5 triků, jak zmírnit a potlačit rýmu

25.06.2022

Jednou nebo dvakrát ročně se většina z nás nachladí. Nezapomeňte pít a odpočívat. Je to nejlepší způsob, jak se vrátit do normálního života a bojovat s nachlazením.

Pokud jste nachlazení, jedná se o virovou infekci v oblasti tzv. horních cest dýchacích - nosu, dutin, uší, úst nebo krku. První příznaky se objeví asi 24 hodin po nákaze.

Jak se vyhnout nákaze ostatních

Nezapomeňte, že příznaky nachlazení mohou být podobné příznakům kovidu-19, proto se doporučuje, abyste v případě nemoci zůstali doma.

Pokud jste právě nachlazení, jste mimořádně nakažliví. Častým mytím, používáním jednorázových ručníků a dezinfekcí rukou můžete předejít nachlazení a nenakazit ostatní. Důležité je také dodržovat odstup od ostatních, nekašlat nebo nekýchat do ohbí paže a nešťourat se v nose nebo v očích.

Tipy na pomoc a prevenci nachlazení

Nejhorší jsou obvykle první dny nachlazení, poté trvá až dva týdny, než se nemoc zotaví. Pokud se cítíte nemocní a máte bolesti, těchto pět tipů vám pomůže zmírnit příznaky a bojovat s nachlazením. Nejlepší je pít, odpočívat a nechat nachlazení, aby se samo vyléčilo. Žádný lék neexistuje.

U dětí s nachlazením je důležité zvolit léky, které jsou přiměřené jejich věku a někdy i hmotnosti. Před podáním léků snižujících horečku dítěti mladšímu 3 měsíců se poraďte s lékařem.

  1. Ucpaný nos? Vyzkoušejte vyplachování nosu fyziologickým roztokem ve formě nosního spreje nebo nosních kapek.
  2. Pokud fyziologický roztok nestačí, použijte dekongestivní nosní sprej. Nosní sprej můžete používat maximálně 7-10 dní v kuse (jinak může dojít k ucpání nosu). Pokud jste těhotná nebo kojíte, domníváte se, že byste mohla být těhotná nebo plánujete mít dítě, poraďte se před použitím tohoto přípravku s lékařem nebo lékárníkem. V případě alergie se vyhněte dekongestivním sprejům proti nachlazení.
  3. Bolest v krku při nachlazení lze zmírnit pomocí uklidňujících tablet.
  4. Na kašel existují pastilky, které působí jak proti vykašlávání, tak proti kašli.
  5. Horečka a bolesti? Pokud potřebujete potlačit horečku, zvolte uklidňující léky proti bolesti, které snižují horečku.

Pokud neustoupí vyhledejte lékařskou pomoc

Nachlazení obvykle samo odezní, ale někdy může způsobit sekundární onemocnění, jako je zánět vedlejších nosních dutin nebo zánět ucha, které může být nutné léčit. Zde jsou čtyři příznaky, že je možná čas vyhledat lékařskou pomoc.

Pokud horečka trvá déle než čtyři dny. Možná máte infekci, kterou je třeba léčit. To platí i v případě, že jste byli několik dní bez horečky, ale horečka se vrátila.

  • Bolest uší, krku, průdušnice nebo dutin jsou stále patrnější.
  • Pokud máte rýmu a horečku a/nebo cítíte nepříjemnou bolest nad tvářemi a čelem.
  • Pokud jste nachlazeni déle než 2-3 týdny a víte, že to nesouvisí s alergií.

Jízda má přímý vliv na spotřebu paliva, emise CO2 a opotřebení vozidla. Díky novým technologickým pokrokům se podařilo snížit znečištění a spotřebu paliva. Díky těmto pokrokům mají některé modely spotřebu nižší než 3 litry paliva na 100 km. Dodržování určitých zásad efektivní jízdy vám může pomoci ušetřit více peněz na cestách.

Přemýšleli jste někdy o tom, čím jsou výjimeční ti, kteří dnes vedou více než finančně vyrovnaný život? Mnozí z těch, které lze dnes považovat za finančně zodpovědné lidi, začínali přesně tam, kde jste nyní vy. Co však dělali jinak, bylo osvojení si několika návyků, které při měsíčním uplatňování změnily jejich myšlení a pomohly jim být vytrvalí a...

Světové události upřely všechny zraky na pandemii COVID 19 a následnou válku na Ukrajině. Evropa je silně závislá na ruských energetických zdrojích a počítá s tím, že v blízké budoucnosti dojde k přerušení dodávek plynu.