Půjčka jako záchranné kolo před nevýhodnými mikroúvěry

30.09.2019

Stále dostupnější se stávají tzv. mikroúvěry resp. půjčky na pár dní, které v dnešní době představují stále větší popularitu. Ne vždy je však taková půjčka tím pravým řešením situace. Pokud si spotřebitel na sebe vezme více takových mikroúvěrů, může se jednoduchým způsobem dostat do dluhové pasti. Možným a výhodným řešením může být refinancování (konsolidační půjčka), která pomůže ve chvíli. když je toho na spotřebitele už moc.

Pan Jan měl 31 let když si poprvé požádal o rychlou půjčku na pár dní (mikroúvěr), kterou získal přes internet a to zázračně rychlým způsobem. Potřeboval peníze urgentně a tak neváhal přistoupit na krátkou 30 denní splatnost. Když však nadešel den splatnosti, Jan si uvědomil, že nemá jak vrátit tak vysokou částku najednou. Z výplaty by mu už nic nezbylo a tak tuto situaci vyřešil dalším mikroúvěrům.

Půjčku vyplatit půjčkou

Právě tento model řešení situace, v níž se Jan nacházel však není správný. Ve světě se spíše mikro úvěry, využívají na malichernosti menšího kalibru. Projevují o nich zájem spíše mladí lidé a to na pokrytí běžných životních nákladů jako doplatek k nájmu, koupě lístků do kina, či na koncert. Jedná se však o částky ne vyšší než 100 až 150 EUR. (2500 až 4200 Kč), které jsou následně z výplaty nebo brigády schopni vrátit. Na našem trhu je však situace odlišná. Spotřebitelé sahají po takových půjčkách častěji a půjčují si mnohem více. Pokud vezmeme v úvahu rozdíl ve výši příjmu například Španěla a Čecha, tak je pak jasné, že taková půjčka se hůř vrací.

Kolotoč do dluhové pasti

Vyplatit mikroúvěr mikroúvěrům je často vstupní branou do dluhové pasti. V případě jestliže spotřebitel nemá kapitál na vyplacení dlužné jistiny, měl by sáhnout po klasickém úvěru či půjčce a své vinu se zbavit postupně. Pokud již takový krok provedl, a takových mikroúvěrů ma více, může sáhnout po konsolidační půjčce, která je právě na tento účel stvořená.

Konsolidovat dříve než je pozdě

Důležitou informací pro spotřebitele, kteří se dostali do kolotoče půjček je nenechat to zajít až příliš daleko. Pokud už je na spotřebitele uvaleno exekuční řízení, může být získané konsolidační půjčky velkým problémem. Právě slabá informovanost o možnostech spotřebitelů může totiž vést až k tomu, že dlužník propadne panice a své finanční problémy řeší iracionálně a to dalším nesmyslným zadlužováním.

Kdo může konsolidovat své závazky

Každý spotřebitel, který má více půjček je ideálním adeptem na refinancování. O pomoc může požádat svou banku nebo získat prostřednictvím Ammado konsolidační půjčku až do výše 800.000 Kč. Důležité je však vědět, že peníze získané na konsolidaci, jsou určeny pouze pro tento účel a nedají se jinak použít. Refinancováním mikroúvěrů jakož i ostatních půjček získá spotřebitel delší splatnost a mnohem nižší splátkou, což mu umožní opět nastartovat svůj vlastní ekonomický systém.