Za co nejčastěji utrácíme naše peníze?

28.12.2022

Existují tři hlavní položky, za které lidé obvykle utrácejí nejvíce peněz. Pokud se naučíte šetřit část svých základních výdajů, budete si užívat klidného stáří po mnoho let. Můžete dokonce ušetřit dostatek peněz na dřívější odchod do důchodu, založení vlastního podniku, výnosné investice nebo častější dovolenou.

Utrácení peněz
Utrácení peněz

Náklady na bydlení, dopravu a jídlo jsou "neviditelným zlodějem", kvůli kterému mnoho lidí žije od výplaty k výplatě nebo se zadlužuje. Znáte tuto situaci? Tyto náklady samozřejmě nemůžeme odstranit, ale můžeme je snížit na rozumnou úroveň, aniž bychom se připravili o dobrou životní úroveň.

Snažte se v těchto třech klíčových oblastech utrácet méně a budete překvapeni, kolik můžete ušetřit. Přestěhování do menšího a levnějšího bytu, chůze pěšky, jízda na kole, koloběžce nebo veřejnou dopravou do práce, větší vaření doma a nošení jídla do práce budou mít okamžitý pozitivní dopad na vaši peněženku.

Pokud však chcete dosáhnout "zdravé" úrovně úspor, aniž byste se stali lakomci a připravili se o základní vybavení, musíte projevit určitou kreativitu. Cílem není snížit si životní úroveň například nákupem levných a nekvalitních potravin, ale naučit se žít praktičtěji a ještě zdravěji, ale s menšími výdaji.

Bydlení

Mnoho lidí platí za bydlení příliš mnoho. Při výběru nového domu je třeba dodržovat jedno pravidlo. Náklady by neměly být vyšší než 25 % vašeho čistého měsíčního příjmu. Pokud žijete sami, zvažte, zda by vám nevyhovoval menší dům, který je blíže vaší práci. Nebo se můžete přestěhovat do levnější čtvrti, pokud jste ženatí, a přitom si zachovat velký prostor.

Bez ohledu na to, zda se rozhodnete pro pronájem nebo splácení vlastního bydlení, dodržujte tyto rady, abyste se vyhnuli finančním otřesům. Pokud je váš příjem příliš nízký, je možná načase zvážit rekvalifikaci, změnu zaměstnání nebo jiný zdroj dodatečných finančních prostředků.

Dokonce i miliardář Warren Buffett žije ve skromném domě, který má hodnotu pouze 0,000078 % jeho majetku. Tento americký investor, podnikatel a filantrop je považován za největšího investora v historii moderních finančních trhů. Sám Buffett tuto investici označuje za třetí nejlepší investici, kterou kdy udělal.

Doprava

Kromě domácnosti je doprava skutečnou "bezednou studnicí" peněz. Auto je jistě nepostradatelnou vymožeností, kterou však ne vždy potřebujeme na denní bázi. V mnoha případech se lidé mohou do práce dopravovat veřejnou dopravou nebo jinými ekologičtějšími prostředky, jako je kolo nebo elektrický skútr.

Je důležité mít bezpečné auto. Při výběru nového vozu nebuďte otrokem konkrétní značky, ale prohlédněte si všechny dostupné značky a modely, které splňují vaše požadavky. Nezapomeňte také sledovat hospodárnost, a pokud kupujete ojeté vozidlo, vyhněte se nákladným opravám.

Nejlepší je samozřejmě být schopen zaplatit za požadované auto ihned. Pokud to však není možné, měli byste být schopni ji splatit za méně než tři nebo čtyři roky a splátky by neměly vážně ovlivnit váš rozpočet. A až si vysněné auto pořídíte, používejte ho s rozumem, abyste ušetřili i na palivu.

Potraviny

Jedna návštěva restaurace může stát tolik, co několik rodinných večeří doma. Časté stravování venku se může stát tak velkým výdajem, jak si to sami dovolíte. Dobrou zprávou je, že ji lze snadno výrazně snížit. A váš společenský život tím nemusí trpět - stačí, když budete častěji zvát své přátele domů.

I když nemáte čas na každodenní přípravu luxusních specialit, existuje nespočet nápadů na rychlá a snadná jídla, která si můžete připravit po práci. Použijte strategii restaurace - připravte si vlastní polotovary do mrazáku (mleté maso, marinované maso, mražené těsto, nakrájenou zeleninu), které můžete použít k rychlé přípravě něčeho, co by normálně trvalo déle.

Snažte se vařit více než jedno jídlo a vybírejte jídla, která chutnají celé rodině. Některé vynalézavé ženy využívají víkend k přípravě jídla na další týden a přikládají další teplá jídla ve sklenicích. Takto vydrží déle a rodina má každý den na výběr z různých jídel.

I když se budete řídit jen několika z těchto tipů, brzy zjistíte, že s minimálním úsilím můžete ušetřit nečekaně velkou část své výplaty. A ušetřené peníze použijte na chytré investice, které se vám časem vrátí a zajistí vám zářnou finanční budoucnost.

Nejnovější články

Přečtěte si jako první, co je nového


Obchodování CFD (Contract for Difference) je forma finančního obchodování, která umožňuje spekulovat na cenové rozdíly finančních nástrojů, jako jsou akcie, komodity, indexy nebo měnové páry, aniž byste tato aktiva fyzicky vlastnili.

Devizový trh (známý také jako forexový trh, nebo měnový trh) je globální decentralizovaný trh, na kterém se obchoduje s měnami. Tento trh je největším a nejlikvidnějším finančním trhem na světě s denním objemem obchodů přesahujícím 6 bilionů amerických dolarů. Na devizovém trhu se nakupují a prodávají měny za účelem spekulace, zajištění nebo...

Variabilní a fixní úrokové sazby jsou dva typy úrokových sazeb používaných u úvěrů a půjček. Rozdíl mezi nimi spočívá ve způsobu, jakým jsou tyto úrokové sazby stanoveny a jak se mohou v průběhu trvání půjčky nebo úvěru měnit.

Refinancování je proces, při kterém osoba nebo společnost získá nový úvěr na splacení stávajícího dluhu, často za lepších podmínek než původní úvěr. Cílem refinancování je získat výhodnější podmínky, například nižší úrokové sazby, kratší nebo delší dobu splácení, změnu typu úvěru nebo zlepšení finanční situace.