7 špatných finančních návyků, kterých je třeba se zbavit

10.06.2022

Lidé si často osvojují špatné finanční návyky, které ve střednědobém nebo dlouhodobém horizontu značně zatěžují jejich rozpočet. Abyste se těmto problémům vyhnuli a mohli zcela bezpečně plnit své finanční závazky, ukážeme vám, jakých postupů se v této souvislosti vyvarovat.

7 finančních návyků
7 finančních návyků

Níže vám podrobně popíšeme 7 finančních návyků, které byste měli ze svého života zcela odstranit, abyste si udrželi finanční stabilitu a efektivně hospodařili se svými příjmy.

1. Impulzivní nákupy

Každý si po obdržení mzdy nebo jiného příjmu rád dopřeje. Na tom sice není nic špatného, ale nepřiměřené výdaje mohou mít velmi negativní dopad na rodinné finance, zejména pokud se objeví nečekaný výdaj a vy nemáte připravenou rezervu na jeho řešení.

Každý občan by si měl určitou část svých příjmů odkládat stranou pro tyto neočekávané situace, které mohou způsobit vážné každodenní problémy.

2. Opožděné platby

Pokud jde o úvěry a půjčky, je nezbytné, abyste o ně žádali pouze a výhradně v případech, kdy jste schopni pohodlně splácet měsíční splátky požadované věřitelem. V opačném případě se úroky výrazně zvýší a dluh bude narůstat stále více, což může způsobit velké problémy. Kromě toho je důležité, abyste nezapomněli na žádné termíny splácení svých dluhů, protože to může také vést ke zvýšení splátek, které je třeba zaplatit.

3. Neexistence rozpočtu

Pokud jde o organizaci financí a domácího hospodářství, je rozpočet tím nejlepším možným nástrojem. Pomůže vám zařadit základní měsíční výdaje (elektřina, voda, auto, nájemné/hypotéka...), stejně jako plánovat další jednorázové výdaje (technická prohlídka auta, pojištění, pokuty...).

4. Drobné, každodenní, nekontrolované výdaje

Dát si každý den v jídelně kávu a sendvič se může mnohým zdát neškodné, ale realita nám říká, že tento typ výdajů, pokud jsou prováděny trvale a bez minimální kontroly, může způsobit finanční problémy. Přestože jsou tyto nákupy v mnoha případech nezbytné, měli bychom s nadhledem analyzovat, zda můžeme udělat něco pro jejich snížení, abychom si udrželi lepší stabilitu a finanční zdraví na každodenní bázi.

5. Přizpůsobení výdajů našemu blízkému okolí

Všichni jsme měli známého nebo kamaráda, který měl velmi vysoký plat a vedl životní styl, který je nad možnosti většiny obyvatel. Ačkoli se to může zdát lákavé, snaha vyrovnat se této ekonomické úrovni je velmi nebezpečné finanční rozhodnutí. Ne každý si může dovolit určitý luxus a každý musí přizpůsobit svůj životní styl svým finančním možnostem.

6. Investice do nespolehlivých projektů

Investice a hazardní hry tvoří velkou část každodenních finančních problémů mnoha rodin. Vždy byste měli investovat peníze, které můžete ztratit, aniž by to mělo přímý dopad na vaše finanční zdraví, a projekty nebo činnosti, do kterých jsou peníze investovány, by měly mít určitou spolehlivost a bezpečnost, abyste se vyhnuli velkým ztrátám.

7. Nevytvoření finanční rezervy

Základní úspory jsou jedním z nejlepších tipů pro zlepšení finančního zdraví a stability. Doporučujeme, abyste část svého měsíčního příjmu ukládali na spořicí účet, kde si vytvoříte záchranný kruh, který vám umožní řešit všechny nepředvídané události, které mohou nastat ze dne na den.

Co mám dělat, když nemám peníze na vysokou splátku?

Je možné, že pokud jste některé z těchto návyků vykonávali po delší dobu, nemusíte mít rezervu pro zvládnutí naléhavé platby, která může kdykoli nastat.

Ačkoli to může být značný problém, dnes vám představíme rychlé a účinné řešení, které vaše starosti ukončí. Prostřednictvím finančního webu Ammado můžete požádat o půjčku až do výše 800.000 Kč a to jednoduše online.

Požádat o rychlou půjčku online nebylo nikdy jednodušší. Stačí zadat údaje požadované ve formuláři, zvolit částku a podmínky a peníze obdržíte téměř okamžitě, takže můžete okamžitě vyřídit, co potřebujete.

Nyní, když jste se seznámili s nejlepšími způsoby, jak se vyhnout špatným finančním praktikám, můžete své finance efektivně organizovat a spravovat každý den. Pokud tedy potřebujete urychleně provést důležitou platbu, neváhejte se obrátit na nás.


Světová banka představila tři scénáře vývoje světové ekonomiky v letošním a příštím roce a analyzovala pravděpodobnost recese.

Ať už je vaším příjmem starobní důchod nebo invalidní, o půjčku ihned si můžete požádat jednoduše z vašeho domu. Samozřejmostí je odeslání finančních prostředků ihned po schválení a jednoduché doložení příjmu.

Po napadení bezbranného státu Ukrajina agresorem Ruskem byla přijata řada sankcí. Jedním z nich bylo vyloučení agresivního Ruska ze systému SWIFT. Co to sakra je SWIFT a jak funguje? Prozradíme na následujících řádcích.

Napadlo vás někdy: "Kdyby mi někdo platil za můj čas na Facebooku, zbohatl bych"? Pokud jste dostatečně podnikaví a využijete správné příležitosti, někdo vám za to zaplatí. Zda zbohatnete, záleží jen na vás.

Dnes můžete pohodlně platit téměř kdekoli, aniž byste u sebe museli mít hotovost. Potřebujete pouze kreditní kartu a účet můžete zaplatit v obchodech jedním tahem nebo objednat online zadáním údajů o kartě. Podvodníci vyvinuli různé metody, jak získat údaje o vaší kreditní kartě a vybrat z vašeho účtu všechny peníze. Co dělat, pokud se stanete...