5 triků, jak zmírnit a potlačit rýmu

25.06.2022

Jednou nebo dvakrát ročně se většina z nás nachladí. Nezapomeňte pít a odpočívat. Je to nejlepší způsob, jak se vrátit do normálního života a bojovat s nachlazením.

Pokud jste nachlazení, jedná se o virovou infekci v oblasti tzv. horních cest dýchacích - nosu, dutin, uší, úst nebo krku. První příznaky se objeví asi 24 hodin po nákaze.

Jak se vyhnout nákaze ostatních

Nezapomeňte, že příznaky nachlazení mohou být podobné příznakům kovidu-19, proto se doporučuje, abyste v případě nemoci zůstali doma.

Pokud jste právě nachlazení, jste mimořádně nakažliví. Častým mytím, používáním jednorázových ručníků a dezinfekcí rukou můžete předejít nachlazení a nenakazit ostatní. Důležité je také dodržovat odstup od ostatních, nekašlat nebo nekýchat do ohbí paže a nešťourat se v nose nebo v očích.

Tipy na pomoc a prevenci nachlazení

Nejhorší jsou obvykle první dny nachlazení, poté trvá až dva týdny, než se nemoc zotaví. Pokud se cítíte nemocní a máte bolesti, těchto pět tipů vám pomůže zmírnit příznaky a bojovat s nachlazením. Nejlepší je pít, odpočívat a nechat nachlazení, aby se samo vyléčilo. Žádný lék neexistuje.

U dětí s nachlazením je důležité zvolit léky, které jsou přiměřené jejich věku a někdy i hmotnosti. Před podáním léků snižujících horečku dítěti mladšímu 3 měsíců se poraďte s lékařem.

  1. Ucpaný nos? Vyzkoušejte vyplachování nosu fyziologickým roztokem ve formě nosního spreje nebo nosních kapek.
  2. Pokud fyziologický roztok nestačí, použijte dekongestivní nosní sprej. Nosní sprej můžete používat maximálně 7-10 dní v kuse (jinak může dojít k ucpání nosu). Pokud jste těhotná nebo kojíte, domníváte se, že byste mohla být těhotná nebo plánujete mít dítě, poraďte se před použitím tohoto přípravku s lékařem nebo lékárníkem. V případě alergie se vyhněte dekongestivním sprejům proti nachlazení.
  3. Bolest v krku při nachlazení lze zmírnit pomocí uklidňujících tablet.
  4. Na kašel existují pastilky, které působí jak proti vykašlávání, tak proti kašli.
  5. Horečka a bolesti? Pokud potřebujete potlačit horečku, zvolte uklidňující léky proti bolesti, které snižují horečku.

Pokud neustoupí vyhledejte lékařskou pomoc

Nachlazení obvykle samo odezní, ale někdy může způsobit sekundární onemocnění, jako je zánět vedlejších nosních dutin nebo zánět ucha, které může být nutné léčit. Zde jsou čtyři příznaky, že je možná čas vyhledat lékařskou pomoc.

Pokud horečka trvá déle než čtyři dny. Možná máte infekci, kterou je třeba léčit. To platí i v případě, že jste byli několik dní bez horečky, ale horečka se vrátila.

  • Bolest uší, krku, průdušnice nebo dutin jsou stále patrnější.
  • Pokud máte rýmu a horečku a/nebo cítíte nepříjemnou bolest nad tvářemi a čelem.
  • Pokud jste nachlazeni déle než 2-3 týdny a víte, že to nesouvisí s alergií.

Světová banka představila tři scénáře vývoje světové ekonomiky v letošním a příštím roce a analyzovala pravděpodobnost recese.

Ať už je vaším příjmem starobní důchod nebo invalidní, o půjčku ihned si můžete požádat jednoduše z vašeho domu. Samozřejmostí je odeslání finančních prostředků ihned po schválení a jednoduché doložení příjmu.

Po napadení bezbranného státu Ukrajina agresorem Ruskem byla přijata řada sankcí. Jedním z nich bylo vyloučení agresivního Ruska ze systému SWIFT. Co to sakra je SWIFT a jak funguje? Prozradíme na následujících řádcích.

Napadlo vás někdy: "Kdyby mi někdo platil za můj čas na Facebooku, zbohatl bych"? Pokud jste dostatečně podnikaví a využijete správné příležitosti, někdo vám za to zaplatí. Zda zbohatnete, záleží jen na vás.

Dnes můžete pohodlně platit téměř kdekoli, aniž byste u sebe museli mít hotovost. Potřebujete pouze kreditní kartu a účet můžete zaplatit v obchodech jedním tahem nebo objednat online zadáním údajů o kartě. Podvodníci vyvinuli různé metody, jak získat údaje o vaší kreditní kartě a vybrat z vašeho účtu všechny peníze. Co dělat, pokud se stanete...