.07.2018

Dostali jsme upozornění od poškozených klientů, že v České republice se začalo šířit množství podvodů organizovaných výlučně prostřednictvím sociální sítě Facebook.


Půjčí vám, ale musíte mít paušál

Neznámí pachatelé vystupující pod různými profily lákají uživatele sociální sítě Facebook na výhodnou půjčku, za kterou si nechají poslat zpoplatněnou SMS. Samozřejmě po odeslání přijatého SMS kódu podvodníkům, půjčku ani peníze nikdy neuvidíte. Cena takové podvodné SMS se pohybuje v rozmezí 999 Kč až 2000 Kč.


Zarážející je jejich arogantnost

Ammado se podařilo získat nafocené zprávy přímo od jednoho z podvodníků, který okrádá lidi arogantním způsobem. Jeho příliš vysoké sebevědomí nasvědčuje, že se pravděpodobně schovává za vymyšlený profil v přesvědčení, že ho nikdy nechytí.

Své oběti vyhledávají ve skupinách

Uvěroví podvodníci číhají na své oběti v různých finančních skupinách se zaměřením na inzerci s půjčkami. Do skupin vkládají své příspěvky, v nichž prohlašují, že vám půjčí ihned na ruku a bez jakéhokoliv dokládání. Čekají, až se někdo chytí a následně ho oberou i o to poslední.

Lidé, kterým nechce nikdo půjčit

Do pasti podvodníků se nechávají nalákat spotřebitelé, kterým už úvěrové společnosti nechtějí půjčit nebo cizinci žijící v České republice bez trvalého pobytu mezi nimiž nechybí i Slováci. Tito lidé nemají jinou možnost, jak se dostat k penězům a tak vyhledávají různé skupiny a fóra, na kterých se snaží najít soukromého investora, který jim půjčku poskytne.

Zneužijí tíseň a bezmoc

Právě fakt, že jde většinou o klienty, kteří mají problém půjčku získat klasickým způsobem, podvodníci zneužívají. Vědí, že klient je připraven podstoupit riziko a tak svůj podvod mohou dokonale připravit.

Chceš půjčky? Tak zaplať!

Po souhlasu s požadavky podvodného investora vám přijde na mobil potvrzující SMS platba s kódem, který odešlete podvodníkovi. Je to rafinovaný způsob, jak se dostat k penězům oběti. Poškozený nemá přehled jakou službu si za zaplacený poplatek objednal, protože podvodník zadá mobilní platbu přes internet sám. Jediné, co tak zůstane poškozenému je nesmyslný kód a pravděpodobně falešný profil pachatele.

Odhalit pachatele není pro policii problém

To, že podvodníci zvolili takovou formu získávání finančních prostředků nasvědčuje tomu, že jde o amatéry, kteří dlouho nepobudou na svobodě. Na Facebooku se neschováte za falešný účet, každá změna je uložena a policii vydána ihned po požádáni. Stejně SMS platby jsou vysoce chráněny jako každá legální platební metoda. Mobilní operátor přesně ví, komu odešly peníze za SMS.

Pod článek jsme přidali diskusi. Prosím, zapojte se a napište nám svůj názor.