Půjčka Beroun

  • Půjčka online: Ano ✓
  • Půjčka ihned: Ano ✓
  • Půjčka bez registru: Ano ✓
  • Půjčka do výplaty: Ano ✓
  • Půjčka pro živnostníky: Ano ✓
  • Půjčka na mateřskou dovolenou: Ano ✓

Beroun - základní informace o městě

Město leží na soutoku Berounky a Litavky, asi 30 km jihozápadně od Prahy. Svým strategickým umístěním na spojnici Prahy a Plzně je již od středověku významnou křižovatkou, místem obchodu i výroby. Po zavedení rychlého spojení s Prahou po dálnici D5 se čím dále tím více stává i satelitním městem české metropole, odkud lidé dojíždějí pracovat do Prahy. Beroun je umístěn v překrásné kopcovité krajině na hranici Českého krasu a Křivoklátska. Spolu s jeho historickými památkami (jejichž četnost vedla k vyhlášení historického jádra města městskou památkovou zónou v roce 1992) to z něj činí i významné východisko turistických cest.

První zmínka o královském městě Beroun je z roku 1265, i když místo bylo osídleno již dřív. Název Beroun je odvozen z latinského pojmenování Verona podle severoitalského města tohoto jména. Město, založené pravděpodobně v době vrcholně středověké vlny zakládání měst v Česku, bylo však brzy bezmála opuštěno a muselo být znovu vybudováno za doby Václava II. Jeho význam však opět poklesl po třicetileté válce. V šedesátých letech 19. století se zde začal těžit vápenec a rozvinuly se postupně i další druhy průmyslu (textilní, železárenský). Za komunismu došlo k masivní výstavbě sídlišť a průmyslových závodů.

Významnými památkami jsou zbytky berounského hradebního opevnění: Dvě brány (Pražská a Plzeňská) a zbytky hradeb. Dominantou náměstí je gotický farní kostel sv. Jakuba st. Zajímavé jsou i některé další domy na náměstí a v jeho blízkém okolí a filiální - původně hřbitovní - kostel Zvěstování Páně a novorenesanční Duslova vila z konce 19. Století, která dnes slouží jako městská galerie. Město je prakticky ze všech stran obklopeno kopci a lesy. Krajinou prochází řada značených turistických stezek.

Kraj (NUTS 3) : Středočeský 
Okres (NUTS 4): Beroun
Katastrální výměra:  31 km2
počet obyvatel:  17 742
Zeměpisná šířka: N49°57'48,32"
Zeměpisná délka: E14°4'18,72"
Nadmořská výška:  235 m  


Video Půjčka Beroun