S rostoucími cenami elektřiny chtějí všichni solární energii - jak ji ale financovat?

11.09.2022

S rostoucími účty za energie se doba návratnosti solárního systému může zkrátit na polovinu. Kromě nákupu může pečlivý výběr financování investice přinést rychlejší návratnost takové energeticky úsporné investice.

Solární energie
Solární energie

Každý si spočítá svůj účet za energii

Nové účty za energie vstoupily v platnost 1. srpna. To znamená, že energie přesahující průměrnou roční spotřebu plynu a elektřiny bude podléhat světové tržní sazbě, která bude několikanásobně vyšší než dosud. Protože každá nemovitost je jiná, je dobré, aby si každý sám zjistil, jak se ho nová pravidla dotknou. Pro individuální modelování použijte svou minulou spotřebu.

Zatím samozřejmě není jasné, jak dlouho budou nové ceny platit, ale je velká šance, že se ke starým řešením pravděpodobně nevrátíme. Je proto důležité, aby lidé zvážili, jak mohou v budoucnu šetřit energií. Vývoj může být zaměřen na souběžné využívání více druhů energie nebo naopak na odstranění zdrojů energie z energetického mixu tam, kde je k nim omezený přístup. To by mohlo zahrnovat nahrazení zemního plynu jinými energetickými nosiči.

Ačkoli je v různých evropských zemích velmi obtížné nahradit plyn v krátkém časovém horizontu, a to i v průmyslu nebo dokonce v obytných budovách, narušení dodávek plynu znamená, že to bude pravděpodobně cesta vpřed.

Investice do solárních panelů

Jedním z řešení je přechod na elektřinu, kterou lze vyrábět i v České republice, a to buď z jaderné, nebo solární energie. Doba návratnosti investice do solární energie je přiměřená.

Sluneční energií si můžeme "posloužit" sami. Není náhodou, že poptávka po solárních panelech a solárních systémech v posledních týdnech prudce vzrostla. Samozřejmě se jedná o velkou investici, takže je důležité vědět, kdy očekávat návratnost.

Co je velmi důležité: neexistuje žádná obecná matematika, protože každý dům a byt má jiné parametry. Při instalaci solárních panelů je třeba kromě spotřeby zohlednit také počet osob žijících v nemovitosti, orientaci domu, sklon střechy a mnoho dalších faktorů. Je však jisté, že ti, kteří spotřebovávají více, než je průměr, a dostávají tak vyšší účet za nadměrnou spotřebu, budou mít kratší dobu návratnosti než dříve.

Podle některých výpočtů může být pro nadprůměrně náročné spotřebitele, kteří uvažují o vybudování solárního systému, návratnost peněz investovaných do instalace dokonce poloviční.

Kromě toho nelze vyloučit další růst cen energií, neboť faktory, které je zvyšují - zejména nejistota na mezinárodním trhu s energiemi - stále přetrvávají.

Podle současných cen

Při současných cenách se doba návratnosti většího solárního systému s kapacitou 5-6 kWh zkrátí na přibližně 3-4 roky.

V dobře izolovaném domě s kvalitními okny může pokrýt i potřebu elektrické energie elektrického topného systému s tepelným čerpadlem. Na základě trendu růstu cen je zřejmé, že domácnosti s vyšší spotřebou by měly zvážit instalaci solárních panelů, protože systém se jim vyplatí až za několik let," domnívá se profesní sdružení.

Ale jak ji financovat?

Instalace solárního systému představuje velké náklady. Ti, kteří mají dlouhodobé finanční zajištění, by měli zvážit možnost vzít si půjčku. Vzhledem k současnému prudkému nárůstu poptávky po solárních systémech jsou ceny velmi proměnlivé a je téměř nemožné uvést konkrétní částky.

Těm, kteří zvažují investici, doporučujeme následující časový plán.

  • Vyplatí se oslovit řadu firem, odborníků a inženýrů, kteří se zabývají instalací solárních systémů, a požádat je o cenovou nabídku.
  • Po výběru nejlepší nabídky nezapomeňte požádat o státní dotaci. K tomu potřebujete mít v ruce faktury.

Jakmile známe celkovou částku, můžeme se rozhodnout, jak projekt financovat. Kromě výše zmíněného úvěru můžete investici do solární energie financovat také z úspor nebo prostřednictvím systému zelených půjček, který je nyní založen na tržním principu. Instalace solárních kolektorů je již investicí, u které se vyplatí zvolit úvěry s delší dobou splatnosti, ale také s výhodnější úrokovou sazbou.

Svou investici do solárních panelů můžete financovat také prostřednictvím našeho finančního portálu Ammado. Nebankovní půjčku můžete získat až do výše 800 000 Kč.

Nejnovější články

Přečtěte si jako první, co je nového


Siřičitany se přidávají do potravin jako konzervační a antimikrobiální látky. Jaký je jejich dopad na zdraví? Existuje bezpečná dávka? Evropský úřad pro bezpečnost potravin se snaží tuto otázku objasnit.

Pokud se chystáte na pracovní pohovor, je důležité se dobře připravit, abyste pro potenciálního zaměstnavatele vypadali zodpovědně a zajímavě. Zde je několik kroků, které můžete podniknout, abyste se na pohovor připravili:

Elektřina je dnes samozřejmostí, o které mnoho lidí téměř nepřemýšlí. Používáme ji doma, v práci i ve škole. Společnost, alespoň v průmyslovém světě, je založena výhradně na systémech, které ke svému fungování potřebují elektřinu. Průmysl a další podniky potřebují stálý přístup k elektřině. Mnozí z nás jsou neustále připojeni k internetu...

Spotové ceny elektřiny a plynu jsou ceny, za které se elektřina a plyn prodávají na komoditních trzích, tj. na "spotových trzích". Spotový trh s elektřinou a plynem se často nazývá "vnitrodenní trh", protože ceny se mohou měnit ze dne na den v závislosti na nabídce a poptávce.