Ztracená peněženka. Co dělat když ztratíte doklady a peníze?

05.10.2019

V životě se alespoň jednou každému stane, že ztratíme nebo nám odcizí peněženku i s doklady. Pokud patříte k těm málo šťastlivcům, kteří takovou smůlu nemají, tak vám gratulujeme. Co ale dělat, když přijdete o všechno?

Ztracená peněženka
Ztracená peněženka

V minulosti bylo ztratit peněženku mnohem jednodušší než v současnosti. Kromě pár dokladů a peněz jste o nic jiného nepřišli. V dnešní době však v peněžence nosíme i platební karty a zde se už sranda končí.

Peníze až na třetím místě

Když ztratíte peněženku, tak hotovost, kterou jste v ní měli, byste měli řešit jako poslední krok. Důležitější pro vás jsou platební karty a doklady, které případný nálezce může jednoduše zneužít. Nemít PIN u sebe ještě neznamená, že je všechno v pořádku.

Nebezpečné platební karty

Bezkontaktní karta není jediné riziko, které vás může potkat. Každá platební karta totiž může být použita i pro elektronický nákup na internetu. Stačí vám k tomu číslo karty, datum její platnosti a tři čísla uvedená na druhé straně karty. Elektronická platba se dá uskutečnit i bez poznání PINu. Při ztrátě platebních karet vás od zneužití zachrání jen okamžitá blokace. Bez zbytečných průtahů proto kontaktujte svou banku.

Zneužita identita

Kromě zneužití platební karty se nešťastníkovi, který ztratí svou peněženku může snadno stát, že přijde i o svou identitu. Díky ztracenému občanskému průkazu, řidičskému průkazu a jiných dokladů, může kdokoliv se špatnými úmysly například požádat na nešťastníka o půjčku. Jelikož nálezce disponuje všemi potřebnými citlivými údaji, dostane se teoreticky kromě půjček i k splátkovému prodeji, popřípadě může způsobit jiné závažné dluhy. Je proto velmi důležité ztrátu dokladů okamžitě nahlásit na policii. Právě doklad potvrzující nahlášenou ztrátu (popřípadě krádež), vám může v budoucnu pomoci odvrátit placení vámi nezpůsobených dluhů.

Důležitý postup

Okamžitě po zjištění ztráty peněženky jednejte následovně:

  • Kontaktujte vydavatele platebních karet nebo banku s žádostí o blokaci.
  • Navštivte policii a nahlaste ztrátu (krádež) všech dokladů.
  • Odložte si potvrzení o nahlášení ztráty.