Půjčky od soukromých investorů a P2P

01.11.2018

Jedním z nejkontroverznějších druhů nebankovních úvěrů jsou takzvané soukromé půjčky čili půjčky od soukromých investorů. Tyto produkty jsou poskytovány ze soukromých zdrojů majetných společností nebo osob, pro které je to velmi výhodný způsob zhodnocování volných finančních prostředků.


Půjčky od soukromých investorů jsou tedy zajištěny většinou notářským zápisem nebo směnkou, přičemž mnoho společností nebo fyzických osob poskytujících takto peníze považuje za svou devizu fakt, že nepožadují konkrétní zástavu. To ale nezaručuje dlužníkovi, že o svůj majetek v případě neschopnosti splácet, nepřijde. Směnky, i jiné druhy úpisů, jsou totiž velmi snadno soudně vymahatelné. Zároveň je určitou nevýhodou při tomto druhu půjčování peněz výše úrokové sazby, která se s rizikovostí klienta zvyšuje.

Jediné, na co si třeba dát u půjček ze soukromých zdrojů pozor, je serióznost věřitele. Tu poznáme, kromě možných doporučení od přátel a známých, například podle toho, že není vyžadován žádný poplatek předem, nepožaduje zástavní právo nebo ručení majetkem a podmínky jsou jasné a srozumitelné. Najít ho můžete na webech inzerce půjček nebo i v novinách či inzerátech.

Jak je to ale ve skutečné realitě? Až 99% soukromých investorů, kterí nabízejí půjčky samostatně je podvod. Připraví vás o poplatek předem a nic vám nepůjčí. Jediný systém, ve kterém se sdružují skutečně seriózní investory je P2P platforma. Půjčky P2P vám garantují bezpečí a nevyžadují poplatky předem.