5 otázek k otestování vašeho finančního zdraví

06.06.2022

Účty, které nám na konci měsíce klepou na dveře, hrozící splátky za nákupy, peníze, které jsme si odložili na naše plány do budoucna... Na této tenké hranici mezi našimi sny a povinnostmi se nacházíme uprostřed přívalu potřeb. Každý měsíc nás čeká nová zkouška "řízení" našich výdajů. Jak jsme ale v tomto testu úspěšní? Zde vstupuje do hry finanční zdraví. Při správném sestavování rozpočtu naznačuje stav vaši finanční pohody.

Finanční zdraví
Finanční zdraví

Finanční zdraví nám v jistém smyslu dává záruku, že budeme šťastní nejen nyní, ale i v budoucnu. Proto je velmi důležité ji zlepšovat a chránit. Nejprve se však podívejme, jak se nám daří. Jsme si dostatečně jisti svými ekonomickými rozhodnutími? Jak dobře hospodaříme s penězi? Jsme schopni utrácet rozumně? Otestujme si naše finanční zdraví pomocí otázek.

1. Plánujete pravidelně každý měsíc rozpočet?

Na konci měsíce si často kladete otázku: "Proč jsem tolik utratil/a?" Sníte o tom, že každý měsíc ušetříte nějaké peníze, a nakonec máte prázdné kapsy, nebo vaše výdaje neustále převyšují vaše příjmy? Pokud ano, je třeba urychleně sestavit rozpočet. Tímto způsobem budete moci vyrovnávat své příjmy a výdaje. Znalost částek, které musíte pravidelně měsíčně platit, vám navíc poskytne informace o tom, "kolik můžete utratit", "kolik můžete ušetřit" a "jak moc musíte omezit své výdaje".

2. Jste při zadlužování dostatečně opatrní?

Dnes je téměř nemožné žít bez dluhů. Důležité je půjčit si tolik, kolik jsme schopni zaplatit, a ve správný čas. Jak se vám daří? Pokud se o svých dluzích dozvíte až z výpisů z kreditní karty na konci měsíce, není situace pro vaše finanční zdraví příliš příznivá. V tomto okamžiku je užitečné znát základy správného půjčování. Nejprve začněme rozlišováním mezi dobrým a špatným dluhem.

Řekněme, že jste si koupili dům na hypotéku, jehož hodnota se může v dlouhodobém horizontu znásobit a vydělat vám více peněz, nebo že podnik, který jste založili na úvěr, vám může přinést mnohem větší zisk než váš dluh. V takovém případě mluvíme o dobrém dluhu. Na druhou stranu nekontrolované dluhy z kreditních karet nebo dluhy z nákupu na splátky, které by vás mohly v dlouhodobém horizontu stát peníze, jsou příkladem špatného dluhu. Chcete-li se zkrátka rozhodnout, zda je dluh, který jste si vzali, dobrý nebo špatný, měli byste nejprve zvážit, zda vám v dlouhodobém horizontu přinese hodnotu.

3. Odkládáte si peníze na spoření?

Šetříte na své budoucí plány? Na co chcete šetřit? Je to důchod, vysněné auto nebo kariérní plán? Znalost doby, za kterou chcete dosáhnout cíle, vám umožní určit čas a částku, kterou ušetříte. Pokud říkáte, že už to víte, znamená to, že máte realistický cíl úspor.

Dalším pojmem, který je třeba zvážit, je váš potenciál úspor. Když odečtete svůj měsíční příjem od svých výdajů, částka, která vám zůstane, vám ukáže váš potenciál úspor. Znalost této částky a dokonce i založení spořicího účtu podle ní může být účinným způsobem, jak posílit své finanční zdraví.

4. Vytváříte si plán úspor?

Co děláte pro snížení zbytečných výdajů? Zajímá nás zejména, zda dokážete systematicky realizovat to, co děláte? Spotřebovávejte méně elektřiny, udělejte kompromis v oblasti stravování, vyškrtněte některé položky z nákupního seznamu... Toto jsou některé z kroků, které můžete podniknout podle svého spořicího plánu. Samozřejmě je nemusíte provádět všechny najednou. Můžete si připravit tabulku svých příjmů a výdajů a rozhodnout se, které výdaje a o kolik snížit. Když se zbavíte diskrétních výdajů, můžete si začít více věřit ve své finanční zdraví.

5. Máte pohotovostní fond?

Co když se vám náhle porouchá auto, máte zdravotní problémy nebo přijdete o práci? Nechceme vás nutit o těchto věcech přemýšlet, ale musíte být připraveni na nepříjemná životní překvapení. Způsob, jak se zbavit finanční zátěže v nečekaných situacích, je jasný: Nouzový fond! Pokud máte pohotovostní fond, máte záruku, která vás ochrání před finančními potížemi. Do tohoto fondu můžete každý měsíc automaticky převést určitou částku ze svého rozpočtu a zbavit se tak obav z nepřipravenosti na nečekané situace.

Pokud jste na většinu výše uvedených otázek odpověděli kladně, gratulujeme vám, jste v dobrém finančním zdraví. Pokud jste na některé otázky odpověděli záporně, měli byste do svého finančního zdraví investovat více. Nezapomeňte, že s dobrým finančním zdravím je možná svobodnější a méně stresující budoucnost.


V důsledku úterního raketového útoku Ruska na Ukrajině byla poškozena rozvodna na bělorusko-ukrajinské hranici, která zajišťuje napájení ropovodu Družba, informoval v úterý večer maďarský veřejnoprávní zpravodajský kanál M1. V této souvislosti svolal maďarský premiér Viktor Orbán na večer zasedání Rady obrany.

Neustále o ni slyšíme a víme, jak s ní můžeme zbohatnout. Jak její hodnota stoupá a klesá. Jak je důvěryhodná a nedůvěryhodná. Co přesně je kryptoměna a jak funguje?

Digitalizace plateb způsobila revoluci ve všem, od způsobu, jakým nakupujeme produkty a služby, až po způsob, jakým sdílíme výdaje s přáteli. Bezpečnost, rychlost a pohodlí jsou jen některé z mnoha výhod, díky nimž se virtuální svět stává stále oblíbenější platební metodou.

Je běžné, že si stát půjčuje peníze, když jeho příjmy nestačí na pokrytí rozpočtových potřeb. Vysvětlíme vám, kdy si stát půjčuje peníze, jak to dělá, od koho si půjčuje a jaké jsou nejčastější metody.

Během života je třeba učinit mnoho rozhodnutí. Koupě domu je jednou z nejdůležitějších, mimo jiné proto, že vyžaduje velkou finanční investici. Z tohoto důvodu a vzhledem k finančním důsledkům se vyplatí před jakýmkoli krokem v tomto směru analyzovat, jak ušetřit, aby byla koupě domu "úspornější".