5 triků, jak zmírnit a potlačit rýmu

25.06.2022

Jednou nebo dvakrát ročně se většina z nás nachladí. Nezapomeňte pít a odpočívat. Je to nejlepší způsob, jak se vrátit do normálního života a bojovat s nachlazením.

Pokud jste nachlazení, jedná se o virovou infekci v oblasti tzv. horních cest dýchacích - nosu, dutin, uší, úst nebo krku. První příznaky se objeví asi 24 hodin po nákaze.

Jak se vyhnout nákaze ostatních

Nezapomeňte, že příznaky nachlazení mohou být podobné příznakům kovidu-19, proto se doporučuje, abyste v případě nemoci zůstali doma.

Pokud jste právě nachlazení, jste mimořádně nakažliví. Častým mytím, používáním jednorázových ručníků a dezinfekcí rukou můžete předejít nachlazení a nenakazit ostatní. Důležité je také dodržovat odstup od ostatních, nekašlat nebo nekýchat do ohbí paže a nešťourat se v nose nebo v očích.

Tipy na pomoc a prevenci nachlazení

Nejhorší jsou obvykle první dny nachlazení, poté trvá až dva týdny, než se nemoc zotaví. Pokud se cítíte nemocní a máte bolesti, těchto pět tipů vám pomůže zmírnit příznaky a bojovat s nachlazením. Nejlepší je pít, odpočívat a nechat nachlazení, aby se samo vyléčilo. Žádný lék neexistuje.

U dětí s nachlazením je důležité zvolit léky, které jsou přiměřené jejich věku a někdy i hmotnosti. Před podáním léků snižujících horečku dítěti mladšímu 3 měsíců se poraďte s lékařem.

  1. Ucpaný nos? Vyzkoušejte vyplachování nosu fyziologickým roztokem ve formě nosního spreje nebo nosních kapek.
  2. Pokud fyziologický roztok nestačí, použijte dekongestivní nosní sprej. Nosní sprej můžete používat maximálně 7-10 dní v kuse (jinak může dojít k ucpání nosu). Pokud jste těhotná nebo kojíte, domníváte se, že byste mohla být těhotná nebo plánujete mít dítě, poraďte se před použitím tohoto přípravku s lékařem nebo lékárníkem. V případě alergie se vyhněte dekongestivním sprejům proti nachlazení.
  3. Bolest v krku při nachlazení lze zmírnit pomocí uklidňujících tablet.
  4. Na kašel existují pastilky, které působí jak proti vykašlávání, tak proti kašli.
  5. Horečka a bolesti? Pokud potřebujete potlačit horečku, zvolte uklidňující léky proti bolesti, které snižují horečku.

Pokud neustoupí vyhledejte lékařskou pomoc

Nachlazení obvykle samo odezní, ale někdy může způsobit sekundární onemocnění, jako je zánět vedlejších nosních dutin nebo zánět ucha, které může být nutné léčit. Zde jsou čtyři příznaky, že je možná čas vyhledat lékařskou pomoc.

Pokud horečka trvá déle než čtyři dny. Možná máte infekci, kterou je třeba léčit. To platí i v případě, že jste byli několik dní bez horečky, ale horečka se vrátila.

  • Bolest uší, krku, průdušnice nebo dutin jsou stále patrnější.
  • Pokud máte rýmu a horečku a/nebo cítíte nepříjemnou bolest nad tvářemi a čelem.
  • Pokud jste nachlazeni déle než 2-3 týdny a víte, že to nesouvisí s alergií.

Siřičitany se přidávají do potravin jako konzervační a antimikrobiální látky. Jaký je jejich dopad na zdraví? Existuje bezpečná dávka? Evropský úřad pro bezpečnost potravin se snaží tuto otázku objasnit.

Pokud se chystáte na pracovní pohovor, je důležité se dobře připravit, abyste pro potenciálního zaměstnavatele vypadali zodpovědně a zajímavě. Zde je několik kroků, které můžete podniknout, abyste se na pohovor připravili:

Elektřina je dnes samozřejmostí, o které mnoho lidí téměř nepřemýšlí. Používáme ji doma, v práci i ve škole. Společnost, alespoň v průmyslovém světě, je založena výhradně na systémech, které ke svému fungování potřebují elektřinu. Průmysl a další podniky potřebují stálý přístup k elektřině. Mnozí z nás jsou neustále připojeni k internetu...

Spotové ceny elektřiny a plynu jsou ceny, za které se elektřina a plyn prodávají na komoditních trzích, tj. na "spotových trzích". Spotový trh s elektřinou a plynem se často nazývá "vnitrodenní trh", protože ceny se mohou měnit ze dne na den v závislosti na nabídce a poptávce.

Mnoho spotřebitelů potřebuje pomoc při zřizování výhodných spořicích produktů. Zároveň existuje větší množství společností a způsobů spoření a může být obtížné se zorientovat, které řešení je nejlepší. Ne všichni poskytovatelé mají dobrou pověst. Abychom vám pomohli vyhnout se nástrahám, připravili jsme pro vás pět tipů, které byste měli mít na...

Investiční podvody jsou stále častější. Podvodníci jsou často zkušení a mají mezinárodní kontakty. Podvody jsou často prováděny s využitím bohatých brožur, honosných názvů produktů, profesionálních webových stránek a fiktivních výsledků.

Na internetu najdete spoustu rad, jak a na co můžete půjčky do výplaty využít. V mnoha příspěvcích na toto téma najdete všechny podrobnosti o částkách, dobách splácení a úrokových sazbách. Možná budete moci porovnat finanční produkty všech oblíbených úvěrových společností a rozhodnout se, na kterou z nich se obrátit.

Náš moderní svět je nastaven tak, že bez příjmu se žít nedá. V závislosti na naší profesi, vzdělání, místě bydliště a několika dalších faktorech vyděláváme různé příjmy, které by měly běžně stačit na pokrytí našich měsíčních výdajů. V některých případech si dokonce můžeme určitou částku našetřit, aby nám pomohla, až budeme mít finanční problémy...