Jak dlouho trvá bankovní převod?

14.06.2021

Časové limity pro bankovní převody se mohou lišit. Prozradíme vám všechny možné intervaly a poradíme jak dosáhnete nejrychlejší bankovní převod.

Bankovní převod
Bankovní převod

Za svůj život provedeme nespočet bankovních převodů. Ti z nás, kteří je vytvořili, si jistě všimli, že někdy to trvá krátce, zatímco jiným to nějakou dobu trvá. Zajímalo vás někdy, jaké faktory rozhodují o rychlém bankovním převodu? Chcete vědět, proč někdy trvají déle, než si představujeme, a operace se vymyká naší kontrole? Zde jsou informace, které potřebujete, abyste při příštím bankovním převodu neměli žádné problémy, protože budete vědět, jak dlouho trvá, než převod dorazí.

Jak dlouho trvá, než převod dorazí do stejné banky?

Pokud se tento typ bankovnictví provádí mezi účty u stejné banky, obvykle odpadá byrokracie a dnešní technologie umožňují provést transakci v reálném čase nebo alespoň během několika minut.

Jelikož se jedná o interní převod, představuje tento typ transakce pro banku jednoduchý účetní zápis. Transakce je tedy okamžitá.

Musíme však věnovat zvláštní pozornost dni a času, kdy chceme převod provést. Všechny banky mají stanovenou "dobu uzávěrky". Pokud provedeme transakci po "cut-off time", bude náš převod proveden následující pracovní den. Z tohoto důvodu si dejte pozor, jak dlouho bankovní převod trvá, protože pokud jej provedete po "cut-off time", bude trvat jeden den.

Pracovní dny stanovené Evropskou centrální bankou odpovídají všem sobotám a nedělím a zahrnují státní svátky (Nový rok, Velký pátek, Velikonoční pondělí, 1. květen a 25. a 26. prosinec).

Pro okamžité bankovní převody neexistují žádná časová ani denní omezení. Tato služba proto zaručuje bankovní převody s maximální dobou trvání deset sekund. Tento typ operace lze provést kterýkoli den v týdnu a kdykoli. Tyto okamžité převody umožňují příjemci získat peníze na svůj účet v reálném čase. Služba je dostupná v zemích Evropské unie. Každá banka rozhoduje o tom, jaký poplatek nebo provizi bude svým zákazníkům účtovat. Některé banky je nabízejí zdarma, zatímco jiné za ně klientovi účtují poplatek, který může být pevně stanovený nebo se může pohybovat v procentech z celkové převáděné částky. V tomto případě byste měli vědět, že ne všechny banky mají tuto službu povolenou, takže byste se měli informovat u své banky.

Jak dlouho trvá převod z jedné banky do druhé?

Pro představu, jak dlouho trvá bankovní převod mezi dvěma různými finančními institucemi, byste měli vědět, že na konci dne musí všechny banky odeslat záznamy o svých transakcích zprostředkovateli (v České republice je jím ČNB).

Tato státní banka má na starosti srovnávání finančních transakcí různých bank. Z tohoto důvodu se po provedení převodu vaše peníze okamžitě odečtou. Příjemce však převod obdrží až o jeden pracovní den později. Stejně jako u převodů v rámci jedné banky je třeba vzít v úvahu den a "cut-off time", protože ty se mohou u jednotlivých finančních institucí lišit. Obvykle je "hraniční čas" mezi čtvrtou a sedmou hodinou odpoledne.

Příklad, jak dlouho trvá převod z jedné banky do druhé, je následující: pokud provedete transakci v pondělí ve 23:00, převod dorazí ve středu ráno. Převoz může trvat mnohem déle: čtyři nebo pět dní, pokud je svátek nebo víkend.

Chcete-li zkrátit čekací dobu, a zejména pokud příjemce převodu potřebuje částku naléhavě, můžete využít banku, u které má příjemce účet. Tímto způsobem můžete provést vklad přímo na jeho účet. Jedinou nevýhodou kromě převodu je, že budete muset zaplatit poplatek za vklad v hotovosti. Další možností je příkaz k převodu finančních prostředků, který je obvykle rychlejší, ale stojí více.

Jak dlouho trvá mezinárodní transfer?

Abyste zjistili, jak dlouho trvá mezinárodní transfer, je důležité vědět, že existují dva různé typy.

Mezinárodní převody SEPA

Pokud vás zajímá, jak dlouho trvá převod touto metodou používanou v Evropské unii, a k tomu se přidávají země jako Švýcarsko, Norsko, Island, San Marino, Monako a Lichtenštejnsko, sdělujeme vám, že díky této dohodě je možné s nimi zacházet stejně jako s jakýmkoli vnitrostátním převodem.

SEPA tak zaručuje efektivitu transakcí mezi finančními institucemi a klienty z různých zemí, pokud patří do této skupiny. Díky této metodě je tento typ transakcí pohodlný, rychlý a s malými nebo žádnými náklady. Převody tedy přicházejí jako každý jiný převod z jedné banky do druhé, tj. nejméně jeden pracovní den.

Více o SEPA platbách se dozvíte v článku s názvem: Platby SEPA: vše, co potřebujete vědět

Mezinárodní převody SWIFT

Jak dlouho trvá, než převod dorazí, když se jedná o země s různými měnami? V tomto případě je užitečné vědět, co je to mezibankovní síť SWIFT.

Systém SWIFT byl vytvořen v 70. letech 20. století a v současné době jej využívá téměř jedenáct tisíc finančních institucí po celém světě k posílání peněz ze země, v níž transakce vznikla, do cílové banky.

Tento typ převodu může využívat jednu nebo více zprostředkujících bank, přičemž zúčastněné banky si stanoví vlastní poplatky. Proto jsou náklady obvykle poněkud vyšší. Tento typ bankovní transakce obvykle trvá dva až pět pracovních dnů.

U všech ostatních převodů je třeba vzít v úvahu zavírací dobu vaší banky a den, kdy transakci provádíte. V ideálním případě je nejlepší provést přenos na začátku týdne a ráno. Přestup se tak s největší pravděpodobností uskuteční před víkendem.

Nejnovější články z finančních zpráv

Přečtěte si, co je nového

Kreditní karta je pozoruhodný finanční nástroj, který umožňuje jejím držitelům flexibilitu v oblasti jejich osobních financí. Kreditní kartu si představte jako malé, ale efektivní vybavení pro cesty, které vám umožňuje nakupovat dnes a platit později, a to vše s dodatečným bonusem v podobě dalších výhod a možných řešení. Níže uvádíme detailní...

Minimální mzda v České republice byla stanovena na 17 300 Kč měsíčně pro rok 2023. Oproti minulému roku se jedná o zvýšení o 1 100 Kč. Kromě měsíční mzdy byla rovněž stanovena hodinová mzda ve výši nejméně 103,80 Kč. K tomuto navýšení došlo s účinností od 1. ledna 2023.

Stříbro, tento krásný kov s charakteristickým leskem, vždy fascinovalo lidstvo. Ale stříbro není jen dekorativní, je rovněž ceněno pro své jedinečné vlastnosti a široké využití v průmyslu. V dnešní době je stříbro také jednou z možných investičních příležitostí. Ale vyplatí se investovat do stříbra?

V dnešní době se stává nebankovní půjčka čím dál tím atraktivnějším způsobem financování pro mnoho lidí. Nejedná se o tradiční formu financování, kterou by nám poskytla banka, ale o formu půjčky, kterou poskytují nebankovní instituce. Tyto instituce mohou být různé - od společností specializujících se na mikropůjčky až po společnosti poskytující...