Půjčka Česká Lípa

  • Půjčka online: Ano ✓
  • Půjčka ihned: Ano ✓
  • Půjčka bez registru: Ano ✓
  • Půjčka do výplaty: Ano ✓
  • Půjčka pro živnostníky: Ano ✓
  • Půjčka na mateřskou dovolenou: Ano ✓

Česká Lípa - základní informace o městě

Česká Lípa je město v okrese Česká Lípa v Libereckém kraji. První písemná zmínka o zdejším osídlení pochází z roku 1263. S historií města je spjato jméno Jindřicha z Lipé (1270 - 1329), významného šlechtice z roku Ronovců. Ronovci si stavbou hradu Lipá vybudovali další opevněné sídlo v severních Čechách. Po prodeji hradu a okolí Jindřich z Lipé odešel na Moravu a v roce 1327 se pánem Lipé a širokého okolí stává příbuzná větev Ronovců, konkretně Hynek Berka z Dubé, pražský purkrabí. Jím vydaná nejstarší městská listina z 23.března 1381 dokládá udělení práv městu Lipému, o jehož zvelebení u stejnojmenného hradu má právě on největší zásluhu. V první polovině 14. století byly zbudovány městské hradby i farní kostel (děkanský od r.1341), který zanikl při požáru města r. 1787.

V roce 2000 svým prvním ročníkem zahájil svou existenci Mezinárodní hudební festival tzv.vážné hudby Lípa Musica. Na podzim roku 2008 budou koncerty na 10 místech Ústeckého a Libereckého kraje. V samotné České Lípě je zvoleným zahajovacím i závěrečným místem celého festivalu Basilika Všech svatých, součást Augustiánského kláštera. Festival Lípa Musica si během posledních let vybudoval silnou pozici mezi kulturními podniky Libereckého kraje, ba co víc, jedná se o hlavní hudební akci podzimní sezóny. Nejde však pouze o regionální záležitost. Program festivalu - zvlášť od roku 2007, kdy dramaturgie nabyla velkých změn - nabízí špičkové koncerty, jejichž protagonisté i repertoár lákají posluchače i ze vzdálenějších míst včetně Prahy. Tento zájem nás těší i zavazuje a chceme jej podporovat i nadále. Chceme, aby se Lípa Musica dostala na úroveň největších českých festivalů, aby se do České Lípy a dalších měst jezdilo za kvalitou a ne zcela běžnými hudebními zážitky, aby se festival stal pojmem.

Ve městě je mnoho historických památek, patří mezi ně například vodní hrad Lipá ze 13. stol., letohrádek Červený dům, novorenesanční radnice z roku 1823 a Rozhledna na Špičáku vysoká 459 m. n. m.


Video Půjčka Česká Lípa