5 tipů, jak nepřeplatit na půjčce

07.01.2019

Nejvýhodnější možností, jak získat půjčku zcela bez úroku a poplatku, je poprosit rodinné příslušníky nebo někoho z okruhu našich známých. Pakliže se ocitneme v nesnázích, případně jen toužíme nebo potřebujeme něco, na co v současné chvíli nedisponujeme nutným obnosem, měly by naše kroky nejdříve směrovat k lidem, které známe.

Nemusíme si půjčovat celou finanční sumu od jednoho člověka, ale máme možnost si potřebnou hotovost vypůjčit od více osob po menší částce. Abychom nepoškodili naše dobré vztahy, je potřeba, abychom dohodli takové podmínky, které jsme schopni za každých okolností dodržet. Byla by škoda ztratit přítele kvůli pár vypůjčeným tisícovkám.

Pakliže nám k vyřešení situace postačí několik tisíc, pak doporučujeme využít nabídku některé ze společností, které poskytují tzv. půjčky před výplatou a poskytují novým klientům první půjčku zdarma. Při využití této nabídky vám společnost, která vám poskytne mikroúvěr zaručuje, že vrátíte skutečně jen sumu, kterou si půjčíte. Na poplatcích a úrocích tedy nezaplatíte ani korunu. Je třeba ovšem myslet na to, že většina těchto půjček je krátkodobá a průměrná doba splatnosti se pohybuje kolem 30-60 dnů. V případě, že svůj závazek neuhradíte řádně a včas, budou vám poplatky naúčtovány

Další možností, která se nabízí a poskytuje dočasné překlenání finanční tísně, je využití nabídky některé ze společností, které poskytují klientům kreditní karty. Kartu můžete mít k dispozici a finanční hotovost vyčerpat pouze v potřebné chvíli. Od data čerpání vám poběží většinou 55-ti denní lhůta, během které můžete vypůčenou sumu vrátit věřiteli zcela bez poplatku a úroku. Některé karty mají zpoplatněn výběr hotovosti v bankomatu, proto se o této skutečnosti vždy informujte u poskytovatele kreditní karty. Většinou můžete zcela bezplatně využít možnost zaslat si finanční prostředky z kreditní karty na svůj běžný bankovní účet. V případě, že svůj závazek uhradíte v řádném termínu, stává se z kreditní karty dobrý společník pro pokrytí nečekaných výdajů. Výhodou kreditní karty je, že můžete částku používat opakovaně, přesně tak, jak sami potřebujete.

Možnost, kterou většina osob nezná, případně se ji stydí využít, je požádat o půjčku svého současného zaměstnavatele. Z praxe ovšem víme, že většina zaměstnavatelů nemá v nouzi problém své zaměstnance podpořit a proto poskytnou potřebnou částku zcela bez úroku. Splácení půjčky od zaměstnavatele má výhodu, že osobně jednáte s člověkem, který vás zná a kterého znáte vy. Dohodnete si jasně podmínky úvěru, jak a v jaké částce bude probíhat splácení a díky zaměstnaneckému poměru si je věřitel jist, že své finanční prostředky obdrží řádně a dle dohody. Tato forma půjčky je v České republice využívána zřídka, přesto dle posledních průzkumů by drtivá většina zaměstnavatelů své zaměstnance v krizové chvíli podpořila.

V poslední řadě se nám nabízí využít relativní novinky v České republice a tím je možnost odložené platby. Společnost vám poskytne po vyplnění žádosti určitý obnos, se kterým můžete dle potřeby disponovat. Pohodlně tak zaplatíte například nákupy potravin, případně jiných spotřebních věcí. K vašemu účtu si však můžete nechat zaslat platební kartu, se kterou platíte vše, co zrovna potřebujete a nejste tedy limitováni zapojenými obchodními partnery. Karta neslouží k výběru hotovosti v bankomatu a zdarma je většinou poskytována na zkušební období a to v rozmezí 3 - 6 měsíců. Poté je dle ceníku její využívání zpoplatněno. Na uhrazení veškerých odložených plateb máte až 45 dnů.Většinou do patnáctého dne následujícího měsíce.

Aktualizace článku

Na internetu jsme objevili i nový typ půjčky, která nese název "půjčka za práci" Ze samotného názvu může českému spotřebiteli jevit, že i tímto způsobem by se mohl dostat k půjčce, za kterou nic neproplatí. Pokud si odmyslíme čas vynaložený na práci a případné náklady spojené s cestováním, tak tato nabídka skrývá i jiné úskalí.

Nepřeplatíte nic, ale z práce si vyplatíte pouze úroky

Čtěte pozorně podmínky takových typů nabídek. Snadno se může totiž stát, že společnost, která vám půjčí bude od vás požadovat provedení práce ve formě zprostředkování půjček formou oslovování svého blízkého okolí. Jako odměna za takové zprostředkování vám bude následně odečten úrok z půjčky, kterou čerpáte. To však nic nemění na tom, že částku, kterou jste si půjčili budete muset vrátit a tak se vám snadno může stát, že zapadnete do začarovaného kruhu, ze kterého se nebudete moci bez zaplacení úroků a vyplacení dlužné částky dostat ven.