Proč nemusí být půjčka od přítele vždy dobrý nápad

01.01.2023

Abychom byli co nejupřímnější, musíme si přiznat, že každý z nás má někdy problém s nedostatkem peněz. I když se může zdát, že naši sousedé a přátelé tyto těžší časy vůbec nezažívají, věřte, že takové časy jsou. Mezi lidmi však existují značné rozdíly, které se projeví, když se ocitnou v obtížné situaci.

Půjčka od přítele
Půjčka od přítele

Někteří lidé se s tím nikomu nesvěří a snaží se situaci řešit sami pomocí různých půjček, jiní si stěžují všem a hledají pomoc u každého, koho potkají, třetí skupina žádá o pomoc své nejbližší přátele. Výběr nejbližších přátel není vůbec náhodný, protože jsou to obvykle lidé, kterým projevujeme největší náklonnost. Na koho jiného bychom se tedy měli obrátit? Peníze jsou bohužel pro vnitřní sebevědomí většiny lidí nesmírně důležité a toto téma je poměrně choulostivé. Když do rovnice vstoupí přátelství se svou intenzivní emocionalitou, je docela dobře možné, že dojde ke konfliktům a nepříjemným situacím.

Jaká jsou pozitiva?

Půjčky od rodiny a přátel jsou často bezúročné. Prostě nám dají určitou částku a my jim ji po 2-3 týdnech nebo 2-3 měsících vrátíme. Ačkoli tomu tak u některých nebankovních půjček může být, většina půjček zahrnuje úroky a poplatky ve svých podmínkách. Půjčky od přátel také nemají žádná závazná ustanovení ani povinnost dodržovat podmínky. Jediné, co riskujete, pokud peníze nevrátíte včas, je váš vzájemný respekt a dobrý vztah.

Jaká jsou rizika půjčky od přítele?

Rozdíl mezi přítelem a institucí je především v uspořádání vztahu. Každá společnost poskytující nebankovní půjčky vám nabídne smlouvu, ve které je popsáno, kdy, jak a jaké splátky musíte uhradit, jaké budou poplatky, podmínky atd. Když si půjčíte peníze od příbuzného, všechny tyto věci jdou stranou. Jak bylo uvedeno výše, lidé jsou různí a pro některé lidi věta "vrátím ti to při první příležitosti" skutečně znamená při první příležitosti, ne až mi zbude obrovský přebytek peněz a nebudu je mít za co utratit. Při půjčování peněz byste nikdy neměli ignorovat vyjednávání o podmínkách, i když se vám toto téma zdá citlivé a je vám nepříjemné o něm mluvit.

Dostanete nevyžádané rady

To je možná ta nejnepříjemnější část ze všech. Když však lidé půjčí peníze svému příteli, mají ve zvyku mu radit, jak je utratit nebo za co je neutratit. Pokud jsou vaši přátelé takoví, určitě vás budou kritizovat za to, za co jste částku utratili, řeknou vám, že to nebylo příliš moudré, a mnoho dalších podobných věcí. Nebo pokud to neřeknou nahlas, je pravděpodobné, že se to pokusí naznačit, aby vám to nemuseli říct přímo. Ale ani to není moc příjemné.

Když si vezmete půjčku od společnosti, o celou tuto situaci přijdete. Je pravda, že při podpisu dokumentů se vás mohou zeptat, na co plánujete částku použít, ale tato otázka je čistě informativní. Nikdo vás nebude obviňovat z jednoho nebo druhého nákupu. To znamená, že když si vezmete půjčku, peníze jsou vaše a můžete je použít podle svého uvážení.

Pocit viny a nadřazenosti

Na jedné straně se budete cítit provinile, že nemáte peníze a musíte obtěžovat svého přítele, aby vám půjčil. Na druhou stranu bude mít pravděpodobně pocit, že je vám nadřazen. Tyto dva aspekty půjček mezi přáteli mohou přátelství velmi snadno zničit. Přátelské vztahy nejsou založeny na pocitu viny nebo nadřazenosti. Peníze jako prostředek k přežití bohužel často slouží k povzbuzení jednoho z těchto dvou pocitů.

Jak postupovat?

Pokud se rozhodnete půjčit si peníze od přítele, doporučujeme podepsat smlouvu a podrobně si vyjednat podmínky. Tímto způsobem bude vše regulováno a obě strany budou mít jasno alespoň v tom, kdy peníze vrátíte, s jakým úrokem a co se stane, pokud je nevrátíte. Tímto způsobem vaše přátelství nebude trpět přinejmenším nedostatkem shody. Nebo pokud nechcete podstupovat všechny tyto procedury, můžete si půjčit přes Ammado.

Nejnovější články

Přečtěte si jako první, co je nového


Naštěstí existuje několik míst, kde si můžete půjčit peníze bez úroků. Je však důležité být opatrný a pečlivě si přečíst všechny podmínky, protože někdy mohou být "bezúročné půjčky" spojeny s poplatky nebo sankcemi za pozdní splacení. Zde vám přinášíme několik možností.

Při výběru nejvhodnější půjčky je důležité porovnat různé možnosti, zkontrolovat všechny poplatky a podmínky a zvážit, jak půjčka zapadá do vašich dlouhodobých finančních plánů. Je také dobré poradit se s finančním poradcem.

Úvěr na splátky, známý také jako splátkový úvěr nebo půjčka na splátky, je typ úvěru, který si dlužník bere s dohodnutým splátkovým kalendářem. Tyto splátky jsou obvykle stanoveny v pravidelných měsíčních intervalech.

Kuvajtský dinár, označovaný jako KWD, je měna používaná v Kuvajtu, malém bohatém arabském emirátu na pobřeží Perského zálivu. Jeho historie i současnost jsou úzce spjaty s bohatstvím a stabilitou země, která se stala významným hospodářským centrem Blízkého východu. V tomto článku se podíváme na vznik, vývoj a současný stav kuvajtského dináru.