5 otázek k otestování vašeho finančního zdraví

06.06.2022

Účty, které nám na konci měsíce klepou na dveře, hrozící splátky za nákupy, peníze, které jsme si odložili na naše plány do budoucna... Na této tenké hranici mezi našimi sny a povinnostmi se nacházíme uprostřed přívalu potřeb. Každý měsíc nás čeká nová zkouška "řízení" našich výdajů. Jak jsme ale v tomto testu úspěšní? Zde vstupuje do hry finanční zdraví. Při správném sestavování rozpočtu naznačuje stav vaši finanční pohody.

Finanční zdraví
Finanční zdraví

Finanční zdraví nám v jistém smyslu dává záruku, že budeme šťastní nejen nyní, ale i v budoucnu. Proto je velmi důležité ji zlepšovat a chránit. Nejprve se však podívejme, jak se nám daří. Jsme si dostatečně jisti svými ekonomickými rozhodnutími? Jak dobře hospodaříme s penězi? Jsme schopni utrácet rozumně? Otestujme si naše finanční zdraví pomocí otázek.

1. Plánujete pravidelně každý měsíc rozpočet?

Na konci měsíce si často kladete otázku: "Proč jsem tolik utratil/a?" Sníte o tom, že každý měsíc ušetříte nějaké peníze, a nakonec máte prázdné kapsy, nebo vaše výdaje neustále převyšují vaše příjmy? Pokud ano, je třeba urychleně sestavit rozpočet. Tímto způsobem budete moci vyrovnávat své příjmy a výdaje. Znalost částek, které musíte pravidelně měsíčně platit, vám navíc poskytne informace o tom, "kolik můžete utratit", "kolik můžete ušetřit" a "jak moc musíte omezit své výdaje".

2. Jste při zadlužování dostatečně opatrní?

Dnes je téměř nemožné žít bez dluhů. Důležité je půjčit si tolik, kolik jsme schopni zaplatit, a ve správný čas. Jak se vám daří? Pokud se o svých dluzích dozvíte až z výpisů z kreditní karty na konci měsíce, není situace pro vaše finanční zdraví příliš příznivá. V tomto okamžiku je užitečné znát základy správného půjčování. Nejprve začněme rozlišováním mezi dobrým a špatným dluhem.

Řekněme, že jste si koupili dům na hypotéku, jehož hodnota se může v dlouhodobém horizontu znásobit a vydělat vám více peněz, nebo že podnik, který jste založili na úvěr, vám může přinést mnohem větší zisk než váš dluh. V takovém případě mluvíme o dobrém dluhu. Na druhou stranu nekontrolované dluhy z kreditních karet nebo dluhy z nákupu na splátky, které by vás mohly v dlouhodobém horizontu stát peníze, jsou příkladem špatného dluhu. Chcete-li se zkrátka rozhodnout, zda je dluh, který jste si vzali, dobrý nebo špatný, měli byste nejprve zvážit, zda vám v dlouhodobém horizontu přinese hodnotu.

3. Odkládáte si peníze na spoření?

Šetříte na své budoucí plány? Na co chcete šetřit? Je to důchod, vysněné auto nebo kariérní plán? Znalost doby, za kterou chcete dosáhnout cíle, vám umožní určit čas a částku, kterou ušetříte. Pokud říkáte, že už to víte, znamená to, že máte realistický cíl úspor.

Dalším pojmem, který je třeba zvážit, je váš potenciál úspor. Když odečtete svůj měsíční příjem od svých výdajů, částka, která vám zůstane, vám ukáže váš potenciál úspor. Znalost této částky a dokonce i založení spořicího účtu podle ní může být účinným způsobem, jak posílit své finanční zdraví.

4. Vytváříte si plán úspor?

Co děláte pro snížení zbytečných výdajů? Zajímá nás zejména, zda dokážete systematicky realizovat to, co děláte? Spotřebovávejte méně elektřiny, udělejte kompromis v oblasti stravování, vyškrtněte některé položky z nákupního seznamu... Toto jsou některé z kroků, které můžete podniknout podle svého spořicího plánu. Samozřejmě je nemusíte provádět všechny najednou. Můžete si připravit tabulku svých příjmů a výdajů a rozhodnout se, které výdaje a o kolik snížit. Když se zbavíte diskrétních výdajů, můžete si začít více věřit ve své finanční zdraví.

5. Máte pohotovostní fond?

Co když se vám náhle porouchá auto, máte zdravotní problémy nebo přijdete o práci? Nechceme vás nutit o těchto věcech přemýšlet, ale musíte být připraveni na nepříjemná životní překvapení. Způsob, jak se zbavit finanční zátěže v nečekaných situacích, je jasný: Nouzový fond! Pokud máte pohotovostní fond, máte záruku, která vás ochrání před finančními potížemi. Do tohoto fondu můžete každý měsíc automaticky převést určitou částku ze svého rozpočtu a zbavit se tak obav z nepřipravenosti na nečekané situace.

Pokud jste na většinu výše uvedených otázek odpověděli kladně, gratulujeme vám, jste v dobrém finančním zdraví. Pokud jste na některé otázky odpověděli záporně, měli byste do svého finančního zdraví investovat více. Nezapomeňte, že s dobrým finančním zdravím je možná svobodnější a méně stresující budoucnost.


Jednou nebo dvakrát ročně se většina z nás nachladí. Nezapomeňte pít a odpočívat. Je to nejlepší způsob, jak se vrátit do normálního života a bojovat s nachlazením.

Prokrastinace je vlastně jedním ze společných rysů všech lidí. Time management znamená pro různé kultury různé věci. Výzkumy však ukazují, že mnoho kultur, ať už západních nebo východních, má společný sklon k "prokrastinaci". Jediným rozlišovacím znakem této společné tendence je "důvod odkládání".

Poslední věc, na kterou člověk při žádosti o půjčku myslí, je, co se stane s dluhem, když zemře. Pro spotřebitele je však důležité znát běžný postup, když taková situace nastane, a vědět, kdo bude zodpovědný za splacení dluhu po smrti.

Ručitel úvěru je při poskytování úvěru osobou značného významu. Proto každý, kdo souhlasí s tím, že bude ručitelem ve vztahu k osobě, která získává úvěr, přebírá nezanedbatelnou odpovědnost. Být něčí ručitel by nemělo být chápáno jako pouhé zdvořilostní gesto, ale jako odpovědnost, která vystavuje danou osobu riziku, že bude muset čerpat ze svého...

V mnoha případech mohou lidé potřebovat peníze na řešení nepředvídaných událostí nebo na velké investice, například na koupi auta nebo nemovitosti. Proto je velmi důležité, abyste si byli plně vědomi nejlepších dostupných způsobů půjčování peněz, jejich charakteristik, výhod a možných nevýhod.

Lidé si často osvojují špatné finanční návyky, které ve střednědobém nebo dlouhodobém horizontu značně zatěžují jejich rozpočet. Abyste se těmto problémům vyhnuli a mohli zcela bezpečně plnit své finanční závazky, ukážeme vám, jakých postupů se v této souvislosti vyvarovat.

Ve smlouvách, v nichž jedna strana poskytuje druhé straně financování, existují různé podmínky, které je třeba vzít v úvahu, abyste dokonale znali důležité detaily transakce půjčky. Věřitel a dlužník jsou dvě strany zapojené do tohoto typu smlouvy a my vám dnes ukážeme vše, co potřebujete vědět o obou.