5 otázek k otestování vašeho finančního zdraví

06.06.2022

Účty, které nám na konci měsíce klepou na dveře, hrozící splátky za nákupy, peníze, které jsme si odložili na naše plány do budoucna... Na této tenké hranici mezi našimi sny a povinnostmi se nacházíme uprostřed přívalu potřeb. Každý měsíc nás čeká nová zkouška "řízení" našich výdajů. Jak jsme ale v tomto testu úspěšní? Zde vstupuje do hry finanční zdraví. Při správném sestavování rozpočtu naznačuje stav vaši finanční pohody.

Finanční zdraví
Finanční zdraví

Finanční zdraví nám v jistém smyslu dává záruku, že budeme šťastní nejen nyní, ale i v budoucnu. Proto je velmi důležité ji zlepšovat a chránit. Nejprve se však podívejme, jak se nám daří. Jsme si dostatečně jisti svými ekonomickými rozhodnutími? Jak dobře hospodaříme s penězi? Jsme schopni utrácet rozumně? Otestujme si naše finanční zdraví pomocí otázek.

1. Plánujete pravidelně každý měsíc rozpočet?

Na konci měsíce si často kladete otázku: "Proč jsem tolik utratil/a?" Sníte o tom, že každý měsíc ušetříte nějaké peníze, a nakonec máte prázdné kapsy, nebo vaše výdaje neustále převyšují vaše příjmy? Pokud ano, je třeba urychleně sestavit rozpočet. Tímto způsobem budete moci vyrovnávat své příjmy a výdaje. Znalost částek, které musíte pravidelně měsíčně platit, vám navíc poskytne informace o tom, "kolik můžete utratit", "kolik můžete ušetřit" a "jak moc musíte omezit své výdaje".

2. Jste při zadlužování dostatečně opatrní?

Dnes je téměř nemožné žít bez dluhů. Důležité je půjčit si tolik, kolik jsme schopni zaplatit, a ve správný čas. Jak se vám daří? Pokud se o svých dluzích dozvíte až z výpisů z kreditní karty na konci měsíce, není situace pro vaše finanční zdraví příliš příznivá. V tomto okamžiku je užitečné znát základy správného půjčování. Nejprve začněme rozlišováním mezi dobrým a špatným dluhem.

Řekněme, že jste si koupili dům na hypotéku, jehož hodnota se může v dlouhodobém horizontu znásobit a vydělat vám více peněz, nebo že podnik, který jste založili na úvěr, vám může přinést mnohem větší zisk než váš dluh. V takovém případě mluvíme o dobrém dluhu. Na druhou stranu nekontrolované dluhy z kreditních karet nebo dluhy z nákupu na splátky, které by vás mohly v dlouhodobém horizontu stát peníze, jsou příkladem špatného dluhu. Chcete-li se zkrátka rozhodnout, zda je dluh, který jste si vzali, dobrý nebo špatný, měli byste nejprve zvážit, zda vám v dlouhodobém horizontu přinese hodnotu.

3. Odkládáte si peníze na spoření?

Šetříte na své budoucí plány? Na co chcete šetřit? Je to důchod, vysněné auto nebo kariérní plán? Znalost doby, za kterou chcete dosáhnout cíle, vám umožní určit čas a částku, kterou ušetříte. Pokud říkáte, že už to víte, znamená to, že máte realistický cíl úspor.

Dalším pojmem, který je třeba zvážit, je váš potenciál úspor. Když odečtete svůj měsíční příjem od svých výdajů, částka, která vám zůstane, vám ukáže váš potenciál úspor. Znalost této částky a dokonce i založení spořicího účtu podle ní může být účinným způsobem, jak posílit své finanční zdraví.

4. Vytváříte si plán úspor?

Co děláte pro snížení zbytečných výdajů? Zajímá nás zejména, zda dokážete systematicky realizovat to, co děláte? Spotřebovávejte méně elektřiny, udělejte kompromis v oblasti stravování, vyškrtněte některé položky z nákupního seznamu... Toto jsou některé z kroků, které můžete podniknout podle svého spořicího plánu. Samozřejmě je nemusíte provádět všechny najednou. Můžete si připravit tabulku svých příjmů a výdajů a rozhodnout se, které výdaje a o kolik snížit. Když se zbavíte diskrétních výdajů, můžete si začít více věřit ve své finanční zdraví.

5. Máte pohotovostní fond?

Co když se vám náhle porouchá auto, máte zdravotní problémy nebo přijdete o práci? Nechceme vás nutit o těchto věcech přemýšlet, ale musíte být připraveni na nepříjemná životní překvapení. Způsob, jak se zbavit finanční zátěže v nečekaných situacích, je jasný: Nouzový fond! Pokud máte pohotovostní fond, máte záruku, která vás ochrání před finančními potížemi. Do tohoto fondu můžete každý měsíc automaticky převést určitou částku ze svého rozpočtu a zbavit se tak obav z nepřipravenosti na nečekané situace.

Pokud jste na většinu výše uvedených otázek odpověděli kladně, gratulujeme vám, jste v dobrém finančním zdraví. Pokud jste na některé otázky odpověděli záporně, měli byste do svého finančního zdraví investovat více. Nezapomeňte, že s dobrým finančním zdravím je možná svobodnější a méně stresující budoucnost.


Obchodování CFD (Contract for Difference) je forma finančního obchodování, která umožňuje spekulovat na cenové rozdíly finančních nástrojů, jako jsou akcie, komodity, indexy nebo měnové páry, aniž byste tato aktiva fyzicky vlastnili.

Devizový trh (známý také jako forexový trh, nebo měnový trh) je globální decentralizovaný trh, na kterém se obchoduje s měnami. Tento trh je největším a nejlikvidnějším finančním trhem na světě s denním objemem obchodů přesahujícím 6 bilionů amerických dolarů. Na devizovém trhu se nakupují a prodávají měny za účelem spekulace, zajištění nebo...

Variabilní a fixní úrokové sazby jsou dva typy úrokových sazeb používaných u úvěrů a půjček. Rozdíl mezi nimi spočívá ve způsobu, jakým jsou tyto úrokové sazby stanoveny a jak se mohou v průběhu trvání půjčky nebo úvěru měnit.

Refinancování je proces, při kterém osoba nebo společnost získá nový úvěr na splacení stávajícího dluhu, často za lepších podmínek než původní úvěr. Cílem refinancování je získat výhodnější podmínky, například nižší úrokové sazby, kratší nebo delší dobu splácení, změnu typu úvěru nebo zlepšení finanční situace.

Bitcoin byl vytvořen v roce 2008, kdy osoba nebo skupina osob pod pseudonymem Satoshi Nakamoto zveřejnila technický dokument známý jako "Bitcoin: A Peer-to-Peer Electronic Cash System". Tento dokument popisoval, jak by mohla fungovat decentralizovaná digitální měna, která by umožňovala přímé transakce mezi uživateli bez nutnosti centrální autority,...

Pyramidová hra (známá také jako Ponziho schéma nebo "letadlo") je nezákonný podvodný způsob investování, při kterém jsou investorům slibovány vysoké zisky v krátkém časovém období. Tento typ podvodu je pojmenován po Charlesi Ponzim, který se proslavil svým podvodným schématem ve 20. letech 20. století.